
História calexáckej turistiky prešla počas dvoch desaťročí svojej existencie popri agilnej Mestskej organizácii Klubu slovenských turistov Zlaté Moravce s dlhoročnou tradíciou rôznymi etapami rozvoja.
Začiatky calexáckej turistiky sa viažu spomienkami nielen na prvé túry, ale i na prvého predsedu oddielu, telovýchovného pracovníka TJ Calex Ing. Jána Haspru, rovnako aj Ing. Miroslava Valkoviča, predsedu ZRTV TJ Calex a čestného člena oddielu, ktorý finančne podporoval prvé podujatia. V tom čase roku 1981 vznikol aj Odbor turistiky pri TJ Calex. Členskú základňu tvorili aj jaskyniari a jeho predsedom sa stal Peter Bielik. K prvým podujatiam patrili Pochod vďaky v Nitre, prechod Pohronským Inovcom, Vtáčnikom, Malej Fatry, Tríbečská 50, výstup na Slavkovský, Lomnický štít, Solisko a hrebeňom Roháčov.
V ďalšom roku 1982 sa uskutočnil jesenný výstup na Tlstú a Ostrú vo Veľkej Fatre s OT TJ Dynamo Diviaky, zimný výstup na Drienok, prechod Slovenským rajom, výstup na Kriváň, účasť na Pochode vďaky a iné. Na jednom z členských schôdzí turistov sa uskutočnilo aj stretnutie s Václavom Feltom, ktorý podporoval rozvoj masového športu a turistiky. Začali sa organizovať prvé školenia cvičiteľov turistiky Okresného výboru ČSZTV Nitra s vedúcim Štefanom Hallom.


OT TJ Calex zorganizoval v roku 1983 prvú zahraničnú expedíciu do rumunského pohoria Fagaraš, ktorú viedol predseda Peter Bielik. Pochod začínal z osady Turnu Rosu, ktoré sa po troch dňoch končilo v doline Bilea pre zlé počasie. Napriek tomu nádherná príroda Fagarašu s častými hmlami a prudkými mrznúcimi lejakmi zostala výzvou vrátiť sa do tohto nádherného pohoria. Podujatia sa zúčastnili Emil Záhorec so synom Ivanom, MUDr. Zlatica Mokrá s manželom, dcérou a synom, Ing. Miroslav Valkovič, Miroslav Šabík, Miroslav Korytár, Fero Bosák, Štefan Kráľ a Štefan Bako.

Účastníci prvej expedície Fagaraš na snímke Miroslava Šabíka na železničnej stanici v Zlatých Moravciach, Na prostrednej fotografii odfotil Štefan Kráľ účastníkov druhej expedície na vrchole hory Moldoveanu a na poslednom obrázku od Emila Záhorca sú účastníci tretej expedície v horách NP Piatra Craiului.

Zorganizovať druhú expedíciu Fagaraš s výstupom na najvyššiu horu Rumunska Moldoveanu (2543 m) sa podarilo turistom už za priaznivého počasia v roku 1984 po prevzatí predsedníctva OT TJ Calex Emilom Záhorcom. Sedemdňového putovania pohorím sa zúčastnili Emil Záhorec, Ing. Vladimír Holečka, Vincent Meňhart, Miroslav Šabík, Fero Bosák, Štefan Kráľ a Pavol Minár.

Cesta do pohoria viedla zo železničnej stanice v Sebeg Olt prašnou cestou do 7 km vzdialenej obce Sebesul de Sus, kam nepremáva žiadne autobusové spojenie. Obec zaujímavá svojou štýlovou architektúrou bez vozidiel, chodníkov a asfaltových ciest. Na putovanie pohorím počas 7 dní museli byť vybavení všetkým potrebným na prežitie od stanov, spacákov, náhradným oblečením, potravinami, vodou a fototechnikou.




Mohutný horský masív Fagarašu sa nachádza v centrálnej časti krajiny a je najdlhším a najucelenejším pohorím Rumunska s dĺžkou 70 km a priemernou výškou hlavného hrebeňa 2300 m. Z jeho svahov steká do dolín množstvo vodných tokov a z tektonických zlomov sa rútia vodopády, z ktorých je najväčší Šerbota so spádom 110 m. Pre svojrázny reliéf ľadovcového pôvodu patrí medzi najzaujímavejšie a najnavštevovanejšie pohoria, kde sa nachádzajú ozajstné krásy ešte civilizáciou nedotknutej drsnej prírody. Na hlavný hrebeň pohoria sa vydala počtom menšia skupina turistov ako v predchádzajúcom roku.
K najkrajším zážitkom patrili nádherné výhľady z Moldoveanu, Negoie, Urlea a vodopádu Serbota a na množstvo romantických jazier. Nikde v Rumunsku nemožno pozorovať tak mohutné dôsledky činnosti ľadovcov, ako pri výhľadoch z vrcholov hôr aj z Vinatoarea lui Buteanu.





„Denne sme v členitom teréne absolvovali za 8 hodín 10 až 15 km, zdanlivo pomaly, ale v skalnatých priesmykoch, žľaboch, mokrými a šmykľavými morénami ešte pomalšie. V strmom, takmer kolmom svahu prechádzali ponad hlboké rokle štrnástimi úplne prehnitými a deravými mostíkmi, ale na výber nebolo. Jeden z exponovaných prechodov sa nazýva Tri kroky od smrti a naše riziko znásobovali ťažké krosná na chrbtoch. Inokedy nás vo výške asi 2400 m zastihla búrka s krupobitím a jedného z nás zasiahol blesk, našťastie bez následkov.“ Emil Záhorec



Hrebeňovité partie pohoria sú vybavené na prenocovanie bivakovými útulňami, ktoré poskytujú prístrešok za nepriaznivého počasia. Nevýhodou množstva dobre vybavených chát na severných úbočiach Fagarašu sú ich vzdialenosti od seba na 8 hodín pochodu a treba k nim hlboko schádzať z hrebeňa pohoria.



V nasledujúcom roku 1986 sa uskutočnila aj tretia expedícia Fagaraš v rumunskom pohorí Piatra Craiului, ktorej sa zúčastnili štyria členovia OT TJ Calex Emil Záhorec, Ing. Miroslav Valkovič, Štefan Kráľ a Pavol Minár. Na hrebeň horského masívu vystúpili zo Zarnesti, východiskového turistického centra v údolí rieky Birsa Mare až k vrcholu hory La Om (2239 m). Nádherná hrebeňovka horským masívom Piatra Cariului, ktorého zloženie je z čistého bieleho vápenca s množstvom krasových útvarov, vyvieračiek z hlbokých jaskýň patrí medzi skvosty vysokohorskej rumunskej prírody. V závere podujatia prinútilo nepriaznivé počasie turistov k prenocovaniu v jednej z množstva jaskýň v údolí Dimbovita.

V roku 1987 členovia OT TJ Slávia zorganizovali dva prechody na Kľak cez Veľký Inovec a z Bystričianskej doliny cez Vtáčnik, aby si položením venca k pamätníku uctili vyše sto zavraždených občanov tejto povstaleckej obce počas druhej svetovej vojny.

O rok neskôr usporiadal OT TJ Calex prechod časťou hlavného hrebeňa Strážovských vrchov s výstupom na Homôlku z Fačkovského sedla, ktoré tvorí prirodzenú hranicu s Malou Fatrou. Najkrajšie výhľady putovaním po hrebeni pohoria boli na Kľak a Strážov, ale aj do Čičmianskej doliny, kde turisti navštívili v rámci kultúrno-poznávacej činnosti Radenov dom, kde sú uložené muzeálne zbierky zo života obyvateľov obce v minulosti.



100 rokov organizovanej turistiky III.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Výbor KST Zlaté Moravce, História organizovanej turistiky v Zlatých Moravciach
Kronika OT TJ Calex Zlaté Moravce
Emil Záhorec, II. Expedícia Fagaraš 84