Žitný ostrov je najväčšou zásobárňou pitnej vody na Slovensku. Najväčším známym ohrozením je skládka obzvlášť toxického odpadu v starom dunajskom ramene vo Vrakuni. Príslušné štátne orgány o tejto skládke vedia od doby jej vzniku ako aj o jej hrozbách, ktoré sa naplnili výstavbou Vodného diela Gabčíkovo. Celé garnitúry vedenia Ministerstva životného prostredia SR sa hrali na slepú babu. Sú spoluzodpovedné za vzniknutú situáciu.
Preto je neprijateľné, aby sa partička na ministerstve hrala na záchrancu a svojvoľne rozhodla o opatreniach , ktoré bez oponentúry vybrala ako najlepšie sanačné opatrenie pre Vrakuňsku skládku.
Pod tlakom verejnosti napokon ministerstvo pristúpilo na minimum transparentnosti a nimi navrhnuté riešenie predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Zámer som si preštudovala a spracovala som pripomienky a požiadavky na dopracovanie v ďalšom procese posudzovania.
Verejnosti, ktorá má záujem o pripojenie sa do procesu posudzovania dávam k dispozícii svoje stanovisko, ktoré nájdete na tomto linku. Termín na zaslanie pripomienok je 28.3.2018, dátum som aktualizovala na základe upresnenia z úradnej tabule hlavného mesta.
Základnou požiadavkou je aby sa zámer „Sanácia environmentálnej záťaže – výstavba podzemnej tesniacej steny a povrchovej tesniacej vrstvy – Bratislava – Vrakuňa – skládka CHZJD“ posudzoval v ďalšom procese posudzovania vo variantoch a aby bolo doplnené posudzovanie vplyvov na životné prostredie pre navrhovanú činnosť Prevádzka čistiarne kontaminovaných vôd v zisťovacom konaní bez limitu.
Poukazujem aj na rozpor medzi cieľom posudzovanej činnosti a tým, čo navrhovateľ definoval ako predmet zákazky. Je zaujímavé, že ešte nie je realizačný projekt, neprešlo posudzovanie ale už sa hľadá dodávateľ prác.
Upozorňujem aj na to, že do predmetu zákazky nebolo zapracované odstránenie toxického mraku z CHVO Žitný ostrov. Je zrejmé, že navrhovateľ má za cieľ posúdiť dopady len ním vybratej formy sanácie skládky a nie posúdiť najlepšie dostupné riešenie sanácie a ide mu skôr o formálnu stránku, aby na činnosť mohol použiť zdroje z Európskej únie.
