100 rokov organizovanej turistiky XIII.

Po pretransformovaní TJ Slávia do Jednoty Sokol vznikol nový právny subjekt turistov KST MO Zlaté Moravce

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zlatomoraveckí turisti na Benáte v Pohronskom Inovci v roku 1988
Zlatomoraveckí turisti na Benáte v Pohronskom Inovci v roku 1988 (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Po pretransformovaní TJ Slávia do Jednoty Sokol vznikol nový právny subjekt turistov pod názvom Klub slovenských turistov Mestská organizácia Zlaté Moravce a prevzatie do vlastníctva turistickej chaty na Veľkom Inovci.

K ďalším turistickým podujatiam, ktoré uskutočnil OT TJ Calex v roku 1988 okrem zahraničnej expedície Rila patril Zimný výstup na Vtáčnik z Oslian za mimoriadne dobrých snehových podmienok. Vrstva snehu na vrchole pohoria dosahovala takmer jeden meter. Za týchto náročných podmienok zostúpili turisti po prechode hrebeňa cez Rúbaný vrch do Ostrého Grúňa. Dobré snehové podmienky tohto roku vládli aj v horách Tribeča a Inovca,  kde si bežeckí lyžiari našli vyžitie v bielom športe pri Zimnom prechode Pohronským Inovcom z Malej Lehoty cez Vojšín, Drozdovo na Veľký  Inovec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Severná časť Vtáčnika sa vyznačuje rozprávkovo krásnou vegetáciou zakrpatených 
bukových a smrekových porastov
Severná časť Vtáčnika sa vyznačuje rozprávkovo krásnou vegetáciou zakrpatených bukových a smrekových porastov  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pod vyhliadkou Jaseňovej skaly
Pod vyhliadkou Jaseňovej skaly  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Zima na vrchole Vtáčnika (1346 m)
Zima na vrchole Vtáčnika (1346 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Turisti z OT TJ Calex neboli ani v roku 1989 o nič menej aktívni. Uskutočnili už V. ročník Novoročného výstupu na Benát, Jarný prechod Tribečom a Vtáčnikom, prechod hlavným hrebeňom Strážovských vrchov a najkrajšími časťami CHKO Slovenského raja. Členovia TOM Zlaté Moravce sa zúčastnili Slovenského zimného zrazu v Revúcej so svojim vedúcim Mgr. Dušanom Kramárom, IX. ročníka Výstupu mládeže na Vyšehrad v Žiarskom pohorí s turistami z OT TJ Calex, TOM TEKOV zo ZŠ Robotnícka a pozvanými členmi z OT TJ Slávia. Mládežníci tohto roku absolvovali pod vedením Ing. Borisa Kramára Jesenný prechod Tribečského pohoria z Drážoviec Zoborskou lesostepou s výstupom na Zobor a návštevou Svoradovej jaskyne. Zúčastnili sa masového 20. jubilejného celoslovenského zrazu TOM v Tatranskej Lomnici a VII. ročníka dvojdňového Spartakiádneho pochodu oslobodenia Krivánskou Malou Fatrou so Štefanom Hudákom za drsných zimných podmienok po trase, Šútovský vodopád - Hromové, Chleb, Snilské sedlo, Veľký a Malý Kriváň. Druhá trasa viedla z Kľačianskej Magury cez Suchý, hrad Starhrad, Strečno a späť na Kľačiansku Maguru. Obľúbeného turistického podujatia OT TJ Calex Po kremencoch Tribeča pod vedením Emila Záhorca po značkovaných chodníkoch z Jelenca na Studený hrad, Kostoľany pod Tribečom a na Veľký Lysec sa jeho VI. ročníka zúčastnili aj turisti z družobného OT TJ Dynamo Diviaky pod vedením Štefana Hudáka.

SkryťVypnúť reklamu
Pohľad na Zlaté Moravce zo Žitavian Vŕšky
Pohľad na Zlaté Moravce zo Žitavian Vŕšky  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Posledná pamiatka na lanovku ktorou sa kedysi zvážali z kameňolomu na Benáte do Topoľčianok andezitové kocky (mačacie hlavy) na dláždenie ciest v celom Uhorsku
Posledná pamiatka na lanovku ktorou sa kedysi zvážali z kameňolomu na Benáte do Topoľčianok andezitové kocky (mačacie hlavy) na dláždenie ciest v celom Uhorsku  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Odbočka na vyhliadku hory
Odbočka na vyhliadku hory (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Spoločne na Benáte a zápis do vrcholovej knihy
Spoločne na Benáte a zápis do vrcholovej knihy (zdroj: Foto: Anron Kaiser)
Pohľad na Benát z kameňolomu v roku 1988
Pohľad na Benát z kameňolomu v roku 1988  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Najkrajší vrch Pohronského Inovca kedysi pod patronátom turistov OT TJ Calex
Najkrajší vrch Pohronského Inovca kedysi pod patronátom turistov OT TJ Calex  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vrcholová schránka Benátu osadená Vincentom Meňhertom a Máriom Ondreášom
Vrcholová schránka Benátu osadená Vincentom Meňhertom a Máriom Ondreášom  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Už iba spomienka na vyhliadkovú ružicu Benátu (692 m)
Už iba spomienka na vyhliadkovú ružicu Benátu (692 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Slon a ďalšie bizarné skalné útvary Benátu prežili obnovenie ťažby andezitu tesne pod vrcholom hory možno iba vďaka svojej obdivuhodnej kráse
Slon a ďalšie bizarné skalné útvary Benátu prežili obnovenie ťažby andezitu tesne pod vrcholom hory možno iba vďaka svojej obdivuhodnej kráse  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

K turistickým podujatiam OT TJ Slávia v roku 1990 patril najmä prechod Pohronským Inovcom, otvorenie 100 jarných kilometrov, Po stopách SNP, Pochode oslobodenia na Vtáčnik a Kľak, V. ročník Novoročného výstupu na Benát, ale aj vrcholové turistické podujatia celoštátneho významu. Národný výstup na Kriváň, Zimný zraz turistov, Zraz vysokohorských turistov, Pochod vďaky, Mierový pochod v Kroměříži, Celoslovenské stretnutia TOM a nadviazanie družobných vzťahov s turistami v Diviakoch a Hronskom Beňadiku. S turistami TJ Diviaky sa zúčastnili V. ročníka Letného výstupu na Drienok zo Žarnovickej doliny prechodom Rožkovou dolinou, Rakytovom a sedlom Drienka.

SkryťVypnúť reklamu
Zima na Drienku (1268 m) vo Veľkej Fatre
Zima na Drienku (1268 m) vo Veľkej Fatre  (zdroj: Fotto: Anton Kaiser)
V doline Mača vo Veľkej Fatre
V doline Mača vo Veľkej Fatre (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obec Rakša, východisko turistických výstupov na Drienok
Obec Rakša, východisko turistických výstupov na Drienok  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Turisti z OT TJ Calex usporiadali v tomto roku dve podujatia v Štiavnických vrchoch  s návštevou Banskej Štiavnice, kedysi tretieho najväčšieho mesta Uhorska. S družobným Klubom turistov TJ Dynamo Diviaky zúčastnili sa IX. ročníka dvojdňového Prechodu hrebeňom Malej Fatry a na sklonku roka zorganizovali niekoľko lyžiarskych prechodov pohorím Tribeča a Pohronského Inovca.

Štátna prírodná rezervácia Biely kameň (870 až 1130 m)
Štátna prírodná rezervácia Biely kameň (870 až 1130 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Suťové kužele Bieleho kameňa
Suťové kužele Bieleho kameňa  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Výhľady do Handlovskej kotliny zo severnej časti hlavného hrebeňa Vtáčnika
Výhľady do Handlovskej kotliny zo severnej časti hlavného hrebeňa Vtáčnika  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Spoločne na Vtáčniku v roku 1990
Spoločne na Vtáčniku v roku 1990 (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
   Kláštorské skaly patria k najvyšším vrcholom pohoria Vtáčnik s peknými výhľadmi 
na Pohronie a do údolia Nitry, ktoré svojou krásou boli vždy námetom pre fotografovanie
Kláštorské skaly patria k najvyšším vrcholom pohoria Vtáčnik s peknými výhľadmi na Pohronie a do údolia Nitry, ktoré svojou krásou boli vždy námetom pre fotografovanie  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Po vybudovaní lezeckej steny v Zlatých Moravciach, ktorá bola v tom čase najvyššia na Slovensku, predseda MO KST Zlaté Moravce Ľudovít Chládek založil v roku 1991 prvý Horolezecký klub. K obľúbeným turistickým podujatiam MO KST sa stal Vtáčnik pre neopakovateľné zážitky pri výstupoch na hory ktoré poznajú len milovníci skalolezectva. O to viac, že južná časť pohoria patrí do CHKO Ponitrie, kde sa nachádzajú obdivuhodné prírodné krásy európskeho významu. Dve Národné prírodné rezervácie Vtáčnik a Veľká skala, Prírodné rezervácie Buchlov a Makovište a prírodné pamiatky Končitá, Ostrovica a chránený areál Ivanov salaš. Na južnej stráni Gepniarovej doliny pri obci Kamenec pod Vtáčnikom sa ukrýva málo známa NPR Makovište s horolezeckými skalami 500 - 662 m, ktoré sú najvyššie na Slovensku. Najfrekventovanejšou lezeckou horou je Hrádok, bývalý kameňolom.

SkryťVypnúť reklamu

S členmi výboru turistického klubu tajomníkom Jozefom Hajnovičom a hospodárom Vojtechom Truchlíkom začali organizovať aj prvé cykloturistické a lyžiarske turistické podujatia, so zameraním zúčastňovať sa najvýznamnejších vrcholových podujatí Slovenska.

Prvé lezecké výstupy zlatomoraveckých turistov v horách Vtáčnika pod vedením Ľudovíta Chládeka
Prvé lezecké výstupy zlatomoraveckých turistov v horách Vtáčnika pod vedením Ľudovíta Chládeka  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Najfrekventovanejšou lezeckou horou je Hrádok, bývalý kameňolom.
Najfrekventovanejšou lezeckou horou je Hrádok, bývalý kameňolom. (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Väčšina ciest je od 5. do 8. stupňa UIAA
Väčšina ciest je od 5. do 8. stupňa UIAA (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Z Hrádku sú pekné výhľady na Vtáčnik, Veľkú skalu a Dvanásť apoštolov.
Z Hrádku sú pekné výhľady na Vtáčnik, Veľkú skalu a Dvanásť apoštolov. (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na Hrádku sa približne v 13. storočí nachádzala strážna veža a archeologické nálezy dokumentujú z tohto obdobia rôzne muzeálne predmety.
Na Hrádku sa približne v 13. storočí nachádzala strážna veža a archeologické nálezy dokumentujú z tohto obdobia rôzne muzeálne predmety. (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Lezecká hora Hrádok je rajom horolezcov
Lezecká hora Hrádok je rajom horolezcov (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

100 rokov organizovanej turistiky XIII.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Martin Herman, Výročná členská schôdza OT TJ Calex v roku 1989

Boris Kramár, Jarný turistický výstup a Dvadsiaty celoslovenský zraz TOM, TN r. 1989

Vladimír Holečka, Jarný prechod Vtáčnikom IX. ročník, TN r. 1989

Jaroslav Mišuta, Zväzáci v Tatrách, Tekovské noviny, ročník 1990

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu