100 rokov organizovanej turistiky XXIX.

Mestskí turisti organizovali pravidelné ročníkové podujatia do Vrátnej doliny a ďalšie zaujímavé túry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Turisti vo Vrátnej doline v roku 2000
Turisti vo Vrátnej doline v roku 2000  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Mestskí turisti organizovali pravidelné ročníkové podujatia do Vrátnej doliny, jednej z najkrajších dolín Slovenska v Národnom parku Malá Fatra a ďalšie zaujímavé túry.

Prvým zimným podujatím KST MO v Zlatých Moravciach v roku 2000 bol autobusový zájazd do Kysúc, kde sa konal trojdňový 34. ročník Celoslovenského zimného zrazu turistov, na Skalku v Kremnických vrchoch pre záujemcov o lyžovanie a sánkovanie, 30. ročník Bielej stopy Pohronským Inovcom, na Podtatranskú stopu I. ČSAZ a iné. Jarnú turistickú sezónu otvorili prechodom cez Zobor a Žibricu, vychádzkou do Topoľčianok s návštevou zámockého parku po zelenej turistickej značke na Košiar, kde v plemenárskom podniku na Hostiansku  čakalo turistov oboznámenie sa s chovom koní. Turistické podujatie pokračovalo na hrad Hrušov, kde Ľudovít Chládek pripravil pre turistov prezentáciu starých fotografií hradu zo svojho archívu spred 70 rokov a Ing. Martin Bóna porozprával veľa zaujímavostí o dejinách stredovekej pevnosti. Podujatie končilo na Skýcove, kde turistov čakal starosta obce, aby im priblížil históriu renesančného kaštieľa vybudovaného v roku 1663 na troskách gotického hrádku. Krásna stavba s nárožnými vežami neskôr spustla a po rekonštrukcii v roku 1883 bola rozšírená o obytnú vežu,  palác s klenutými priestormi, reprezentačnú sálu a opevnené nádvorie. Kruhová bašta a vysoká strecha kaštieľa pripomína dodnes krásu stredovekých zámkov z 12. a 13. storočia, ktorá by mala priniesť atraktívnejšie služby pre návštevníkov a rozvoj turistického ruchu v regióne horného Požitavia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mládežníci s Ing. Martinom Bónom v Topoľčiankach
Mládežníci s Ing. Martinom Bónom v Topoľčiankach (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na Hostiansku plemenárskeho podniku Topoľčianky
Na Hostiansku plemenárskeho podniku Topoľčianky (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Jeden z najstarších pohľadov na hrad Hrušov
Jeden z najstarších pohľadov na hrad Hrušov (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kruhová bašta a vysoká strecha renesančného kaštieľa na Skýcove
Kruhová bašta a vysoká strecha renesančného kaštieľa na Skýcove  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Ďalšie podujatie viedlo do Strážovských vrchov za tajomstvami hradu Uhrovec s výstupom na Rokoš a z Nitrianskeho Rudna na Jankov vŕšok. V obci Uhrovec navštívili turisti rodný dom slovenských osobností s expozíciami Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Na Deň zeme usporiadali 6. ročník po Kapolkovom chodníku, kde si uctili s občanmi obce Hostie pamiatku nedožitých 65 rokov známej osobnosti Bela Kapolku. Za ďalšími zážitkami sa vydali turisti do Vrátnej doliny, jednej z najkrajších dolín Slovenska, kde obdivovali vodopády, hlboké rokliny pohoria, rozkvitnuté horské lúky, skalnaté veže Malého a Veľkého Rozsutca, ako aj malebnú osadu Štefanová s ľudovou architektúrou starých dreveníc.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšími podujatiami bola účasť na 32. Zraze vysokohorských turistov v Západných Tatrách, Celoslovenskom zraze turistov vo Varíne, Národnom výstupe na Kriváň a Celoslovenskom stretnutí veteránov na Drienku vo Veľkej Fatre. Trojdňový pobyt v Slovenskom raji, na 12. ročníku Partizánskym chodníkom zo Zlatna na Skýcov a v závere roka zorganizovali Hviezdicový výstup na Veľký Inovec, Zimný výstup na Tribeč a Štefanské stretnutie turistov na chate Veľkého Inovca.

Pri rodnom dome slovenských osobností v obci Uhrovec
Pri rodnom dome slovenských osobností v obci Uhrovec  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obec Štefanová pod masívom hôr Malého a Veľkého Rozsutca
Obec Štefanová pod masívom hôr Malého a Veľkého Rozsutca  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pohľad na hory v závere Vrátnej doliny
Pohľad na hory v závere Vrátnej doliny  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vo Vrátnej doline
Vo Vrátnej doline  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

V kalendári turistických podujatí boli plánované autobusové zájazdy do pohoria Kremnických vrchov na Skalku v čase štartu Bielej stopy SNP. Dominanta pohoria Flochová bola pre mňa dlho neznámou horou. Jedného krásneho jesenného dňa som sa vybral na túru za jej prírodnými krásami z malebnej pastierskej obce Čremošné neďaleko Turčianskych Teplíc modro značkovaným chodníkom Žarnovickou dolinou a Čremošnianskymi lazmi s prvými výhľadmi na Turiec, Veľkú a Malú Fatru. V minulosti sa nachádzali v oblasti Flochovej významné ložiská zlata a celé územie bolo do veľkej miery osídlené Nemcami. Cesta viedla ďalej úzkou dolinou pod Flochovou až na horné Prepadlisko a lesnými cestami do úzkej Harmaneckej doliny medzi Veľkou Fatrou a Kremnickými vrchmi.

SkryťVypnúť reklamu
Čremošné (650 m), lyžiarske stredisko pod úpätím Veľkej Fatry
Čremošné (650 m), lyžiarske stredisko pod úpätím Veľkej Fatry  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pastierska rázovitá obec Čremošné
Pastierska rázovitá obec Čremošné  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Udržiavaná zrubová ľudová architektúra
Udržiavaná zrubová ľudová architektúra  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Flóra fatranských lúk
Flóra fatranských lúk (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na lazoch Čremošného
Na lazoch Čremošného  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Výhľady na Veľkú a Malú Fatru
Výhľady na Veľkú a Malú Fatru  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Turistický smerovník na konci doliny ponúka vo svahoch vápencovej hory Kotolnice návštevu Harmaneckej jaskyne. Sopečná hora Flochová  (1 317 m) v srdci Slovenska víta svojich návštevníkov svojim velebným tichom prírody a osobitými prírodnými krásami s vápencovo-andezitovými prepadliskami a jaskyňami. V strmom výstupe s viac ako 600 m prevýšením na jednu z najvyšších vyhasnutých sopiek Slovenska si prídu na svoje aj tí najnáročnejší turisti. Vrchol hory ma prekvapil hustou prevaľujúcou sa hmlou s porastom zakrpatených stromov a vegetáciou machov a čučoriedok. Vtedy som netušil, že práve bohatá lokalita tejto lesnej plodiny je vyhľadávanou potravou kremnických medveďov. Blúdil som v hustej hmle a dodnes neviem, ako som sa vymotal z vrcholu hory, ktorý tvorí 2 km dlhá plošina so zakrpateným lesným porastom bez výhľadov.

SkryťVypnúť reklamu
Odbočka k Harmaneckej jaskyni
Odbočka k Harmaneckej jaskyni  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vápencový hrebeň Kotolnice
Vápencový hrebeň Kotolnice  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na vrchole Flochovej (1 317 m)
Na vrchole Flochovej (1 317 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vegetácia machov, papradia, čučoriedok a zakrpatených lesných porastov stromov
Vegetácia machov, papradia, čučoriedok a zakrpatených lesných porastov stromov  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Hora bez výhľadov a hustej hmly
Hora bez výhľadov a hustej hmly  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Jeden z výhľadov na Veľkú Fatru zo svahu Flochovej
Jeden z výhľadov na Veľkú Fatru zo svahu Flochovej  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

100 rokov organizovanej turistiky XXVIX.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí,

Kronika OT pri TJ Calex

MO KST Zlaté Moravce, Kalendár turistických podujatí na rok 2000

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  313
  •  | 
  • Páči sa:  1 078x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu