Obchod s ľudskými orgánmi - zbraň najťažšieho kalibru v informačnej vojne o Ukrajinu

Písmo: A- | A+

Toto sa nebude ľahko písať, to vidím už teraz - téma je mimoriadne citlivá. Ešte počas hľadania podkladov som si viackrát vravel, že prečo zrovna toto, prečo nepíšem o niečom príjemnejšom. Množstvo dezinformácií v tejto oblasti ale dosiahla takú mieru, že by snáď nebolo na škodu zhrnúť to všetko v jednom článku.

Obviniť protivníka z obchodu s ľudskými orgánmi, to je je jedna z najsilnejších zbraní, aké sa dajú v informačnej vojne použiť. Spoľahlivo dokáže šokovať aj otrlého diváka, zoceleného bulvárom a televíznymi novinami. Od začiatku vojny na Ukrajine sa takýchto správ objavilo niekoľko, aktívne v tomto smere sú hlavne ruské médiá. Skúsme ich teda trochu rozobrať a zistiť , koľko na nich môže byť pravdy.

Prieskum pozícií

Prvá správa o obchode s ľudskými orgánmi sa začala šíriť na sociálnych sieťach začiatkom júna 2014. Píše sa v nej, že slavjanské milície našli pod horou Karačun telá až 500 mŕtvych ukrajinských vojakov s odstránenými vnútornými orgánmi. Vinná je údajne ukrajinská vláda, ktorá ich vyrezáva vlastným vojakom. (1)

Správa už na prvý pohľad pôsobí ako hoax. Nemá autora, ako zdroj sú uvedení nemenovaní “predstavitelia slavjanských milícií” a priložená fotka pochádza z prvej vojny v Čečensku. Napriek tomu ju prevzalo niekoľko významných ruských portálov ako napríklad Pravda.ru (2).

Správa sa veľmi rýchlo ukázala ako falošná. Slavjansk v tom čase kontroloval Igor Strelkov a hoci “zvodky” vydával skoro každý deň, ani on, ani jeho spolupracovníci žiadny podobný nález neohlásili. 

Delostrelecká príprava

Ďalší pokus na seba nenechal dlho čakať. Dovtedy málo známa skupina Kyber-Berkut zverejnila 4. júla správu (3), podľa ktorej hackla facebookový účet Sergeja Vlasenka, právnika Júlie Tymoščenkovej. V jeho pošte údajne našla konverzáciu s nemeckou chirurgičkou ukrajinského pôvodu Olgou Wieber. V priebehu niekoľko mesiacov prebiehajúcej debaty si Olga u Sergeja mala objednať veľké množstvo ľudských orgánov (len v jednej várke napr. 13 sŕdc, 55 žalúdkov, 30 pečení atď).
Správu nemožno na 100% ani vyvrátiť, ani potvrdiť. Pochybnosti spôsobuje viacero skutočností

 1. Dôkazy, ktoré poskytol Kyber-Berkut možno vytvoriť behom pár hodín a ak naozaj nabúrali Vlasenkovi account tak aj rýchlejšie.

 2. Internet poskytuje bezpočet možností na anonymnú komunikáciu a predstava, že medzinárodný zločinecký kartel riadi svoje operácie cez chat na facebooku (ktorý svoj obsah archivuje) je skôr komická. A keď by ho už naozaj chceli použiť, iste by si na podobné debaty vytvorili anonymné alternatívne účty a nepreberali to v rámci svojich oficiálnych profilov.

 3. Celý rozhovor vyznieva dosť naivne. Transplantácia orgánov a výber vhodného darcu je dosť komplexná a časovo náročná záležitosť (krvná skupina, veľkosť darcu, histokompatibilita atď). Nedá sa proste bez ďalšieho upresnenia objednať 55 žalúdkov, akoby človek robil u mäsiara nákup na nedeľný obed.

Žiadna z uvedených námietok nezaujímala editorov ruskej verejnoprávnej stanice Rossija-24, keďže správu bez akéhokoľvek preverovania prevzali do večerného spravodajského bloku (4). V ňom predstavili miliónom ruských divákov Olgu Wieber ako druhého doktora Mengeleho. Správa zarezonovala aj v slovenských médiách, zverejnil ju napríklad proruský aktivista Sergej Chelemendik (5) či šéfredaktor mesačníka Zem a Vek Tibor Rostas. (6)

Správu zachytili aj nemecké médiá a ženu, ktorej fotky Kyber-Berkut použil vyhľadali (7). Olga Wieber už 12 rokov žije v Nemecku a hoci zmeny na Ukrajine sleduje a podporuje, podľa vlastných slov Tymoščenkovú ani Vlasenka nepozná. Tvrdenie, že je chirurgom je lož, má ekonomické vzdelanie. Fotografie z operačnej sály, ktoré Kyber-Berkut použil z jej stránky sú 2 roky staré a pochádzajú z doby, keď šéfovala oddeleniu marketingu u nemeckého výrobcu medicínskych prístrojov IKA-Werke. Od zverejnenia onej nešťastnej reportáže dostala stovky správ, kde sa jej ľudia vyhrážajú smrťou, snaží sa ale žiť tak ako predtým.

Šturm

Hotová mediálna smršť sa spustila ale až po nájdení hrobov pri Nižnej Krynke. Ruské médiá hlásili, že boli nájdené masové hroby s až 400 mŕtvymi, ktorým boli odstránené vnútorné orgány. Odvolávali sa pritom na expertov OBSE Einarsa Graudinsa a Madinu Džarbussynovú a taktiež vicepremiéra DNR Andreja Purgina a premiéra DNR Aleksandra Zacharčenka. Skúsme si ich zdroje prejsť jeden po druhom, vychádzať budeme napr. zo správy "OBSE se na Ukrajine střetla s černými transplantacemi", ktorú uverejnila verejnoprávna rozhlasová stanica Hlas Ruska (8).

Správu o 400 telách v masových hroboch rozšíril údajný expert OBSE Einars Graudins. V skutočnosti sa však nejedná o člena misie OBSE, ale o prokremeľského aktivistu pôsobiaceho na východnej Ukrajine na vlastnú päsť, podľa vlastných slov “marxistu a antiglobalistu” (9). Čo je ale hlavné, Graudins nič o 400 telách v masových hroboch nepovedal. Vyhlásil, že v doneckých márniciach leží 400 neidentifikovateľných tiel a ich počet narastie. Ako jeho slová prekrútili ruské média si možno pozrieť napr tu (10).

V súvislosti s touto správou si privodil blamáž aj minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov, ktorí o náleze 400 tiel v masových hroboch informoval na tlačovej besede (11). Jeho slová však veľmi rýchlo dementoval vicepremiér DNR Andrej Purgin, ktorý upresnil, že tiel nebolo 400, ale 9 (12). To mimochodom tvrdí aj oficiálna správa OBSE (13).

Pokiaľ ide o Madinu Džarbussynovú, tu sa naozaj jedná o predstaviteľku OBSE, aj jej slová ale ruské médiá prekrútili. Nikdy žiadne odoberanie orgánov nepotvrdila, vyhlásila len, že “že existuje možnosť, že nájdené telá mohli zostať bez vnútorných orgánov” (14). Telá boli medzitým exhumované a podľa vyjadrení samotných rebelov im žiadne orgány nechýbali (15). Upresňujúca správa ale preletela médiami bez väčšieho ohlasu. Ako totiž býva zvykom nielen v ruských médiách, šokujúce správy dostávajú priestor na titulkách novín palcovým fontom, zatiaľčo dodatočné “opravy a upresnenia” ostanú zašité na ich weboch, kde ich bežný čitateľ nájde len ťažko. 

Bublina definitívne spľasla, keď spiatočku zaradil aj premiér DNR Alexander Zacharčenko. Ten vyhlásil, že došlo k nedorozumeniu a "keď vravel o nájdení tiel bez vnútorných orgánov, mal na mysli telá vojakov roztrhané šrapnelmi" (16).

Tak, a to je všetko. Ak ste dočítali až sem, gratulujem. Už nikdy v živote nechcem googliť nič o odoberaní orgánov. Som ale toho názoru, že falošná propaganda, ktorá v ľuďoch pestuje len fanatizmus a nenávisť musí byť konfrontovaná. Asi to bude znieť hodne pateticky, ale hádam aj to je jeden zo spôsobov, ako svet urobiť o trošičku lepším miestom.

Zdroje:

 1. http://novorus.info/news/events/24209-u-tyazheloranenyh-soldat-armii-ukrainy-i-nacgvardii-vyrezayut-vnutrennie-organy-dlya-prodazhi.html

 2. http://english.pravda.ru/society/stories/11-06-2014/127777-ukraine_human_organs_trafficking-0/

 3. https://vk.com/kyber.berkut?w=wall251480481_23

 4. http://www.vesti.ru/videos/show/vid/607954/#

 5. http://www.chelemendik.sk/Obchodovanie_s_organmi_na_Ukrajine_Remake_Juhoslavie_191944750.html

 6. Mefistofelov Západ, Tibor Eliot Rostas, Zem a Vek, august 2014

 7. http://www.deutschlandfunk.de/verleumdung-im-netz-deutsch-ukrainerin-fuer-propaganda.694.de.html?dram:article_id=292412

 8. http://czech.ruvr.ru/2014_10_01/OBSE-se-na-Ukrajine-stretla-s-cernymi-transplantacemi-4468/

 9. https://twitter.com/EinarsGraudins

 10. http://ria.ru/world/20140930/1026327604.html

 11. http://en.ria.ru/world/20141001/193508690/Lavrov-More-Than-400-Bodies-Found-Buried-in-Ukraines-Donetsk.html

 12. http://www.interfax.ru/world/399665

 13. http://www.osce.org/ukraine-smm/124216

 14. http://en.voicesevas.ru/news/yugo-vostok/2972-osce-the-mass-graves-in-donbass-could-occur-due-to-trafficking-in-human-organs.html

 15. http://ria.ru/world/20140930/1026203455.html#ixzz3F4xJ91NH

 16. http://ria.ru/world/20140930/1026248963.html

Skryť Zatvoriť reklamu