
K obľúbeným turistickým podujatiam patrili aj výstupy na vrcholy hôr v Nízkych Tatrách, druhom najvyššom pohorí Slovenska.
Ďalšie cykloturistické podujatia v roku 2006 viedli do Brodzian, Brhloviec, Dudiniec, Uhrovca, na Jankov vŕšok, Krížne cesty, Malú Lehotu a Vojšín.
Cieľom turistického podujatia v Brodzanoch, ktoré sú časťou mesta Partizánske na rozhraní Nitrianskej pahorkatiny a pohoria Tribeč na ľavom brehu rieky Nitry, bola návšteva Literárneho múzea A. S. Puškina. Múzeum sa nachádza v renesančnom kaštieli zo 17. storočia. Historická stavba prešla v 18. storočí barokovou a v 19. storočí romanticky upravenou prístavbou nového krídla kaštieľa. Obnova barokového kaštieľa pochádza z rokov 1971 – 1979. Kaštieľ, kde sídli múzeum obklopuje anglický park a skrášľuje pamätník A. S. Puškina od Ladislava Snopka a Martina Kusého. Nad obcou sa nachádza aj pomník Albína Grznára postavený na pamiatku organizátorovi SNP.
Na okružnej ceste severozápadnou časťou úpätia tribečských hôr v údolí riečky Vyčoma sme navštívili v krásnom prírodnom prostredí Janovu Ves a vyhľadávaný salaš Kostrín. Naša cyklotúra viedla severovýchodnou časťou Tribeča cez obec Skýcov, Skýcovké sedlo a začiatkom rázsochovitej skupiny Rázdiela.







Ďalším podujatím roka bol 18. ročník Náučného partizánskeho chodníka Zlatno – Skýcov, ktoré organizuje Krajský úrad Nitra, Obecné úrady Zlatno a Skýcov, Krajský a Okresný výbor SZPB, ZO SZPB Zlaté Moravce, Zlatno, Skýcov a MO KST Zlaté Moravce. Na tradičnom 12 km turistickom pochode tribečským pohorím si tak pripomenulo takmer dvesto účastníkov 62. výročie Slovenského národného povstania.
Pamiatku padlých bojovníkov v druhej svetovej vojne si v partizánskej obci Zlatno prišli uctiť aj vzácni hostia. Gen. por. v. v. Ing. Ján Husák, čestný občan Zlatna a Skýcova a jeden zo zakladajúcich členov NPCH, poslanci NR SR za strany Smer a HZDS, poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja Mgr. Marián Kéry, Ing. Helena Psotová, predstavitelia politických strán a hnutí, ako aj protifašistického odboja, starostovia obcí a ďalší hostia.







Počas SNP sa do boja proti nemeckým fašistom v našom regióne zapojilo 1500 bojovníkov v partizánskych oddieloch, z toho 300 zo zahraničia. V nemalej miere sa v povstaní aktivizovali práve občania obcí Zlatno, Skýcov, Hostie, Obyce, Jedľové Kostoľany a preto bola pomsta nemeckých okupantov najmä voči obyvateľom Skýcova taká krutá, že fašisti obec vypálili.
Po pietnom akte kladenia vencov k vojnovému pamätníku v Zlatne sa účastníci pochodu zoznámili s mnohými zaujímavosťami Náučného partizánskeho chodníka. Vzácnou flórou a krásou hlbokých lesov Tribečského pohoria, areálom vápenných pecí nad obcou Skýcov, ako aj turistickou rozhľadňou na kóte Vápenného vrchu. Účastníkov podujatia čakalo na Skýcove príjemné občerstvenie s pohostením.






K obľúbeným vysokohorským podujatiam patrili autobusové zájazdy do Nízkych Tatier. V tomto roku vystúpili turisti za krásneho slnečného počasia z Trangošky na Chopok a najvyšší vrch pohoria Ďumbier. Od horského hotela Srdiečko sa časť turistov vyviezla lanovkou nad pásmo lesa a od Kosodreviny pokračovala úzkym kamenistým chodníkom cez pásmo kosodrevinového porastu na Veľký Príslop a Chopok (2 024 m). Druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier v hlavnom hrebeni medzi Derešmi a Damänovským sedlom nás vítal krásnymi výhľadmi na celú panorámu nízkotatranských hôr a preplnenú Kamennú chatu.














Cestou hrdinov SNP sme pokračovali cez Konské (1 882 m) a Krúpovou hoľou (1 927 m) na Ďumbier (2 043 m). Dominanta Nízkych Tatier je súčasťou štátnej prírodnej rezervácie od roku 1973, ktorej predmetom je ochrana vzácnej flóry a fauny. Vo svahoch Ďumbiera sa v minulosti dolovali vzácne železné rudy, zlato a antimonit. Počas SNP prebiehali v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou ťažké boje, počas ktorých došlo k poškodeniu chaty na Ďumbieri. Po vojne bola premenovaná na Chatu hrdinov SNP a neďaleko nej vybudovaný pomník sovietskemu partizánovi Vasiľovi I. Babkinovi, príslušníkovi brigády Jánošík a ďalším. Vrchol Ďumbiera ponúka krásne kruhové výhľady na všetky pohoria stredného a severného Slovenska.






100 rokov organizovanej turistiky XLII.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Tribeč Pohronský Inovec, Turistický sprievodca ČSSR, 1983
Nízke Tatry západ, Turistický sprievodca ČSSR, 1988