
Mestská organizácia Klubu slovenských turistov v Zlatých Moravciach známa svojou bohatou turistickou činnosťou s viac ako 100 člennou turistickou základňou oslávila 50. výročie od výstavby chaty na Veľkom Inovci.
Veľkým úspechom MO KST pod vedením Ľudovíta Chládeka v roku 1996 bolo získanie chaty na Veľkom Inovci do vlastníctva zlatomoraveckých turistov. Turistická organizácia založila prvý Horolezecký klub, uskutočnila vyše dvadsať jedno a viacdňových podujatí najmä vo Vysokých a Západných Tatrách, Veľkej a Malej Fatre, v Slovenskom raji a Slovenskom Rudohorí, ku ktorým patrili aj kultúrno-poznávacie zájazdy s návštevou Krásnej hôrky, Spišského a Staroľubovnianskeho hradu, Betliara, múzea Karla Plicku v Blatnici, malebnej horskej obce Vlkolínec so zrubovými domami a v Rajeckej Lesnej najväčší oltár na Slovensku. Turisti začali organizovať pravidelné ročníkové pochody na Kriváň, Po stopách zašlej slávy Obycko-Kostoliansko-Hostianskych baníkov, Po Kapolkovom chodníku, Prechod Pohronským Inovcom z Tekovských Nemiec so Stanislavom Lopúchom a bulharskými priateľmi v rámci oslobodenia obce. Život v klube začali zaznamenávať na videokazetách.











K významným turistickým podujatiam MO KST v roku 1997 patrila účasť na jubilejnom 30. zraze vysokohorských turistov v Západných Tatrách, Celoslovenskom zraze turistov v malých Karpatoch a oslava 50. výročia chaty na Veľkom Inovci, ktorej organizátorom bola MO KST Zlaté Moravce s Komisiou mládeže a športu v Zlatých Moravciach pri MsZ za podpory primátora Ing. Petra Orbana. Súčasťou osláv bolo odhalenie pamätnej tabule na chate za účasti pamätníkov, bývalých chatárov a predstaviteľov štátnej správy a samosprávy, ako aj Celoslovenské stretnutie turistov veteránov na Veľkom Inovci s výstavou rôznych dokumentov a historických fotografií z činnosti turistiky v Zlatých Moravciach.
K návštevníkom sa prihovoril ešte stále aktívny takmer 80 ročný nestor turistiky Eugen Štift, ktorý na Inovci strávil kus svojho života. Za výstavbu chaty, ku ktorej prechováva s rodinou nesmiernu lásku, poďakoval všetkým obetavým ľuďom s potešením, že sa môže stretnúť v prekrásnej inoveckej prírode s mladými ľuďmi a rodinami turistov. Veríme, že štátna správa a zanietení turisti sa budú o chatu starať tak, ako nám bol príkladom neúnavný organizátor a propagátor turistiky Václav Felt zo Zlatých Moraviec.



Za výstavbu chaty poďakoval všetkým obetavým ľuďom nestor turistiky Eugen Štift, ku ktorej prechováva s rodinou nesmiernu lásku. Zaželal turistom veľa zdravia a nezbudnuteľných zážitkov z turistických podujatí a aby nikdy nezabudli na odkaz v kronike chaty spred 50. rokov, „Opatrujte našu chatu s takou láskou, s akou sme ju stavali“.
Počas 2. svetovej vojny bola útulňa na Veľkom Inovci úplne zničená, vyrabovaná a vypálená Nemcami aj so všetkými dokumentmi a kronikou. V roku 1945 sa rozhodli turisti postaviť novú chatu na ruinách pôvodnej útulne pod vedením tajomníka KSTL Václava Felta a predsedu Dr. Mišíka. Z peňažnej zbierky a obetavej práce turistov sa podarilo chatu v krátkom čase vybudovať a slávnostne odovzdať do prevádzky 28. septembra 1947 za prítomnosti mnohých významných predstaviteľov, hostí a turistov. Na slávnosti sa zúčastnilo vyše tristo ľudí. Chata bola vybavená 40 lôžkami, spoločenskou miestnosťou, kuchyňou, vodovodom a osvetlením z veternej elektrárne. Prvým chatárom bol pán Viglašský z Lehoty.



Staviteľ chaty arch. Jozef Koryčánek z Bratislavy zanechal v kronike chaty poďakovanie všetkým obetavým ľuďom, ktorí sa podieľali na stavbe chaty a podrobný popis o priebehu jej výstavby.
„Začiatok bol ťažký, spávali sme pod bukom, stohom sena a starý pán Lukáč v Medvedej jaskyni. Stavebný materiál vozili z Novej Bane autom na Štambrk a odtiaľ povozom na Inovec. Drevo nám poskytla Biskupská lesná správa, dosky sme vozili zo Žarnovice, kameň od Čiernej studne a piesok drvili zo zvetraných skál. Úprimné poďakovanie patrí vedúcim pracovníkom z obchodu a priemyslu Dr. Truskovi, Dr, Országovi a z Ústredia KSTL Ing. Medveckému. V Tekovskej Breznici Ing. Budinskému, Gáborskému a lesníkom Krauzovi, Holému a Gažimu. Za starostlivosť o výstavbu predsedovi Dr. Mišíkovi a Dr. Falatovi, Chrobákovi a Ing. Šabíkovi za stavebný dozor, učiteľovi Hrubému a pani Komermajerovej, ako aj všetkým robotníkom z Tekovských Nemiec a Veľkej Lehoty. Zvlášť tajomníkovi KSTL Václavovi Feltovi, ktorý sa o stavbu chaty najviac zaslúžil aj s odkazom pre turistov, aby chatu užívali a opatrovali s takou láskou, akou sme ju stavali!“





100 rokov organizovanej turistiky XXIV.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Kronika Odboru turistiky pri TJ Calex
Ľudovít Chládek, Neberte nám našu chatu!!!, TN 12/1994
Ľudovít Chládek, Klub slovenských turistov, TN 2/1997
Ľudovít Chládek, Inovecká chata jubiluje, TN 10/1997