
Najvýznamnejším turistickým podujatím v celej doterajšej histórii činnosti Klubu slovenských turistov pri Telovýchovnej jednote Calex Zlaté Moravce bol vysokohorský výstup na najvyššiu horu Európy Mont Blanc.
V roku 1996 prvé zimné podujatie turistov viedlo opäť na zasnežený Benát, ktorý privítal v novom roku bežkárov v lyžiarskej stope vytvorenej pod vrcholom hory na Priehonskej lúke. Dobré snehové podmienky využili turisti aj pri prechode hrebeňom Tribeča zo Skýcova do Zlatna s výstupom na Javorový vrch, kde stretli čriedu muflónov, diviakov a srniek brodiť sa v hlbokom snehu. Ďalšie zimné túry pokračovali vo Vtáčniku a Pohronskom Inovci.








Jarná cykloturistická sezóna začínala v Tribečskom pohorí prechodom Veľkého Jastrabia a Uhrovskou dolinou na Skýcov, na hrad Hrušov cez Topoľčianky a po prechode štálu Javor Nitrolínskou dolinou do obce Hostie, kde sme si uctili pietnou spomienkou pri rodnom dome spisovateľa Bélu Kapolku jeho pamiatku. Pešia túra Po kremencoch Tribeča XII. ročník a ďalšia 130 km cyklotúra viedla na Pánsku Javorinu (943 m) v Považskom Inovci spojená s návštevou mesta Topoľčany a Topoľčianskeho hradu, ktorý kedysi patril Széchényiovcom, Petrovi Čákovi, Huňadyovcom, Országovcom a nakoniec Forgášovcom. Posledné cyklotúry smerovali k vodnému dielu Gabčíkovo a do Štiavnických vrchov.




Pri príležitosti 45. výročia založenia TJ Calex Zlaté Moravce zorganizovali turisti v roku 1996 výstup na najvyššiu horu Európy Mont Blanc (4.807 m), ktorého sa zúčastnili štyria členovia klubu Ing. Michal Borkovič, Vincent Meňhert, Pavol Minár a Ing. Miroslav Valkovič. Náročné podujatie z hľadiska prípravy, organizácie a v neposlednom rade i financií podporili sponzori Calex a. s., Slovenská poisťovňa Nitra a. s., PVT Bratislava a. s., Maja Junior Zlaté Moravce s. r. o., Ekon – Market Vráble s. r. o., Zemné práce MK Lovce a organizačne aj CK Naturtour Bratislava s majiteľom a hlavným sprievodcom RNDr. Ivanom Lehotským CSc., známym slovenským horolezcom.
„Prostredie najvyššieho horstva v Európe je ohromujúce. Do oblasti Mont Blancu sme prišli nadránom z Talianska a na francúzsku stranu prešli tunelom, ktorý ma dĺžku 11,5 km. Tu nás čakalo krásne počasie, ktoré trvalo po celý čas nášho pobytu. Z tábora, ktorý bol blízko Chamonix, sme mali nádherný výhľad na majestátne Alpy. Jeho Výsosť Mont Blanc sme z diaľky obdivovali až v poobedňajších hodinách zo Chamonix a hlavne pri aklimatizačnej túre v okolí Aiguille du Midi a talianskeho Helbronneru. Do výšky 3.842 m sme sa dostali lanovkou, ktorá je sama o sebe zázrakom techniky a keď vystúpite na skalnej veži Aiguille du Midi, neviete čo najskôr obdivovať. Dômyselnosť techniky, zručnosť ľudí, ktorí túto vrcholovú stanicu lanovky vybudovali, alebo ich bezhraničnú odvahu. Všetky miestnosti, reštaurácia, nástupište a výstupište lanovky, vyhliadkové terasy a priechodové cesty vytesané do kameňa dvoch skalných veží prepojených dreveným mostíkom. Zhora je nádherný výhľad na Mont Blanc a lyžiarske stredisko Chamonix. Potom sme prešli lanovkou na taliansku stranu a absolvovali niekoľko aklimatizačných výstupov. Učili sme sa chodiť po ľadovci, používať stúpacie železá a zvykať na redší vzduch.“ (Predseda TJ Calex Michal Borkovič.)

Vlastný výstup na Mont Blanc začínal zubačkou do výšky 2.372 m a pokračoval prechodom skalnatého terénu cez ľadovcový žľab vo výške 3.162 m, kde dochádzalo k častým úrazom z padajúcich kameňov. Ďalej viedla cesta členitým skalnatým rebrom k chate Refuge du Gouter (3.817 m) a po súvislom ľadovci k prenocovaniu na chatke Rfuge Vallot vo výške 4.362 m. Po takmer prebdenej noci na Strechu Európy čakal ešte turistov dvojhodinový výstup. Hora privítala svojich návštevníkov mrazivým počasím s jedinečnými výhľadmi a nechýbali vzájomné blahoželania k úspechu s prípitkom vrcholového a fotografovanie.

Na jeseň sa turisti vydali aj na trojdňový výlet do Západných Tatier prechodom Račkovej doliny s výstupom na Bystrú (2248 m), v Červených vrchoch prechod Tichou dolinou s výstupom na Kasprov vrch, Kondrátovu kopu a Temjak.
Z peších túr sa do konca roka ešte uskutočnil prechod Zoborskou lesostepou, Oravskými Beskydami, hrebeňom Tribeča, Rázdielu, výstup na Člnok, návšteva Zubrej obory, jesenný výstup na Benát a Krivú. Z Tekovskej Breznice sme absolvovali prechod dolinou Jaklova jama k prameňu Orovnického potoka do chalupárskej osady Inovecká Huta (Nemecká), kde sa nachádzajú staré obydlia pôvodných obyvateľov. Na vrchole Veľkého Inovca sme si uctili minútou ticha pamiatku na Janka Minaroviča, kde rád chodieval.






Pred posledným zimným výstupom na Tribeč sme sa stretli v Pohronskom Inovci na Drozdove pri hodnotení činnosti klubu za uplynulý rok a oslave 15. výročia založenia Odboru turistiky pri TJ Calex so vzácnymi hosťami, dopisovateľom Krás Slovenska Miroslavom Čačaným, predsedom RR KST pánom Karászom a prvým predsedom OT TJ Calex Petrom Bielikom.

100 rokov organizovanej turistiky XXIII.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Kronika Odboru turistiky pri TJ Calex
Vlado Horný - rozhovor s Michalom Borkovičom, Calexáci na Mont Blancu,
TN 8/96