
Začiatkom deväťdesiatych rokov usporiadali turisti KST TJ Calex niekoľko významných turistických podujatí, ku ktorým patril najmä prechod hrebeňom Nízkych Tatier, výstup na Gerlach a prechod západných Tatier Roháčov.
Prechod hlavným hrebeňom západnej časti Nízkych Tatier ktorý sa uskutočnil v dňoch 19. až 21. júla 1991 dopĺňam fotografiami.


















Prvé roky deväťdesiatych rokov priniesli v KST TJ Calex najväčší rozvoj lyžiarskej turistiky vďaka dobrej spolupráci s MO KST Zlaté Moravce a finančnou podporou Komisie pre využitie voľného času pri ZVO Calex. Turistika na bežkách si našla obdivovateľov bieleho športu aj z radov našich turistov, ktorí sa rozhodli venovať tomuto krásnemu rekreačnému športu.




V roku 1992 prispelo k zorganizovaniu viacero lyžiarsko-turistických podujatí aj priaznivé počasie s dobrými snehovými podmienkami. Zlatomoraveckí turisti zorganizovali najskôr prechod hrebeňom Tribeča a vytvorili bežeckú stopu zo Skýcova cez Adamichovú, Javorový vrch a Žľaby do Zlatna. Ďalším podujatím bola Biela stopa Pohronským Inovcom s MO KST Zlaté Moravce a turistami z Novej Bane, ktorá viedla z Malej Lehoty na Vojšín, Bujakov vrch, Inovecké štále, Drozdovo, Loksovu lúku a Veľký Inovec. Calexácki turisti vytvorili lyžiarske stopy v Inoveckom pohorí a na hrebeni Tribečského pohoria z Malej a Veľkej Lehoty a najaktívnejší turisti zavŕšili zimnú turistickú sezónu s viac ako 100 km na lyžiach. Jarné stretnutie na Veľkom Lysci s členmi Turistického klubu Pustovník Sľažany a iné. Fotofóra turistickej fotografie MO KST Zlaté Moravce sa za KST TJ Calex zúčastnil Vincent Meňhert a Anton Kaiser. Pri hodnotení celoročnej práce sa stretli členovia KST TJ Calex na chate Veľkého Inovca za účasti predsedu okresnej rady KST Nitra Jána Jahna, kde boli odmenení najaktívnejší turisti Vincent Meňhert, Vojtech Truchlík a Anton Kaiser. V závere roka vystúpili turisti na Benát, kde zapálili Vatru zvrchovanosti pri príležitosti historickej udalosti prijatia Deklarácie zvrchovanosti Slovenskej republiky.
Z plánovaných podujatí sa neuskutočnili cyklotúry za poznávaním histórie Bradla a Devína, výstup na veľký Choč, túry Javorovou dolinou vo Vysokých tatrách, Po kremencoch Tribeča a niektoré podujatia TOM. Boli zrušené družobné podujatia vo Veľkej Fatre a turistická základňa sa zúžila na 23 členov.


V prvých deväťdesiatych rokoch končí úspešná činnosť turistických oddielov mládeže vplyvom spoločensko-politických otrasov, ktoré zasiahli po revolúcii činnosť telovýchovných organizácií. Z turistických chodníkov sa vytratila neopakovateľná atmosféra mládežníckych výstupov na hory, radosť našej mladej generácie za poznávaním prírodných krás našej vlasti s kultúrno-poznávacím zameraním a rôznymi výchovnými aktivitami, pozitívnym vzťahom k živej prírode a ochrane životného prostredia ako aj získavanie fyzickej zdatnosti a zdravia.



Obdobie 80 rokov organizovanej turistiky v TOM, ktoré tvorili členské základne zlatomoraveckých škôl, bolo nesporne najúspešnejším obdobím rozvoja turistiky v telovýchove pod vedením skúsených oddielových vedúcich Borisa Kramára, Dušana Kramára a Jána Mesiarkina. K najkrajším spomienkam patrili ročníkové výstupy TOM na Vyšehrad v Žiarskom pohorí s družobným a vzorným TOM TJ Dynamo Diviaky, stretnutia na celoslovenských zrazoch vo Vysokých Tatrách, spartakiádnom zraze mládežníkov v Jelenci, v Slovenskom Raji a prechodoch najznámejšími pohoriami Slovenska



100 rokov organizovanej turistiky XV.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Nízke Tatry západ, Turistický sprievodca ČSSR, 1988