
Na záver zahraničnej expedície Pirin po prechode jedným z najväčších pohorí balkánskeho polostrova sa zlatomoraveckí turisti zoznámili s prírodnými krásami Melnika, moderným mestom Blagojevgrad a niektorými kultúrno-historickými pamiatkami Sofie, hlavného mesta Bulharska.
Melnik s množstvom turistických atrakcií sa nachádza v pozoruhodnom prírodnom prostredí rozľahlého kaňonu v zajatí pieskovcových pyramíd a miestnym hradom, ktorý v dávnych časoch strážil cestu zo Solúne do Serdiky a Plovdivu, dnešnej Sofie. Za peknými výhľadmi na Melnik a do údolia Rilskej rieky vedie z centra mesta množstvo schodov. Iba 8 km od Melnika sa nachádza Roženský kláštor, kde je pochovaný revolucionár Ján Sandanský.


K turistickým zaujímavostiam Melnika patrí aj niekoľko zachovalých starých historických domov Bulharska, Bojarský dom pravdepodobné Slavovo sídlo, Pašovov dom postavený ako serail beje Ibrahima z roku 1815 v súčasnosti mestské múzeum s pamiatkami na revolucionára Jána Sandanského, ale najmä dom Kordopolosov z roku 1785 s veľkými vinnými sklepmi. Ďalšími pamiatkami mesta je rímsky most, rozvaliny metropolitného kostola sv. Mikuláša z 13. storočia a kúpele. V 18. storočí prežívalo mesto veľký hospodársky rozmach zásluhou remeselníkov, ktorí udržiavali obchodné styky s Viedňou, Janovom, Benátkami a Budapešťou. Mesto je dodnes zaujímavou pamiatkovou rezerváciou s bohatou históriou výroby kvalitného vína na Európskej úrovni, ktoré sa vyvážalo až do Španielska.



Ďalšími pamiatkami mesta je rímsky most, rozvaliny metropolitného kostola sv. Mikuláša z 13. storočia a kúpele. V 18. storočí prežívalo mesto veľký hospodársky rozmach zásluhou remeselníkov, ktorí udržiavali obchodné styky s Viedňou, Janovom, Benátkami a Budapešťou. Mesto je dodnes zaujímavou pamiatkovou rezerváciou s bohatou históriou výroby kvalitného vína na Európskej úrovni, ktoré sa vyvážalo až do Španielska.
V najbližšej reštaurácii sme si dopriali výdatný obed z tradičnej ponuky bulharskej kuchyne, ktorá sa vyznačuje domácimi špecialitami s dobrým vínom a rakijou.


Po prehliadke Melnika sme sa nasledujúci deň zastavili v Blagoevgrade, ktorý sa nachádza južne od hlavného mesta Bulharska. Mesto kedysi pod tureckou nadvládou sa po osídlení Bulharmi premenilo na turistickú atrakciu s množstvom peších zón, fontán, padajúcich vodopádov vybudované prevažne z mramoru.





Cestou do Sofie, ktorá tiež dýcha svojou osobitou históriou a krásou s množstvom turistických zaujímavostí, sme neobišli ani svetoznámy kláštor Rillski Manastir. Tomuto významnému kultúrnemu dedičstvu Bulharska sme sa rozhodli venovať pri zorganizovaní zahraničnej expedície do pohoria Rily.
Historické centrum Sofie sa rozprestiera okolo námestia 9. septembra. Okrem mnohých zaujímavostí mesta nás zaujalo Mauzóleum Georgiho Dimitrova z roku 1949, pri ktorom stojí čestná stráž v historických uniformách z rusko-tureckej vojny. Kostol sv. Nedele na námestí V.I. Lenina bol vybudovaný koncom 19. storočia. Z ďalších významných budov v Sofii je Národné akademické divadlo Ivana Vazova. Po požiari v roku 1923 bolo prestavané a v súčasnej dobe zmodernizované a Národný palác kultúry Sofia z roku 1981 s koncertnou sálou pre 4700 a ďalšími sálami pre 2000 a 700 návštevníkov.








Každý, kto zavíta do tejto nádhernej krajiny, sa sem určite vráti pre množstvo ešte neobjavených prírodných krás a kultúrno-historických pamiatok. Preto nasledujúci rok 1988 sa cieľom našej ďalšej turistickej expedície stalo opäť Bulharsko.

100 rokov organizovanej turistiky IX.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Vladimír Hochman a Prokop Maxa, Bulharsko-Turistický sprievodca Olympia 1983