Anton Kaiser
Zima za mestom
Mám rád zimu, ktorá prichádza s čarom zasneženej prírody.
Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík: Kultúra, Šport, Cestujeme, Príroda, Záhrada moja záľuba, 100 rokov organizovanej turistiky, Ľudové zvyky a tradície, Zimné večery na dedine, Vianoce v Mestskom múzeu, Adventné nedeľe a Mikuláš, Jaskyne Tribeča a Pohronského Inovca, Zlatomoravecké jarmoky, Hrady a zámky , Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP
Spomienky na hory a neopakovateľné zážitky z turistických podujatí
Pravidelným otužovaním v ľadovej vode sa teší čoraz viac nadšencov zdravého životného štýlu a zima je najvhodnejším obdobím pre posilňovanie imunity.
Sneh aj tohto roku zavial všetky stopy, pozakrýval krajinu a do zimného spánku uložil krásne zasneženú prírodu.
Skaly Krivej patria k obdivuhodným krásam Pohronského Inovca s nedotknutou panenskou prírodou ešte nepoznačené civilizačným ruchom.
Po ťažbe stavebného kameňa na Čertovom vrchu v juhozápadnej časti Pohronského Inovca zostalo už iba torzo z bývalej krásy čertových skál.
Bizarné skaly Benátu nad andezitovým kameňolomom patrili vždy k vyhľadávaným miestam turistov za poznávaním prírodných krás Pohronského Inovca.
Zima na horách býva každým rokom skúpejšia na dostatok snehu a poriadny mráz. Na podobné počasie si turisti pamätajú aj v minulosti.
Každé ročné obdobie má svoje osobité krásy, ale ani jedno nie je také rozmanité ako jeseň. Čarovné bývajú jesenné rána, ktorými sa v melanchólii zádumčivej prírody potichu zakrádajú husté hmly a vítajú nový deň.
Jeseň je krásne ročné obdobie. Prichádza ako po iné roky a predsa zakaždým s niečím iným. Je to čas, keď zubaté slnko babieho leta ešte príjemne hreje, v prírode všetko dozrieva a rozvoniava.
Na zlatomoraveckom potoku v kŕdli kačíc divých opäť možno pozorovať krásu kačice mandarínskej. Odkiaľ priletel tento vzácny druh vodného vtáctva do rušnej oblasti mesta nie je jasné.
Silvestrovské výstupy na vrcholy hôr sa stali turistickou tradíciou, ktoré patria k najkrajším podujatiam roka. Posledný deň v roku treba osláviť s priateľmi v lone prekrásnej prírody.
Na vodnú hladinu Hostianskeho potoka nazývaný Zlatňanka v Zlatých Moravciach v kŕdli kačíc divých prilietava kačica biela. V tejto obývanej časti mesta svojou snehobielou krásou vzbudzuje pozornosť milovníkov prírody.
Chata na Veľkom Inovci vítala v sobotu 9.septembra 2017 všetkých svojich návštevníkov zaodetá do slávnostného šatu. Široká turistická verejnosť a milovníci prírody si prišli pripomenúť jej 70-ročnú históriu.
Príroda je nádherná v každom ročnom období. Keď stromy rozsýpajú po zemi svoju farebnú krásu, v povetrí cítiť rôzne lesné vône prichádzajúcej jesene.
Keď sa príroda prebúdza zo zimného spánku, všetko v nej začína ožívať novým životom. Zo svojich zimovísk sa vracajú prví poslovia jari. Prichádza jar, najkrajšie obdobie roka.
Keď ráno marcové slnko prebúdza prírodu do nového dňa a pohládza stromy vyzdobené krásnou námrazou, konáre stromov zamávajú na pozdrav s tíško poletujúcimi snehovými vločkami.
Pozorovať bociana čierneho v mestskom potoku vyhľadávať potravu je vzácny jav, pretože tento druh plachého vtáctva žije v tichých dolinách ďaleko od ľudských obydlí.
Krásne slnečné dni sa krátia a farebná jesenná príroda sa stále viac halí do pochmúrnych sychravých rán. Velebným tichom prírody sa rozlieha škrekot čiernych drozdov poskakujúcich v šuchotavom lístí a nad korunami stromov krúži kŕ