100 rokov organizovanej turistiky XL.

K obľúbeným turistickým podujatiam patrili výstupy na Vtáčnik pre jeho prírodné krásy v každom ročnom období.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pohľad z vrcholovej kóty Vtáčnika na jeho severnú časť pohoria
Pohľad z vrcholovej kóty Vtáčnika na jeho severnú časť pohoria  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

K obľúbeným turistickým podujatiam patrili výstupy na Vtáčnik pre jeho prírodné krásy v každom ročnom období.  

Dobré snehové podmienky využili turisti v roku 2006 pre zorganizovanie lyžiarskej túry v Tribečskom pohorí z Jedľových Kostolian do Hostí po známom Kapolkovom chodníku a pokračovali údolím Hostianskeho potoka do Topoľčianok s ukončením túry v Zlatých Moravciach.

Biela stopa Pohronským Inovcom a Tribečom, ktorú organizuje KST Nová Baňa, sa uskutočnila za veľmi dobrých snehových podmienok. 35. ročníka zimného prechodu Inoveckým pohorím z Novej Bane na Veľký Inovec sa pravidelne zúčastňujú milovníci bieleho športu zo štyroch okresov a dvoch krajov. Tohtoročné podujatie bežkárov viedlo z Malej Lehoty cez Vojšín, Bujakov vrch, Drozdovo, Loksovu lúku na chatu Veľkého Inovca. Peší turisti sa vydali na dominantu pohoria značkovaným chodníkom z Veľkej Lehoty popod Kamenný vrch na Krtinovú a Bukovú horu. Z chaty na Veľkom Inovci pokračovali krásnou zimnou prírodou cez Inovecké sedlo a svahy Malého Inovca na rozľahlé Obycké lúky. Príjemne prežitý deň v zasneženej prírode ukončili peší turisti v Machulinciach a lyžiari v Zlatých Moravciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
V bežeckej stope zasneženou prírodou Jedľových Kostolian
V bežeckej stope zasneženou prírodou Jedľových Kostolian  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

 Po Čertovskej 30-ke otvorili turistickú sezónu aj cykloturisti prvým podujatím k zrúcaninám hradu Hrušov a do obce Skýcov, kde navštívili kaštieľ, ktorý patril kedysi tallinskému grófovi Arthúrovi Odescalchi a neskôr arcikniežaťu Jozefovi Habsburgovi.

Prvý jarný peší pochod viedol z Ladíc na hrad Gýmeš s návštevou kostolíka sv. Juraja z 11. storočia v Kostoľanoch pod Tribečom za sychravého počasia, ktorého sa zúčastnilo takmer 50 turistov. Ďalšie cyklotúry viedli do Zubrej obory, k prameňu Žitavy, na Veľký Inovec, k Starohutskému vodopádu, na Novú Baňu, do Hronského Beňadika, na Vrchhoru, do Drahožickej doliny a Arboréta Mlyňany.

SkryťVypnúť reklamu
Cykloturisti na Skýcove
Cykloturisti na Skýcove  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Zlatomoraveckí turisti na dominante stredovekej pevnosti Tribeča
Zlatomoraveckí turisti na dominante stredovekej pevnosti Tribeča  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Účastníci prvej jarnej túry na hrade Gýmeš
Účastníci prvej jarnej túry na hrade Gýmeš  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

K spomienkovým podujatiam patril VII. ročník Pochodu priateľstva SNP zorganizovaný Obecným úradom Hostie a Jedľové Kostoľany spolu so Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Nitrianskym samosprávnym krajom a Okresným výborom slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Účastníkmi podujatia boli zástupcovia delegácií SZPB zo základných, okresných, oblastných organizácií a výborov, politických strán a hnutí, ako aj turisti. Cieľom osláv bolo priblížiť účastníkom turistického podujatia históriu odboja počas SNP a uctenie si pamiatky padlým v našich horách položením vencov k vojnovým pamätníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Tradičné turistické podujatie 23. ročníka prechodu Pohronským Inovcom z Čertovej doliny na Veľký Inovec, ktorého sa zúčastnilo viac ako 50 turistov, bolo organizované KST a obecným úradom v Hronskom Beňadiku.

VII. ročník pochodu priateľstva SNP v Hosiach
VII. ročník pochodu priateľstva SNP v Hosiach  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Hostiteľom zlatomoraveckých turistov bola na jarnom turistickom chodníku zo Skýcova do Veľkého Klíža s bohatou históriou opradená Vrchhora. V zajatí hlbokých tribečských hôr a  tichej romantickej prírody sa stala Baroková kaplnka ako pozostatok rušnej minulosti tohto kraja, ktorá pretrvala storočia a  patrí k chráneným historickým objektom. V minulosti ňou prechádzala hranica Tekovskej stolice a preto táto časť Tribeča ožila už v 1. storočí vybudovaním laténskeho hradiska. Dominantou tejto oblasti je najmä skalnatý Michalov vrch v Skýcoveckej vrchovine Tribeča, neďaleko horárne Vrchhora.  

SkryťVypnúť reklamu
Cykloturisti pri barokovej kaplnke na Vrchhore
Cykloturisti pri barokovej kaplnke na Vrchhore  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Začiatkom mája turisti zorganizovali 32. ročníka pochodu oslobodenia z Kamenca pod Vtáčnikom výstupom na rozľahlý vrchol Vtáčnika a do Podhradia. Z dominanty pohoria túra viedla Gepniarovou dolinou, Náučným chodníkom Vtáčnik s chránenými prírodnými výtvormi Končitá a Makovište cez Pálenicu a Siahy. Vo vysokých horských polohách viedol turistický chodník zvyškami snehových polí s prvou prebúdzajúcou sa jarnou vegetáciou.

Pred výstupom na Vtáčnik v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie
Pred výstupom na Vtáčnik v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Snežný muž Vtáčnika
Snežný muž Vtáčnika  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Križovatka ciest pod vrcholom sopečnej hory
Križovatka ciest pod vrcholom sopečnej hory  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vtáčnik ponúka výhľady do Žiarskej kotliny, na Kremnické, Štiavnické, Strážovské vrchy, Veľkú a Malú Fatru a oblasť hornej Nitry
Vtáčnik ponúka výhľady do Žiarskej kotliny, na Kremnické, Štiavnické, Strážovské vrchy, Veľkú a Malú Fatru a oblasť hornej Nitry  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Krása bizarnej prírody Vtáčnika
Krása bizarnej prírody Vtáčnika  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na vrchole Vtáčnika (1 346 m)
Na vrchole Vtáčnika (1 346 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Zostup do podhorskej obce Podhradie
Zostup do podhorskej obce Podhradie  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Záverečná časť turistického pochodu viedla širokým hrebeňom pod Jarabú skalu do podhorskej partizánskej obce Podhradie, kde sa nachádza miestna turistická atrakcia, zrúcanina gotického hradu Sivý Kameň. Kráľovský hrad z polovice 14. storočia dostal názov podľa sivej farby kameňa. V roku 1524 bol poškodený požiarom a v 16. a 17. storočí plienený počas turecko-tatárskych nájazdov. V 18. storočí Rákociho povstalci hrad natoľko zničili, že z bývalej stredovekej pevnosti zostala ruina. Hrad Sivý Kameň bol v roku 1973 vyhlásený za Chránený prírodný výtvor.

Prvé túry najkrajším ročným obdobím sa stali aj začiatkom plnenia podmienok pre získanie turistického odznaku 100 jarných kilometrov.

Niečo z histórie kráľovského hradu Sivý Kameň
Niečo z histórie kráľovského hradu Sivý Kameň  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pozostatky historickej pamiatky
Pozostatky historickej pamiatky  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Výhľady zo Sivého Kameňa na obec Podhradie
Výhľady zo Sivého Kameňa na obec Podhradie (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

100 rokov organizovanej turistiky XL.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Vtáčnik, Turistický sprievodca ČSSR 1989

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  317
  •  | 
  • Páči sa:  1 088x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP Výtvarné umenie

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu