100 rokov organizovanej turistiky X.

Osemdesiate roky turistiky sa vyznačovali vedením mladej generácie k láske a poznávaniu prírodných krás Slovenska

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vyšehrad v roku 1988
Vyšehrad v roku 1988 (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Osemdesiate roky zlatomoraveckej turistiky sa vyznačovali úspešným vedením mladej generácie k láske a poznávaniu prírodných krás Slovenska organizovaním v turistických oddieloch mládeže.

V roku 1988 si turisti na Slovensku pripomenuli významnú, storočnú cestu svojej existencie ako i 30 výročie zjednotenej telovýchovy a mnohé turistické podujatia sa niesli v tomto slávnostnom duchu. V telovýchovnej organizácii ŠZTV vo všetkých jej činnostiach zaznamenali najväčší rozmach turisti. Popri všetkých úspešných ukazovateľoch československej turistiky, akými boli plnenia výkonnostných tried a narastanie mládežníckeho hnutia sa stala aj spartakiáda v roku 1985 a príprava jej ďalších ročníkov. Pri tejto príležitosti sa konala v Sokolovni TJ Slávia výročná členská schôdza OT TJ Slávia Zlaté Moravce pod vedením predsedu Vojtecha Truchlíka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Funkciu predsedu OT TJ Calex v roku 1988 preberá Martin Herman. V tomto období sa preferujú tzv. zápočtové cesty a získavanie výkonnostných tried. Po Ladislavovi Strukovi, ktorý dosiahol ako prvý splnením všetkých zápočtových ciest získanie II. stupňa klasifikácie, 12 turistov absolvovalo ucelenú zápočtovú cestu III. stupňa obtiažnosti v Malej Fatre na podujatí Turiec 88 a traja zápočtovú cestu I. stupňa. Prehlbujú sa priateľské vzťahy s turistami v Turčianskych Tepliciach a organizujú spoločné turistické podujatia.

Pohľad na Fačkovské sedlo a Homôľku v Strážovských vrchoch
Pohľad na Fačkovské sedlo a Homôľku v Strážovských vrchoch (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pasienky pod Kľakom v Malej Fatre
Pasienky pod Kľakom v Malej Fatre (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na vrchole Kľaku (1 351 m), hlavnom hrebeni Lúčanskej Fatry
Na vrchole Kľaku (1 351 m), hlavnom hrebeni Lúčanskej Fatry (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
V ŠPR Malá Fatra sa vyskytuje množstvo vzácnej flóry
V ŠPR Malá Fatra sa vyskytuje množstvo vzácnej flóry (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Z ďalších činností oddielu to bol IV. ročník Novoročného výstupu na Benát s OT TJ Slávia a turistov z blízkeho okolia Zlatých Moraviec a zimný prechod Pohronským Inovcom na bežkách z Malej Lehoty do Žitavian. S TJ Dynamo Diviaky účasť na XII. ročníku zimného výstupu na Drienok z Rakše vo Veľkej Fatre na počesť 40. výročia Februárového víťazstva nad fašizmom a masového lyžiarskeho podujatia Biela stopa SNP so štartom veteránov Eugena Štifta a Vladimíra Marka. Na trať 16 a 48 km sa vydali M. Petrovičová, A. Gábrišová, F. Rajtár, bratia Mišutovci, Ľ. Gábriš a  M. Mištík. Po stopách 1. čsl. armádneho zboru vo Vysokých Tatrách, Po kremencoch Tribeča, prechod hlavného hrebeňa Strážovských vrchov, VIII. ročník zimného prechodu Vtáčnikom, na Pochode vďaky v Nitre, Tríbečskej 50 organizovanej TJ Podjavoran Lovce a iné.

SkryťVypnúť reklamu
Na XII. ročníku zimného výstupu na Drienok (1 268 m) vo Veľkej Fatre so Štefanom Hudákom
Na XII. ročníku zimného výstupu na Drienok (1 268 m) vo Veľkej Fatre so Štefanom Hudákom  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Toho roku bola zima skúpa na sneh aj na Drienku
Toho roku bola zima skúpa na sneh aj na Drienku  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Tradičný Novoročný výstup na Banát
Tradičný Novoročný výstup na Banát  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Zlatomoraveckí turisti pri studničke pod Benátom
Zlatomoraveckí turisti pri studničke pod Benátom  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na jednom z turistických podujatí Po Kremencoch Tribeča s Emilom Záhorcom
Na jednom z turistických podujatí Po Kremencoch Tribeča s Emilom Záhorcom (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
V Drážovciach pri románskom kostolíku sv. Michala z 12. storočia po prechode ŠPR Zoborská lesostep s Ľudovítom Chládekom
V Drážovciach pri románskom kostolíku sv. Michala z 12. storočia po prechode ŠPR Zoborská lesostep s Ľudovítom Chládekom  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

K úspechom storočnej turistiky na Slovensku prispeli aj mládežnícke športové organizácie pod vedením skúsených oddielových vedúcich, Ing. Borisa Kramára, Mgr. Dušana Kramára a Mgr. Jána Mesiarkina svojimi členskými základňami žiakov zlatomoraveckých škôl.

Vstup Borisa Kramára do odboru turistiky znamenal založenie TOM a organizovanie mnohých podujatí. Pod jeho vedením sa žiaci aj z okolitých škôl zúčastňovali Slovenského zimného zrazu turistov v Revúcej, prechodu Muránskou planinou a Stolickými vrchmi. Pod vedením TOM Dušana Kramára a Jána Mesiarkina sa v roku 1989 zúčastnili mladí turisti 20. Jubilejného zrazu TOM v Tatranskej Lomnici s výstupmi do Hincovej kotliny a na Slavkovský štít. Pod akciou So štartom na 54 vrcholov Slovenska vystúpilo 160 turistov zo zlatomoraveckého okolia na Veľký Inovec. V ekologickej oblasti bola výchova mládeže zameraná na údržbu turistických chodníkov, čistenie studničiek a pozitívnemu vzťahu k živej prírode. Pobyt v prírode na  turistických podujatiach prinášal okrem množstva neopakovateľných zážitkov utužovanie zdravia a posilňovanie fyzickej zdatnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Pohľad na Kľak zo Strážovských vrchov
Pohľad na Kľak zo Strážovských vrchov (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Prechod Strážovským pohorím
Prechod Strážovským pohorím (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na dominante Strážova (1 213 m)
Na dominante Strážova (1 213 m) (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

K najkrajším spomienkam patrili ročníkové výstupy na Vyšehrad v Žiarskom pohorí s družobným Vzorným odborom turistiky a Vzorným TOM TJ Dynamo Diviaky.

Turistického podujatia na Vyšehrad v roku 1988 z obce Budiš, kde vyviera známa Budišská minerálna voda, sa zúčastnilo 58 mládežníkov z OT TJ Calex. Vrchol najvyššej časti stredného pohoria Žiar poskytoval pekné výhľady na vrcholy hôr vo Veľkej Fatre, na Martinské hole, Krivánsku časť Malej Fatry, Vtáčnik, Strážovské vrchy, do Turčianskej a Hornonitrianskej kotliny. Pohorie Žiar je vybudované z vrstiev bridlíc, vápencov, dolomitov a slieňov.

Na Vyšehrade bolo v stredoveku prebudované praveké a slovanské hradisko na drevený hrad s mohutným opevnením. Podľa písomných správ patril rodu Diviackych. S Vyšehradom sú spojené mená ďalších panovníkov, ako Béla IV. (1235-1270), Ladislav IV. Kumanský (1272-1290). Po vpáde Tatárov v roku 1277 sa Vyšehrad spomína ako bývalý hrad. Bratríci, ako nositelia Husitských tradícií, boli v rokoch 1458-1467 kráľovskými vojskami postupne porazení. Podľa archeologických vykopávok sa iba časť z prenasledovaných Bratríkov uchýlila na Vyšehrade.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľkým členom OT TJ Calex sa výstupom na Vyšehrad započítavalo plnenie III. stupňa obťažnosti pešej turistiky - Turiec 1988. Za účasť na podujatí  boli žiaci odmenení vecnými darmi.

Vyšehrad (830 m)
Vyšehrad (830 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pohľad na najvyšší vrch v Žiarskom pohorí
Pohľad na najvyšší vrch v Žiarskom pohorí (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vápencové bralá, kedysi praveké hradisko
Vápencové bralá, kedysi praveké hradisko (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Turistická informačná tabuľa
Turistická informačná tabuľa (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na vrchole hory
Na vrchole hory (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Chránené nálezisko vzácnej flóry
Chránené nálezisko vzácnej flóry (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
História pravekého hradiska na Vyšehrade
História pravekého hradiska na Vyšehrade  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na Vyšehrade s predsedom OT TJ Dynamo Diviaky Štefanom Hudákom
Na Vyšehrade s predsedom OT TJ Dynamo Diviaky Štefanom Hudákom (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

100 rokov organizovanej turistiky X.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Vladimír Holečka, Zimný prechod Vtáčnikom, TN r. 1988

Jozef Blaško, Spoločne v Turci, TN r. 1988

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu