Gašparovič už amnestiu nechystá. Vlani ju dostali aj korupčníci

Prezident má právo odpustiť alebo zmierniť tresty uložené súdmi v trestnom konaní, prípadne zahladiť odsúdenie formou individuálnej milosti alebo amnestie pri významných výročiach. Keď sme pri výročiach, zastavme sa pri raritných prípadoch, akým bola napríklad amnestia prezidenta pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky. Prezident SR niekoľkým odsúdeným korupčníkom odpustil tresty odňatia slobody. Spomínam to preto, že už v marci sa uskutoční voľba nového prezidenta. Tento rok sa bude voliť aj nový šéf justície a toho bude menovať práve prezident.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Ivan Gašparovič v Čiernych Kľačanoch. V prezidentskom úrade je druhé volebné obdobie, ďalší mandát mu ústava nepovoľuje.
Ivan Gašparovič v Čiernych Kľačanoch. V prezidentskom úrade je druhé volebné obdobie, ďalší mandát mu ústava nepovoľuje. (zdroj: Anna Mondočková)

Do oficiálnej prezidentskej kampane zostáva necelých šesť týždňov. Mnohí kandidáti na post hlavy štátu už vyrazili medzi svojich voličov. Väčšina z nás chce prezidenta, za ktorého sa nikdy nebude musieť hanbiť. Občiansky kandidát na prezidenta - Ján Čarnogurský navštívil zlatomoravskú radnicu a výrobné podniky v meste už v októbri 2013.

Dôvera Slovákov v justíciu je dlhodobo nízka. Prieskumy hovoria, že jej neveria 2/3 z nás. Aj premiérovi Robertovi Ficovi dochádza trpezlivosť s justíciou a podľa jeho slov chystá radikálne kroky. Už čoskoro sa bude riešiť aj osud Štefana Harabina. Tomu sa tento rok končí funkčné obdobie hlavy slovenskej justície. A nového šéfa bude menovať práve nový prezident.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi málokto uverí tomu, že korupcia neovláda miestnu a krajskú politiku. A prípady, kedy niekto niečo v oblasti verejného života dosiahne bez korupcie, sú skôr výnimkou. Dosť bolo popísané aj o korupcii vo vysokej politike, a tiež o tom, ako vznikol spis Gorila, a že skorumpovanosť našej spoločnosti nie je náhodný stav. Stáva sa, že si rozdeľujú kšefty tí, ktorí sú pri moci a dávajú len svojim známym, rodine a podľa zásluh straníckym kádrom. Myslíte si, že toto sa v najbližších rokoch zmení?

Médiá priniesli minulý týždeň správu o tom, že bývalému šéfovi Daňového riaditeľstva Miroslavovi Mikulčíkovi hrozí v prípade dokázania viny až 15-ročný trest. Na kauzu prenájmu budovy pre daniarov, ktorá patrí bývalému okresnému predsedovi SDKÚ-DS Ščurkovi si mnohí z vás iste spomínajú, a na to, keď sa košické úrady presťahovali do jeho budovy.

SkryťVypnúť reklamu

Späť k amnestii prezidenta pri 20. výročí vzniku SR

Rozhodnutie prezidenta udeliť amnestiu, posudzovalo 60 sudcov po celom Slovensku. V súvislosti s rozhodnutím sa v masmédiách spomína iba prezident. V skutočnosti prezident síce vydanie rozhodnutia o amnestii iniciuje, „posledné slovo" však patrí predsedovi vlády. (Projustice.sk, odborný internetový časopis pre právo a spravodlivosť).

Očista skorumpovaných ľudí sa dotkla sudkyne, ktorá vydávala nezákonné rozhodnutia, bývalého prokurátora, ktorý zobral peniaze na ovplyvnenie sudcu, úradníka z ministerstva, ktorý zobral peniaze za to, aby „prepašoval" pre niekoho výhodné zmeny do zákona, a aj človeka, ktorý sa podieľal na kupovaní zákaziek na ministerstve obrany. Boli odsúdení, no nikto z nich nepykal za mrežami. Súdy im totiž vymerali len podmienečné tresty.

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Gašparovič už neplánuje do konca svojho funkčného obdobia udeliť amnestiu. Príležitosť na prezidentskú amnestiu ale bude opäť - po uvedení nového prezidenta do úradu.

Udalosti posledných dní hovoria o tom, že nádejných kandidátov na hlavu štátu je pätnásť. Nuž, vybrať si budeme mať naozaj z čoho. Oficiálna prezidentská kampaň sa podľa zákona začína 15 dní pred voľbou. No ulice už zaplnili stovky bilbordov. Nádejné hlavy štátu už mieria do miest a obcí - medzi voličov.

Tu je úloha médií filtrovať manipulácie kandidátov, preniknúť cez ich reklamný imidž a sprostredkovať voličom informácie o skutočnom obsahu kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

Voliči by zas mali hľadať jedinca, ktorého nekrivia morálne nedostatky, osobné ambície a podpora finančných skupín. Pýtať sa prezidentských kandidátov napríklad na rozsah amnestií, ktorú chcú udeliť. Či sú za zavedenie štatistík o vzdelanosti a kriminalite Rómov alebo ju chápu ako diskriminačnú. Aký je ich názor na neadresné míňanie peňazí na projekty, ktoré nič neriešia.

Prvé kolo volieb sa bude konať 15. marca, v ňom o prezidentské kreslo budú bojovať Guyla Bárdos (55 rokov, kandidát SMK), Jozef Behýl (56, občiansky kandidát), Ján Čarnogurský (70, občiansky kandidát), Robert Fico (49, kandidát Smeru), Viliam Fischer (75, občiansky kandidát), Pavol Hrušovský (61, kandidát KDH, SDKÚ - DS a Most-Híd), Ján Jurišta (69, kandidát KSS), Andrej Kiska (50, občiansky kandidát), Milan Kňažko (68, občiansky kandidát), Stanislav Martinčko (61, kandidát KOS), Milan Melník (75, občiansky kandidát), Helena Mezenská (41, občianska kandidátka), Peter Osuský (60, kandidát SaS), Radoslav Procházka (41, občiansky kandidát), Jozef Šimko (62, kandidát SMS). Prípadné druhé kolo bude 29. marca.

Anna Mondočková

Anna Mondočková

Anna Mondočková

Bloger 
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som novinárka. Spravodajstvo pre mňa nie je len o informáciách, ale aj o emóciách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu