
Zlatomoraveckí turisti sa v uplynulom roku 2023 dožili významného životného jubilea svojou dlhodobou úspešnou činnosťou Mestskej organizácie KST Zlaté Moravce a KST pri Telovýchovnej jednote Calex Zlaté Moravce.

Pri tejto príležitosti ponúkam nadšencom turistiky a milovníkom prírody oživenie spomienok zo svojho archívu fotografií na najvýznamnejšie aktivity turistov, ktorými sa zapísali do histórie turistiky Zlatých Moraviec pre rozvoj turistického ruchu.


Bohatá história turistiky v Zlatých Moravciach sa začala písať po založení TJ Sokol v roku 1919 a vznikom prvého Klubu československých turistov - odbor Tekov, ktorého predsedom sa stal v roku 1923 riaditeľ gymnázia prof. Dr. František Skovajsa. Prvé turistické podujatia členov KČST viedli na najvyšší vrch Pohronského Inovca 901 m vysoký Veľký Inovec. V období plánovania výstavby prvej turistickej útulne na Veľkom Inovci bol predsedom klubu prof. Bok, tajomníkom Jozef Mokoš a členom výboru Václav Felt. Stavba bola slávnostne odovzdaná do užívania roku 1938 pri príležitosti 50. výročia založenia KČT v Čechách a 20. výročia vzniku ČSR pod názvom Jubilejná s finančnou podporou aj prednostu OÚ Dr. Ondrejkoviča. Prízemie stavby bolo vybudované z kameňa, ktoré tvorilo spoločenskú miestnosť a drevená nadstavba ponúkala ubytovanie v dvoch izbách s 20 lôžkami. Prvým chatárom turistickej útulne bol pán Ješko.

Za dlhoročnú prácu pri rozvoji a propagácii turistiky a zásluhy pri výstavbe turistickej chaty na Veľkom Inovci v roku 1938 udelila MO KST Zlaté Moravce pánovi Jozefovi Mokošovi z Trnavy v roku 1994 Čestné členstvo v KST.

Prvými turistami TJ Calex boli: Ing. Ján Haspra, Jozef Rakovský, Štefan Adamec, Ján Adamec, Ing. Mária Šurdová, Mária Bartková, Ján Havetta, Marian Kóňa, Štefan Beňuš, Miroslav Šútor, Štefan Jenis, Milan Horváth, Anton Orolín, Anton Valachovič a Štefan Bielik.








V období, keď sa začalo s prvým značkovaním turistického chodníka na vrchol Veľkého Inovca, KČST v Zlatých Moravciach mal 170 aktívnych členov. Po vzniku Slovenského štátu v roku 1939 bol Klub československých turistov premenovaný na Klub slovenských turistov a lyžiarov pod vedením Ing. Alexandra Dudáčeka. Počas druhej svetovej vojny došlo na Veľkom Inovci k úplnému zničeniu turistickej útulne, ktorú sa podarilo na jej ruinách znovu vybudovať v roku 1947 z finančnej zbierky pod vedením tajomníka KSTL Václava Felta a predsedu Dr. Mišíka. Chata bola vybavená spoločenskou miestnosťou, izby so 40 lôžkami, elektrickou energiou z veternej elektrárne a vodovodom. Po zániku KSTL v roku 1949 chata prechádzala rukami rôznych užívateľov s prvým chatárom pánom Viglašským z Lehoty. Po zániku KSTL v roku 1949 turisti organizačne prešli pod Jednotu Sokol. Na počesť 10. výročia SNP sa na Slovensku začínajú organizovať masové turistické podujatia. V tom čase s predsedom MUDr. Hamrlem sa turisti pod TJ Slávia Zlaté Moravce zúčastňujú rôznych družobných stretnutí a zrazov. Významnou mierou prispel k rozvoju turistiky aj Jozef Opálený, vynikajúci lyžiar a funkcionár, neskôr roku 1957 v TJ Slávia v rámci nového telovýchovného systému ČSTV. Predsedom klubu bol pán Václav Felt, jeden z najzáslužnejších turistických funkcionárov v celej histórii organizovanej turistiky v Zlatých Moravciach. Významným podujatím v roku 1962 bol IX. Celoštátny zraz turistov SNP v Karlovej doline pri obci Hostie, ktorého sa zúčastnilo štyri tisíc turistov z celej ČSR. Organizujú sa náročné turistické podujatia vo Vysokých Tatrách, Národné výstupy na Kriváň, mládežnícke výstupy na Rysy a celoštátne zrazy turistov.



Zrekonštruovaná chata, na ktorej sa podieľali najmä Václav Felt, Eugen Štift, Jaro Esterka, Ivan Farkaš, Laco Struk st., Ján Holý, Štefan Hronec a Vilo Sigel. V čase, keď predsedom TJ Slávia bol Viliam Bratko a chatárom Eugen Štift, sa na Veľkom Inovci vybudoval prvý lyžiarsky vlek. Pod vedením Ing. Andreja Miklera značkovali turistické chodníky Vojtech Truchlík, Laco Struk, Ľudovít Chládek a Števo Šedivý. V osemdesiatych rokoch pod vedením Ľudovíta Chládeka sa organizujú rôzneročníkové pochody. Po stopách SNP, Prechod Pohronským Inovcom, Otvorenie 100 jarných km, Pochod oslobodenia na Vtáčnik, výstupy na Benát, Pochod vďaky, rozvíjajú sa družobné vzťahy s turistami v Turčianskych Tepliciach a Hronskom Beňadiku a pod. Zakladá sa TOM pod vedením Milana Hrúzika, neskôr Mgr. Dušana Kramára a Mgr. Jána Mesiarkina.




Od roku 1992 chata na Veľkom Inovci prešla pod správu a do vlastníctva KST MO Zlaté Moravce. O príjemné pohostenie turistov sa starali v roku1998 manželia Kériovi, Jožko Cigáň a pomocní chatári Ladislav Struk a Rudolf Bošiak. Na chate Veľkého Inovca privítali v roku 1992 turisti KST pri TJ Calex predsedu okresnej rady Klubu slovenských turistov z Nitry Jána Jahna a družne pobesedovali o činnosti klubu.








Veľký Inovec poskytuje úžasné výhľady na tri svetové strany. Pri inverznom počasí najmä na Sitno a celý hrebeň Štiavnických vrchov, Vtáčnik, Kremnické vrchy, Malú a Veľkú Fatru, Nízke Tatry a v Podunajskej nížine za Dunajom črtajúcu sa kupolu Baziliky v Ostrihome. Smerom na juh Burdu a maďarské vulkanické pohoria Börzsöny a Pilis.

100 rokov organizovanej turistiky I.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Výbor KST Zlaté Moravce, História organizovanej turistiky v Zlatých Moravciach
Kronika OT TJ Calex Zlaté Moravce