
Osemdesiate roky zlatomoraveckej turistiky sa vyznačovali úspešným vedením mladej generácie k láske a poznávaniu prírodných krás Slovenska organizovaním v turistických oddieloch mládeže.
V roku 1988 si turisti na Slovensku pripomenuli významnú, storočnú cestu svojej existencie ako i 30 výročie zjednotenej telovýchovy a mnohé turistické podujatia sa niesli v tomto slávnostnom duchu. V telovýchovnej organizácii ŠZTV vo všetkých jej činnostiach zaznamenali najväčší rozmach turisti. Popri všetkých úspešných ukazovateľoch československej turistiky, akými boli plnenia výkonnostných tried a narastanie mládežníckeho hnutia sa stala aj spartakiáda v roku 1985 a príprava jej ďalších ročníkov. Pri tejto príležitosti sa konala v Sokolovni TJ Slávia výročná členská schôdza OT TJ Slávia Zlaté Moravce pod vedením predsedu Vojtecha Truchlíka.
Funkciu predsedu OT TJ Calex v roku 1988 preberá Martin Herman. V tomto období sa preferujú tzv. zápočtové cesty a získavanie výkonnostných tried. Po Ladislavovi Strukovi, ktorý dosiahol ako prvý splnením všetkých zápočtových ciest získanie II. stupňa klasifikácie, 12 turistov absolvovalo ucelenú zápočtovú cestu III. stupňa obtiažnosti v Malej Fatre na podujatí Turiec 88 a traja zápočtovú cestu I. stupňa. Prehlbujú sa priateľské vzťahy s turistami v Turčianskych Tepliciach a organizujú spoločné turistické podujatia.




Z ďalších činností oddielu to bol IV. ročník Novoročného výstupu na Benát s OT TJ Slávia a turistov z blízkeho okolia Zlatých Moraviec a zimný prechod Pohronským Inovcom na bežkách z Malej Lehoty do Žitavian. S TJ Dynamo Diviaky účasť na XII. ročníku zimného výstupu na Drienok z Rakše vo Veľkej Fatre na počesť 40. výročia Februárového víťazstva nad fašizmom a masového lyžiarskeho podujatia Biela stopa SNP so štartom veteránov Eugena Štifta a Vladimíra Marka. Na trať 16 a 48 km sa vydali M. Petrovičová, A. Gábrišová, F. Rajtár, bratia Mišutovci, Ľ. Gábriš a M. Mištík. Po stopách 1. čsl. armádneho zboru vo Vysokých Tatrách, Po kremencoch Tribeča, prechod hlavného hrebeňa Strážovských vrchov, VIII. ročník zimného prechodu Vtáčnikom, na Pochode vďaky v Nitre, Tríbečskej 50 organizovanej TJ Podjavoran Lovce a iné.






K úspechom storočnej turistiky na Slovensku prispeli aj mládežnícke športové organizácie pod vedením skúsených oddielových vedúcich, Ing. Borisa Kramára, Mgr. Dušana Kramára a Mgr. Jána Mesiarkina svojimi členskými základňami žiakov zlatomoraveckých škôl.
Vstup Borisa Kramára do odboru turistiky znamenal založenie TOM a organizovanie mnohých podujatí. Pod jeho vedením sa žiaci aj z okolitých škôl zúčastňovali Slovenského zimného zrazu turistov v Revúcej, prechodu Muránskou planinou a Stolickými vrchmi. Pod vedením TOM Dušana Kramára a Jána Mesiarkina sa v roku 1989 zúčastnili mladí turisti 20. Jubilejného zrazu TOM v Tatranskej Lomnici s výstupmi do Hincovej kotliny a na Slavkovský štít. Pod akciou So štartom na 54 vrcholov Slovenska vystúpilo 160 turistov zo zlatomoraveckého okolia na Veľký Inovec. V ekologickej oblasti bola výchova mládeže zameraná na údržbu turistických chodníkov, čistenie studničiek a pozitívnemu vzťahu k živej prírode. Pobyt v prírode na turistických podujatiach prinášal okrem množstva neopakovateľných zážitkov utužovanie zdravia a posilňovanie fyzickej zdatnosti.



K najkrajším spomienkam patrili ročníkové výstupy na Vyšehrad v Žiarskom pohorí s družobným Vzorným odborom turistiky a Vzorným TOM TJ Dynamo Diviaky.
Turistického podujatia na Vyšehrad v roku 1988 z obce Budiš, kde vyviera známa Budišská minerálna voda, sa zúčastnilo 58 mládežníkov z OT TJ Calex. Vrchol najvyššej časti stredného pohoria Žiar poskytoval pekné výhľady na vrcholy hôr vo Veľkej Fatre, na Martinské hole, Krivánsku časť Malej Fatry, Vtáčnik, Strážovské vrchy, do Turčianskej a Hornonitrianskej kotliny. Pohorie Žiar je vybudované z vrstiev bridlíc, vápencov, dolomitov a slieňov.
Na Vyšehrade bolo v stredoveku prebudované praveké a slovanské hradisko na drevený hrad s mohutným opevnením. Podľa písomných správ patril rodu Diviackych. S Vyšehradom sú spojené mená ďalších panovníkov, ako Béla IV. (1235-1270), Ladislav IV. Kumanský (1272-1290). Po vpáde Tatárov v roku 1277 sa Vyšehrad spomína ako bývalý hrad. Bratríci, ako nositelia Husitských tradícií, boli v rokoch 1458-1467 kráľovskými vojskami postupne porazení. Podľa archeologických vykopávok sa iba časť z prenasledovaných Bratríkov uchýlila na Vyšehrade.
Niekoľkým členom OT TJ Calex sa výstupom na Vyšehrad započítavalo plnenie III. stupňa obťažnosti pešej turistiky - Turiec 1988. Za účasť na podujatí boli žiaci odmenení vecnými darmi.









100 rokov organizovanej turistiky X.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Vladimír Holečka, Zimný prechod Vtáčnikom, TN r. 1988
Jozef Blaško, Spoločne v Turci, TN r. 1988