
Na záver zahraničnej expedície Rila navštívila malá skupina turistov z OT TJ Calex Zlaté Moravce v údolí Rilskej rieky Stobské pyramídy a svetoznámu turistickú atrakciu, rozprávkovo krásny Rilský kláštor.

Po zostupe z pohoria Rily do Partizánskej Poljany napadol do rána na jeho zubatom hrebeni sneh a daždivé počasie sme využili už iba na malý výlet do údolia Rilskej rieky, ktorá je prírodnou rezerváciou. S priateľmi z Čiech sme navštívili Stobské pyramídy, známe pieskovcové ihlanovité útvary, ktoré sme obdivovali už v Melniku, ale tieto obohatila príroda skalnými klobúkmi.








Ďalší zážitok nás čakal po prechode masívnou bránou pevnosti Rilski Manastir (1147 m) na nádvorí s klenotmi exteriérov obdivuhodných diel majstrov dávnej minulosti. Nádhernú kulisu chrámu umocňujú hrebene hôr, ktoré tu ukrývajú výnimočné dedičstvo bulharského národa. Je pozoruhodné, že vstup a prehliadka Rilskeho kláštora, tak unikátneho pamätníka bulharskej kultúry pod ochranou UNESCO, bola pre všetkých návštevníkov úplne zdarma.
Predpokladá sa, že kláštor založil pustovník Ivan Rilský (876-946) v úzkom údolí Rilskej rieky, kde v hlbokých horách pohoria hľadal pokoj a samotu. Vzácnu historickú stavbu zničila v 14. storočí najskôr lavína, kedy bol kláštor prestavaný na pevnosť s vysokou Chreljovou kamennou vežou a kostolom Panny Márie s mohutnými piatimi kopulami. Počas tureckých vojen spustol a v rokoch osmanskej ríše bol niekoľkokrát vypálený. V prvej polovici 19. storočia znova povstal z trosiek, pretože jeho výstavba bola vecou národnej cti a hrdosti bulharského národa. Z výťažkov celonárodnej zbierky bol obnovený do dnešnej podoby v štýle kláštorov na hore Athos domácimi architektmi, rezbármi a maliarmi.








Návštevníkov vítajú starobylé nádvoria s unikátnou architektúrou stĺporadí, balkónov, vyrezávaných schodíšť s hlbokými studňami, množstvo cenných ikon a nástenných malieb. Ľudoví umelci zanechali vo svojich dielach s národnými a biblickými motívmi hotové poklady. Vzácna kultúrna pamiatka sa stala významným strediskom bulharskej vzdelanosti a ohniskom národného povedomia, kde sa zrodili počiatky novodobého písomníctva.
Steny a prechody v pravoslávnom chráme sú vyzdobené množstvom biblických malieb a neprenosných obrazov. Najcennejšie sú fresky Zachariho Zografa. Na nádvorí kláštora stojí pomník Neofrita Rilského, ktorý zhotovil aj prvý bulharský glóbus. V kláštornom múzeu je uložené aj Zlaté jablko, ktoré chodia obdivovať ľudia z celého sveta ako najvyššie medzinárodné ocenenie, ktoré dostávajú iba atraktivity svetoznámeho významu, ako aj najvyššie medzinárodné ocenenie za rozvoj cestovného ruchu.





K najcennejším pamiatkam patrí vyrezávaný a pozlátený hlavný ikonostat, vonkajšie a vnútorné maľby, životopisy svätých z 12. stor., evanjelia a privilégia kláštora, Chreljov trón, drevorezby mníchov, 32 biblických scén so 600 postavami, ikony a dobové oblečenia. V kláštornej knižnici je 16 000 zväzkov, v múzeu unikátne rukopisy, staré pergameny, zbrane, dary sultánov a iné.
Pre zaujímavosť, v pôvodnej kuchyni ako v rozprávke stojí obrovský hrniec, do ktorého by sa vmestili dva voly. Na nádvorí kláštora možno stretnúť i exarchu, mnícha s bradou, ktorý dotvára atmosféru jedinečnej nádhery Rilského kláštora, obdivovaného návštevníkmi z celej zemegule.



Rilou sa skončila séria úspešných zahraničných turistických výprav pod vedením Ing. Miroslava Valkoviča vďaka podpore Telovýchovnej jednoty Calex Zlaté Moravce. Túlaním sa po horách v zahraničí prinieslo mnoho poznatkov, ktoré sa dajú porovnávať s našou slovenskou vysokohorskou turistikou. V značkovaní turistických chodníkov sme naozaj svetovou jednotkou. Horské chaty, nech to znie akokoľvek nepríjemne, vo vysokohorských oblastiach, ktoré poznačila invázia cestovného ruchu, sa zdajú omnoho prítulnejšie. V horách tohto svetového pohoria sa dá beztrestne pripraviť vlastné jedlo. Tvrdé ochranárske opatrenia nás neprenasledovali pri bivakovaní v stanoch ani na hrebeňoch hôr, čo patrí k najkrajším zážitkom a romantike pešej turistiky. Ale, ako sa hovorí, že v ďalekej cudzine hľadáme to, čo doma nemáme a prídeme nakoniec na to, že nikde v Európe nenájdeme toľko nádherných prírodných krás ako u nás doma na Slovensku.

100 rokov organizovanej turistiky XII.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Vladimír Hochman a Prokop Maxa, Bulharsko-Turistický sprievodca Olympia 1983