100 rokov organizovanej turistiky XII.

Na záver zahraničnej expedície Rila navštívili turisti z OT TJ Calex Zlaté Moravce svetoznámy Rilský kláštor

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Rilski Manastir (1147 m)
Rilski Manastir (1147 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Na záver zahraničnej expedície Rila navštívila malá skupina turistov z OT TJ Calex Zlaté Moravce v údolí Rilskej rieky Stobské pyramídy a svetoznámu turistickú atrakciu, rozprávkovo krásny Rilský kláštor.

Partizánska Poljana
Partizánska Poljana (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Po zostupe z pohoria Rily do Partizánskej Poljany napadol do rána na jeho zubatom hrebeni sneh a daždivé počasie sme využili už iba na malý výlet do údolia Rilskej rieky, ktorá je prírodnou rezerváciou. S priateľmi z Čiech sme navštívili Stobské pyramídy, známe pieskovcové ihlanovité útvary, ktoré sme obdivovali už v Melniku, ale tieto obohatila príroda skalnými klobúkmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pohľad na hory so zasneženou Maljovicou (2730 m)
Pohľad na hory so zasneženou Maljovicou (2730 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Výlet do údolia Rilskej rieky za prírodnými krásami Stobských pyramíd
Výlet do údolia Rilskej rieky za prírodnými krásami Stobských pyramíd (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Stobské pyramídy
Stobské pyramídy (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Stobské pyramídy
Stobské pyramídy (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Stobské Pyramídy
Stobské Pyramídy (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Stobské pyramídy
Stobské pyramídy (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Rilski Manastir (1147 m)
Rilski Manastir (1147 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vstupná brána do kláštora
Vstupná brána do kláštora (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Ďalší zážitok nás čakal po prechode masívnou bránou pevnosti Rilski Manastir (1147 m) na nádvorí s klenotmi exteriérov obdivuhodných diel majstrov dávnej minulosti. Nádhernú kulisu chrámu umocňujú hrebene hôr, ktoré tu ukrývajú výnimočné dedičstvo bulharského národa. Je pozoruhodné, že vstup a prehliadka Rilskeho kláštora, tak unikátneho pamätníka bulharskej kultúry pod ochranou UNESCO, bola pre všetkých návštevníkov úplne zdarma.

Predpokladá sa, že kláštor založil pustovník Ivan Rilský (876-946) v úzkom údolí Rilskej rieky, kde v hlbokých horách pohoria hľadal pokoj a samotu. Vzácnu historickú stavbu zničila v 14. storočí najskôr lavína, kedy bol kláštor prestavaný na pevnosť s vysokou Chreljovou kamennou vežou a kostolom Panny Márie s mohutnými piatimi kopulami. Počas tureckých vojen spustol a v rokoch osmanskej ríše bol niekoľkokrát vypálený. V prvej polovici 19. storočia znova povstal z trosiek, pretože jeho výstavba bola vecou národnej cti a hrdosti bulharského národa. Z výťažkov celonárodnej zbierky bol obnovený do dnešnej podoby v štýle kláštorov na hore Athos domácimi architektmi, rezbármi a maliarmi.

SkryťVypnúť reklamu
Pustovník Ivan Rilský (876-946)
Pustovník Ivan Rilský (876-946)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kostol Panny Márie s mohutnými kopulami
Kostol Panny Márie s mohutnými kopulami  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Nádvorie kláštora s unikátnou stavebnou architektúrou
Nádvorie kláštora s unikátnou stavebnou architektúrou (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na nádvorí kláštora možno stretnúť i exarchu, mnícha, ktorý dotvára atmosféru starých čias
Na nádvorí kláštora možno stretnúť i exarchu, mnícha, ktorý dotvára atmosféru starých čias (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Chreljova kamenná veža
Chreljova kamenná veža  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Staré vežové zariadenie
Staré vežové zariadenie  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pred vstupom do chrámu
Pred vstupom do chrámu (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Návštevníkov vítajú starobylé nádvoria s unikátnou architektúrou stĺporadí, balkónov, vyrezávaných schodíšť s hlbokými studňami, množstvo cenných ikon a nástenných malieb. Ľudoví umelci zanechali vo svojich dielach s národnými a biblickými motívmi hotové poklady. Vzácna kultúrna pamiatka sa stala významným strediskom bulharskej vzdelanosti a ohniskom národného povedomia, kde sa zrodili počiatky novodobého písomníctva.

Steny a prechody v pravoslávnom chráme sú vyzdobené množstvom biblických malieb a neprenosných obrazov. Najcennejšie sú fresky Zachariho Zografa. Na nádvorí kláštora stojí pomník Neofrita Rilského, ktorý zhotovil aj prvý bulharský glóbus. V kláštornom múzeu je uložené aj Zlaté jablko, ktoré chodia obdivovať ľudia z celého sveta ako najvyššie medzinárodné ocenenie, ktoré dostávajú iba atraktivity svetoznámeho významu, ako aj najvyššie medzinárodné ocenenie za rozvoj cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu
Vstup do unikátneho pamätníka bulharskej kultúry pod ochranou UNESCO pre všetkých návštevníkov úplne zdarma.
Vstup do unikátneho pamätníka bulharskej kultúry pod ochranou UNESCO pre všetkých návštevníkov úplne zdarma.  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vzácne biblické scény
Vzácne biblické scény (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vzácne nástenné maľby s biblickými motívmi
Vzácne nástenné maľby s biblickými motívmi (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Starobylé nádvoria s unikátnou architektúrou
Starobylé nádvoria s unikátnou architektúrou  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Stĺporadia a vzácne diela ľudových umelcov
Stĺporadia a vzácne diela ľudových umelcov (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

K najcennejším pamiatkam patrí vyrezávaný a pozlátený hlavný ikonostat, vonkajšie a vnútorné maľby, životopisy svätých z 12. stor., evanjelia a privilégia kláštora, Chreljov trón, drevorezby mníchov, 32 biblických scén so 600 postavami, ikony a dobové oblečenia.  V kláštornej knižnici je 16 000 zväzkov, v múzeu unikátne rukopisy, staré pergameny, zbrane, dary sultánov a iné.

Pre zaujímavosť, v pôvodnej kuchyni ako v rozprávke stojí obrovský hrniec, do ktorého by sa vmestili dva voly. Na nádvorí kláštora možno stretnúť i exarchu, mnícha s bradou, ktorý dotvára atmosféru jedinečnej nádhery Rilského kláštora, obdivovaného návštevníkmi z celej  zemegule.

SkryťVypnúť reklamu
Vzácne biblické scény ľudových umelcov
Vzácne biblické scény ľudových umelcov (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Romantika studničiek a studní
Romantika studničiek a studní  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Posledný pohľad na hory, ktoré tu ukrývajú výnimočné dedičstvo bulharského národa
Posledný pohľad na hory, ktoré tu ukrývajú výnimočné dedičstvo bulharského národa (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Rilou sa skončila séria úspešných zahraničných turistických výprav pod vedením Ing. Miroslava Valkoviča vďaka podpore Telovýchovnej jednoty Calex Zlaté Moravce. Túlaním sa po horách v zahraničí prinieslo mnoho poznatkov, ktoré sa dajú porovnávať s našou slovenskou vysokohorskou turistikou. V značkovaní turistických chodníkov sme naozaj svetovou jednotkou. Horské chaty, nech to znie akokoľvek nepríjemne, vo vysokohorských oblastiach, ktoré poznačila invázia cestovného ruchu, sa zdajú omnoho prítulnejšie. V horách tohto svetového pohoria sa dá beztrestne pripraviť vlastné jedlo. Tvrdé ochranárske opatrenia nás neprenasledovali pri bivakovaní v stanoch ani na hrebeňoch hôr, čo patrí k najkrajším zážitkom a romantike pešej turistiky. Ale, ako sa hovorí, že v ďalekej cudzine hľadáme to, čo doma nemáme a prídeme nakoniec na to, že nikde v Európe nenájdeme toľko nádherných prírodných krás ako u nás doma na Slovensku.

Chrám, ktorý chodia obdivovať ľudia z celého sveta s najvyšším medzinárodným ocenením
Chrám, ktorý chodia obdivovať ľudia z celého sveta s najvyšším medzinárodným ocenením  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

100 rokov organizovanej turistiky XII.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Vladimír Hochman a Prokop Maxa, Bulharsko-Turistický sprievodca Olympia 1983

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu