
K obľúbeným turistickým podujatiam patrili výstupy na Vtáčnik pre jeho prírodné krásy v každom ročnom období.
Dobré snehové podmienky využili turisti v roku 2006 pre zorganizovanie lyžiarskej túry v Tribečskom pohorí z Jedľových Kostolian do Hostí po známom Kapolkovom chodníku a pokračovali údolím Hostianskeho potoka do Topoľčianok s ukončením túry v Zlatých Moravciach.
Biela stopa Pohronským Inovcom a Tribečom, ktorú organizuje KST Nová Baňa, sa uskutočnila za veľmi dobrých snehových podmienok. 35. ročníka zimného prechodu Inoveckým pohorím z Novej Bane na Veľký Inovec sa pravidelne zúčastňujú milovníci bieleho športu zo štyroch okresov a dvoch krajov. Tohtoročné podujatie bežkárov viedlo z Malej Lehoty cez Vojšín, Bujakov vrch, Drozdovo, Loksovu lúku na chatu Veľkého Inovca. Peší turisti sa vydali na dominantu pohoria značkovaným chodníkom z Veľkej Lehoty popod Kamenný vrch na Krtinovú a Bukovú horu. Z chaty na Veľkom Inovci pokračovali krásnou zimnou prírodou cez Inovecké sedlo a svahy Malého Inovca na rozľahlé Obycké lúky. Príjemne prežitý deň v zasneženej prírode ukončili peší turisti v Machulinciach a lyžiari v Zlatých Moravciach.

Po Čertovskej 30-ke otvorili turistickú sezónu aj cykloturisti prvým podujatím k zrúcaninám hradu Hrušov a do obce Skýcov, kde navštívili kaštieľ, ktorý patril kedysi tallinskému grófovi Arthúrovi Odescalchi a neskôr arcikniežaťu Jozefovi Habsburgovi.
Prvý jarný peší pochod viedol z Ladíc na hrad Gýmeš s návštevou kostolíka sv. Juraja z 11. storočia v Kostoľanoch pod Tribečom za sychravého počasia, ktorého sa zúčastnilo takmer 50 turistov. Ďalšie cyklotúry viedli do Zubrej obory, k prameňu Žitavy, na Veľký Inovec, k Starohutskému vodopádu, na Novú Baňu, do Hronského Beňadika, na Vrchhoru, do Drahožickej doliny a Arboréta Mlyňany.



K spomienkovým podujatiam patril VII. ročník Pochodu priateľstva SNP zorganizovaný Obecným úradom Hostie a Jedľové Kostoľany spolu so Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Nitrianskym samosprávnym krajom a Okresným výborom slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Účastníkmi podujatia boli zástupcovia delegácií SZPB zo základných, okresných, oblastných organizácií a výborov, politických strán a hnutí, ako aj turisti. Cieľom osláv bolo priblížiť účastníkom turistického podujatia históriu odboja počas SNP a uctenie si pamiatky padlým v našich horách položením vencov k vojnovým pamätníkom.
Tradičné turistické podujatie 23. ročníka prechodu Pohronským Inovcom z Čertovej doliny na Veľký Inovec, ktorého sa zúčastnilo viac ako 50 turistov, bolo organizované KST a obecným úradom v Hronskom Beňadiku.

Hostiteľom zlatomoraveckých turistov bola na jarnom turistickom chodníku zo Skýcova do Veľkého Klíža s bohatou históriou opradená Vrchhora. V zajatí hlbokých tribečských hôr a tichej romantickej prírody sa stala Baroková kaplnka ako pozostatok rušnej minulosti tohto kraja, ktorá pretrvala storočia a patrí k chráneným historickým objektom. V minulosti ňou prechádzala hranica Tekovskej stolice a preto táto časť Tribeča ožila už v 1. storočí vybudovaním laténskeho hradiska. Dominantou tejto oblasti je najmä skalnatý Michalov vrch v Skýcoveckej vrchovine Tribeča, neďaleko horárne Vrchhora.

Začiatkom mája turisti zorganizovali 32. ročníka pochodu oslobodenia z Kamenca pod Vtáčnikom výstupom na rozľahlý vrchol Vtáčnika a do Podhradia. Z dominanty pohoria túra viedla Gepniarovou dolinou, Náučným chodníkom Vtáčnik s chránenými prírodnými výtvormi Končitá a Makovište cez Pálenicu a Siahy. Vo vysokých horských polohách viedol turistický chodník zvyškami snehových polí s prvou prebúdzajúcou sa jarnou vegetáciou.

















Záverečná časť turistického pochodu viedla širokým hrebeňom pod Jarabú skalu do podhorskej partizánskej obce Podhradie, kde sa nachádza miestna turistická atrakcia, zrúcanina gotického hradu Sivý Kameň. Kráľovský hrad z polovice 14. storočia dostal názov podľa sivej farby kameňa. V roku 1524 bol poškodený požiarom a v 16. a 17. storočí plienený počas turecko-tatárskych nájazdov. V 18. storočí Rákociho povstalci hrad natoľko zničili, že z bývalej stredovekej pevnosti zostala ruina. Hrad Sivý Kameň bol v roku 1973 vyhlásený za Chránený prírodný výtvor.
Prvé túry najkrajším ročným obdobím sa stali aj začiatkom plnenia podmienok pre získanie turistického odznaku 100 jarných kilometrov.




100 rokov organizovanej turistiky XL.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Vtáčnik, Turistický sprievodca ČSSR 1989