Viete, že za kopy šiat a blúzok platíme oveľa viac, než vidíme na účte? Doplácame totiž zdrojmi našej planéty, ničíme si životné prostredie výrobou šatstva alebo následným zahadzovaním vecí, ktoré už nenosíme. A pritom správať sa ekologickejšie je také jednoduché.
Módny priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov. Prijmite aj vy svoju vlastnú EKOvýzvu a staňte sa etickým a environmentálne zodpovedným. Ako? S hrdosťou môžeme nosiť módne oblečenie aj opakovane. Stačí drobná zmena iný šperk, alebo šatka. Môžeme recyklovať staršie veci, podporovať lokálne značky a pýtať sa, v akých podmienkach a z akých materiálov bolo vyrobené oblečenie, o ktoré máme záujem.
Neuváženým nakupovaním nových módnych výstrelkov a vyhadzovaním nepoužívaného oblečenia prispievame k masívnej tvorbe odpadu, a tým poškodzovaniu životného prostredia. Aj ja mám rada pekné veci, ale nepotrpím si na drahé oblečenie ani na preplnené skrine. Práve naopak. Samozrejmosťou je preto kvalitná údržba a k nej patrí žehlička, ale aj ihla a niť, alebo šijací stroj. Oblečenie nakupujem premyslene a účelovo. Už pri nakupovaní zvažujem s čím a ako sa bude dať kombinovať.
Mám rada veci, ktoré vydržia a poslúžia mi niekoľko rokov. Toto je môj obľúbený svetrík, ktorý som rada nosila ešte ako starostka Mestskej časti Bratislava-Vajnory.

Ak niečo považujem za cenné alebo drahé, sú to veci, ktoré pre mňa majú špeciálnu hodnotu. Buď sa spájajú s mojimi deťmi, konkrétnym miestom alebo zážitkom. Takýto milý kúsok je aj tyrkysový prsteň, ktorý som si priniesla z návštevy môjho syna na Filipínach. Pridanú hodnotu má pre mňa miestna ručná výroba. Aj na dovolenkách sa snažím podporovať miestnych obyvateľov.

Rada mám aj slovenskú módu. Vyhľadávam domácu produkciu. Od slovenských výrobcov mám kvalitné a nadčasové modely, ktoré nosím často, pretože sú pohodlné a spĺňajú moje kritéria. Ako folkloristka mám silné puto aj k tvorbe slovenských šperkárok. Naučila som sa nosiť brošne aj iné doplnky s ľudovým motívom

Samozrejme aj mne sa stane, že z oblečenia „vyrastiem“, alebo ako sa hovorí, že sa mi zbehne ... V takom prípade, putuje tento kúsok ďalej, aby mohol ešte poslúžiť. Toto je aj princíp swapovania, vďaka ktorému sa dá oblečenie vymeniť za iné. Aj takto vieme šetriť prírodné zdroje. Rozpáraný švík, alebo diera na nohaviciach sa dá zachrániť šijacím strojom. Šijací stroj je skvelý pomocník, ktorý dokáže zmeniť staré rifle na bermudy, alebo upraviť blúzku presne na mieru. Ten môj má už 40 rokov a pri šití pradie ako mačka.


Nedávno som sa zapojila do EKO-výzvy. Urobte to aj vy. Naplňte vrecia nenoseným oblečením a pridajte sa ! Ako na to? Vytrieďte svoje nenosené veci, či už oblečenie, topánky, kabelky alebo bižutériu a zabaľte ich do balíčka podľa pokynov. Po vyplnení krátkeho formulára obdržíte kód. Balík označený kódom a mailovou adresou prineste na výdajné miesto alebo ho vložíte do balíkomatu. Oblečenie od vás sa dostane do regálov, kde si ich môže za symbolickú sumu nájsť nový majiteľ. A vy ste odmenení kreditom na nákup.

Aj takto môžeme pomôcť znížiť produkciu CO2 v módnom priemysle a ušetriť nielen peniaze, ale aj našu planétu