100 rokov organizovanej turistiky XXIV.

MO KST v Zlatých Moravciach oslávila 50. výročie od výstavby chaty na Veľkom Inovci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chata na Veľkom Inovci
Chata na Veľkom Inovci (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Mestská organizácia Klubu slovenských turistov v Zlatých Moravciach známa svojou bohatou turistickou činnosťou s viac ako 100 člennou turistickou základňou oslávila 50. výročie od výstavby chaty na Veľkom Inovci.

Veľkým úspechom MO KST pod vedením Ľudovíta Chládeka v roku 1996 bolo získanie chaty na Veľkom Inovci do vlastníctva zlatomoraveckých turistov. Turistická organizácia založila prvý Horolezecký klub, uskutočnila vyše dvadsať jedno a viacdňových podujatí najmä vo Vysokých a Západných Tatrách, Veľkej a Malej Fatre, v Slovenskom raji a Slovenskom Rudohorí, ku ktorým patrili aj kultúrno-poznávacie zájazdy s návštevou Krásnej hôrky, Spišského a Staroľubovnianskeho hradu, Betliara, múzea Karla Plicku v Blatnici, malebnej horskej obce Vlkolínec so zrubovými domami a v Rajeckej Lesnej najväčší oltár na Slovensku. Turisti začali organizovať pravidelné ročníkové pochody na Kriváň, Po stopách zašlej slávy Obycko-Kostoliansko-Hostianskych baníkov, Po Kapolkovom chodníku, Prechod Pohronským Inovcom z Tekovských Nemiec so Stanislavom Lopúchom a bulharskými priateľmi v rámci oslobodenia obce. Život v klube začali zaznamenávať na videokazetách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Účasť calexáckych turistov na Národnom výstupe na Kriváň vo Vysokých Tatrách
Účasť calexáckych turistov na Národnom výstupe na Kriváň vo Vysokých Tatrách  (zdroj: Foto: Mário Ondreáš)
Na symbolický vrch jednoty Slovanov a slobody Slovákov Kriváň sa organizujú 
od roku 1955 aj výstupy venované pamiatke SNP a jeho hrdinov
Na symbolický vrch jednoty Slovanov a slobody Slovákov Kriváň sa organizujú od roku 1955 aj výstupy venované pamiatke SNP a jeho hrdinov  (zdroj: Foto: Mário Ondreáš)
Turistická atrakcia horskej obce Vlkolínec sa nachádza v lone prekrásnej prírody Národného parku Veľká Fatra vo výške 718 m pod vápencovou horou Sidorovo
Turistická atrakcia horskej obce Vlkolínec sa nachádza v lone prekrásnej prírody Národného parku Veľká Fatra vo výške 718 m pod vápencovou horou Sidorovo  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Svojich návštevníkov víta drevorezbárskymi dielami, ktorých autorom 
je slovenský rezbár Dalibor Novotný pochádzajúci z Tatranskej Lomnice
Svojich návštevníkov víta drevorezbárskymi dielami, ktorých autorom je slovenský rezbár Dalibor Novotný pochádzajúci z Tatranskej Lomnice  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Prírodno-architektonický komplex najzachovalejšej ľudovej kultúry na Slovensku 
bol vyhlásený v roku 1977 za pamiatkovú rezerváciu
Prírodno-architektonický komplex najzachovalejšej ľudovej kultúry na Slovensku bol vyhlásený v roku 1977 za pamiatkovú rezerváciu  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Roľnícky dom so stálou expozíciou pôvodného bývania, úžitkových predmetov 
v domácnostiach a poľnohospodárstve
Roľnícky dom so stálou expozíciou pôvodného bývania, úžitkových predmetov v domácnostiach a poľnohospodárstve  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pohľad do zadnej časti pitvora s ohniskom, kde sa varilo a piekol chleba
Pohľad do zadnej časti pitvora s ohniskom, kde sa varilo a piekol chleba  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
K vzácnym stavbám obce patrí aj dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770
K vzácnym stavbám obce patrí aj dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vyhľadávaná turistická atrakcia Vlkolínca bola roku 1993 zapísaná 
do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
Vyhľadávaná turistická atrakcia Vlkolínca bola roku 1993 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Studňa z roku 1860, kedysi jediný zdroj pitnej vody
Studňa z roku 1860, kedysi jediný zdroj pitnej vody  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Väčšina domov vybudovaná v 19. storočí je v súčasnosti využívaná na chalupárske účely
Väčšina domov vybudovaná v 19. storočí je v súčasnosti využívaná na chalupárske účely  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

K významným turistickým podujatiam MO KST v roku 1997 patrila účasť na jubilejnom 30. zraze vysokohorských turistov v Západných Tatrách, Celoslovenskom zraze turistov v malých Karpatoch a oslava  50. výročia chaty na Veľkom Inovci, ktorej organizátorom bola MO KST Zlaté Moravce s Komisiou mládeže a športu v Zlatých Moravciach pri MsZ za podpory primátora Ing. Petra Orbana. Súčasťou osláv bolo odhalenie pamätnej tabule na chate za účasti pamätníkov, bývalých chatárov a predstaviteľov štátnej správy a samosprávy, ako aj Celoslovenské stretnutie turistov veteránov na Veľkom Inovci s výstavou rôznych dokumentov a historických fotografií z činnosti  turistiky v Zlatých Moravciach.

SkryťVypnúť reklamu

K návštevníkom sa prihovoril ešte stále aktívny takmer 80 ročný nestor turistiky Eugen Štift, ktorý na Inovci strávil kus svojho života. Za výstavbu chaty, ku ktorej prechováva s rodinou nesmiernu lásku, poďakoval všetkým obetavým ľuďom s potešením, že sa môže stretnúť v prekrásnej inoveckej prírode s mladými ľuďmi a rodinami turistov. Veríme, že štátna správa a zanietení turisti sa budú o chatu starať tak, ako nám bol príkladom neúnavný organizátor a propagátor turistiky Václav Felt zo Zlatých Moraviec.

Oslava 50. výročia chaty na Veľkom Inovci
Oslava 50. výročia chaty na Veľkom Inovci  (zdroj: Foto: Ľudovít Chládek)
Odhalenie pamätnej tabule na chate v roku 1997
Odhalenie pamätnej tabule na chate v roku 1997  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Príhovor k návštevníkom nestora turistiky Eugena Štifta
Príhovor k návštevníkom nestora turistiky Eugena Štifta (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser, Tekovské noviny 10/1997)

Za výstavbu chaty poďakoval všetkým obetavým ľuďom nestor turistiky Eugen Štift, ku ktorej prechováva s rodinou nesmiernu lásku. Zaželal turistom veľa zdravia a nezbudnuteľných zážitkov z turistických podujatí a aby nikdy nezabudli na odkaz v kronike chaty spred 50. rokov, „Opatrujte našu chatu s takou láskou, s akou sme ju stavali“.

SkryťVypnúť reklamu

Počas 2. svetovej vojny bola útulňa na Veľkom Inovci úplne zničená, vyrabovaná a vypálená Nemcami aj so všetkými dokumentmi a kronikou. V roku 1945 sa rozhodli turisti postaviť novú chatu na ruinách pôvodnej útulne pod vedením tajomníka KSTL Václava Felta a predsedu Dr. Mišíka. Z peňažnej zbierky a obetavej práce turistov sa podarilo chatu v krátkom čase vybudovať a slávnostne odovzdať do prevádzky 28. septembra 1947 za prítomnosti mnohých významných predstaviteľov, hostí a turistov. Na slávnosti sa zúčastnilo vyše tristo ľudí. Chata bola vybavená 40 lôžkami, spoločenskou miestnosťou, kuchyňou, vodovodom a  osvetlením z veternej elektrárne. Prvým chatárom bol pán Viglašský z Lehoty.

SkryťVypnúť reklamu
Výstavba chaty sa začala realizovať na jeseň v roku 1946
Výstavba chaty sa začala realizovať na jeseň v roku 1946  (zdroj: Foto: Archív MO KST Zlaté Moravce)
Staviteľom chaty bol architekt Jozef Koryčánek z Bratislavy
Staviteľom chaty bol architekt Jozef Koryčánek z Bratislavy  (zdroj: Foto: Foto: Archív MO KST Zlaté Moravce)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Archív MO KST Zlaté Moravce)

Staviteľ chaty arch. Jozef Koryčánek z Bratislavy zanechal v kronike chaty poďakovanie všetkým obetavým ľuďom, ktorí sa  podieľali na stavbe chaty a podrobný popis o priebehu jej výstavby.

„Začiatok bol ťažký, spávali sme pod bukom, stohom sena a starý pán Lukáč v Medvedej jaskyni. Stavebný materiál vozili z Novej Bane autom na Štambrk a odtiaľ povozom na Inovec. Drevo nám poskytla Biskupská lesná správa, dosky sme vozili zo Žarnovice, kameň od Čiernej studne a piesok drvili zo zvetraných skál. Úprimné poďakovanie patrí vedúcim pracovníkom z obchodu a priemyslu Dr. Truskovi, Dr, Országovi a z Ústredia KSTL Ing. Medveckému. V Tekovskej Breznici Ing. Budinskému, Gáborskému a lesníkom Krauzovi, Holému a Gažimu. Za starostlivosť o výstavbu predsedovi Dr. Mišíkovi a Dr. Falatovi, Chrobákovi a Ing. Šabíkovi za stavebný dozor, učiteľovi Hrubému a pani Komermajerovej, ako aj všetkým robotníkom z Tekovských Nemiec a Veľkej Lehoty. Zvlášť tajomníkovi KSTL Václavovi Feltovi, ktorý sa o stavbu chaty najviac zaslúžil aj s odkazom pre turistov, aby chatu užívali a opatrovali s takou láskou, akou sme ju stavali!“

Chatu sa podarilo slávnostne odovzdať do užívania 28. septembra 1947
Chatu sa podarilo slávnostne odovzdať do užívania 28. septembra 1947  (zdroj: Foto: Archív MO KST Zlaté Moravce)
Pohľad na lúku pod chatou, Tekovské Nemce a do údolia Hrona
Pohľad na lúku pod chatou, Tekovské Nemce a do údolia Hrona  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Celoslovenského stretnutia turistov veteránov na Veľkom Inovci sa zúčastnil 
za KST TJ Calex Vincent Meňhert a Miroslav Šabik
Celoslovenského stretnutia turistov veteránov na Veľkom Inovci sa zúčastnil za KST TJ Calex Vincent Meňhert a Miroslav Šabik  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
Na vrchole Veľkého Inovca predseda 1. KST Diviaky Štefan Hudák 
s predsedom KST TJ Calex Vincentom Meňhertom
Na vrchole Veľkého Inovca predseda 1. KST Diviaky Štefan Hudák s predsedom KST TJ Calex Vincentom Meňhertom  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
Výhľad z Veľkého Inovca na hrebeň Štiavnického pohoria a jeho dominantný vrch  Sitno, symbol stredohorskej turistiky
Výhľad z Veľkého Inovca na hrebeň Štiavnického pohoria a jeho dominantný vrch Sitno, symbol stredohorskej turistiky  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

100 rokov organizovanej turistiky XXIV.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Kronika Odboru turistiky pri TJ Calex

Ľudovít Chládek, Neberte nám našu chatu!!!, TN 12/1994

Ľudovít Chládek, Klub slovenských turistov, TN 2/1997

Ľudovít Chládek, Inovecká chata jubiluje, TN 10/1997

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  313
  •  | 
  • Páči sa:  1 078x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu