100 rokov organizovanej turistiky XXIX.

Mestskí turisti organizovali pravidelné ročníkové podujatia do Vrátnej doliny a ďalšie zaujímavé túry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Turisti vo Vrátnej doline v roku 2000
Turisti vo Vrátnej doline v roku 2000  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Mestskí turisti organizovali pravidelné ročníkové podujatia do Vrátnej doliny, jednej z najkrajších dolín Slovenska v Národnom parku Malá Fatra a ďalšie zaujímavé túry.

Prvým zimným podujatím KST MO v Zlatých Moravciach v roku 2000 bol autobusový zájazd do Kysúc, kde sa konal trojdňový 34. ročník Celoslovenského zimného zrazu turistov, na Skalku v Kremnických vrchoch pre záujemcov o lyžovanie a sánkovanie, 30. ročník Bielej stopy Pohronským Inovcom, na Podtatranskú stopu I. ČSAZ a iné. Jarnú turistickú sezónu otvorili prechodom cez Zobor a Žibricu, vychádzkou do Topoľčianok s návštevou zámockého parku po zelenej turistickej značke na Košiar, kde v plemenárskom podniku na Hostiansku  čakalo turistov oboznámenie sa s chovom koní. Turistické podujatie pokračovalo na hrad Hrušov, kde Ľudovít Chládek pripravil pre turistov prezentáciu starých fotografií hradu zo svojho archívu spred 70 rokov a Ing. Martin Bóna porozprával veľa zaujímavostí o dejinách stredovekej pevnosti. Podujatie končilo na Skýcove, kde turistov čakal starosta obce, aby im priblížil históriu renesančného kaštieľa vybudovaného v roku 1663 na troskách gotického hrádku. Krásna stavba s nárožnými vežami neskôr spustla a po rekonštrukcii v roku 1883 bola rozšírená o obytnú vežu,  palác s klenutými priestormi, reprezentačnú sálu a opevnené nádvorie. Kruhová bašta a vysoká strecha kaštieľa pripomína dodnes krásu stredovekých zámkov z 12. a 13. storočia, ktorá by mala priniesť atraktívnejšie služby pre návštevníkov a rozvoj turistického ruchu v regióne horného Požitavia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mládežníci s Ing. Martinom Bónom v Topoľčiankach
Mládežníci s Ing. Martinom Bónom v Topoľčiankach (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na Hostiansku plemenárskeho podniku Topoľčianky
Na Hostiansku plemenárskeho podniku Topoľčianky (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Jeden z najstarších pohľadov na hrad Hrušov
Jeden z najstarších pohľadov na hrad Hrušov (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kruhová bašta a vysoká strecha renesančného kaštieľa na Skýcove
Kruhová bašta a vysoká strecha renesančného kaštieľa na Skýcove  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Ďalšie podujatie viedlo do Strážovských vrchov za tajomstvami hradu Uhrovec s výstupom na Rokoš a z Nitrianskeho Rudna na Jankov vŕšok. V obci Uhrovec navštívili turisti rodný dom slovenských osobností s expozíciami Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Na Deň zeme usporiadali 6. ročník po Kapolkovom chodníku, kde si uctili s občanmi obce Hostie pamiatku nedožitých 65 rokov známej osobnosti Bela Kapolku. Za ďalšími zážitkami sa vydali turisti do Vrátnej doliny, jednej z najkrajších dolín Slovenska, kde obdivovali vodopády, hlboké rokliny pohoria, rozkvitnuté horské lúky, skalnaté veže Malého a Veľkého Rozsutca, ako aj malebnú osadu Štefanová s ľudovou architektúrou starých dreveníc.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšími podujatiami bola účasť na 32. Zraze vysokohorských turistov v Západných Tatrách, Celoslovenskom zraze turistov vo Varíne, Národnom výstupe na Kriváň a Celoslovenskom stretnutí veteránov na Drienku vo Veľkej Fatre. Trojdňový pobyt v Slovenskom raji, na 12. ročníku Partizánskym chodníkom zo Zlatna na Skýcov a v závere roka zorganizovali Hviezdicový výstup na Veľký Inovec, Zimný výstup na Tribeč a Štefanské stretnutie turistov na chate Veľkého Inovca.

Pri rodnom dome slovenských osobností v obci Uhrovec
Pri rodnom dome slovenských osobností v obci Uhrovec  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obec Štefanová pod masívom hôr Malého a Veľkého Rozsutca
Obec Štefanová pod masívom hôr Malého a Veľkého Rozsutca  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pohľad na hory v závere Vrátnej doliny
Pohľad na hory v závere Vrátnej doliny  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vo Vrátnej doline
Vo Vrátnej doline  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

V kalendári turistických podujatí boli plánované autobusové zájazdy do pohoria Kremnických vrchov na Skalku v čase štartu Bielej stopy SNP. Dominanta pohoria Flochová bola pre mňa dlho neznámou horou. Jedného krásneho jesenného dňa som sa vybral na túru za jej prírodnými krásami z malebnej pastierskej obce Čremošné neďaleko Turčianskych Teplíc modro značkovaným chodníkom Žarnovickou dolinou a Čremošnianskymi lazmi s prvými výhľadmi na Turiec, Veľkú a Malú Fatru. V minulosti sa nachádzali v oblasti Flochovej významné ložiská zlata a celé územie bolo do veľkej miery osídlené Nemcami. Cesta viedla ďalej úzkou dolinou pod Flochovou až na horné Prepadlisko a lesnými cestami do úzkej Harmaneckej doliny medzi Veľkou Fatrou a Kremnickými vrchmi.

SkryťVypnúť reklamu
Čremošné (650 m), lyžiarske stredisko pod úpätím Veľkej Fatry
Čremošné (650 m), lyžiarske stredisko pod úpätím Veľkej Fatry  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pastierska rázovitá obec Čremošné
Pastierska rázovitá obec Čremošné  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Udržiavaná zrubová ľudová architektúra
Udržiavaná zrubová ľudová architektúra  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Flóra fatranských lúk
Flóra fatranských lúk (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na lazoch Čremošného
Na lazoch Čremošného  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Výhľady na Veľkú a Malú Fatru
Výhľady na Veľkú a Malú Fatru  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Turistický smerovník na konci doliny ponúka vo svahoch vápencovej hory Kotolnice návštevu Harmaneckej jaskyne. Sopečná hora Flochová  (1 317 m) v srdci Slovenska víta svojich návštevníkov svojim velebným tichom prírody a osobitými prírodnými krásami s vápencovo-andezitovými prepadliskami a jaskyňami. V strmom výstupe s viac ako 600 m prevýšením na jednu z najvyšších vyhasnutých sopiek Slovenska si prídu na svoje aj tí najnáročnejší turisti. Vrchol hory ma prekvapil hustou prevaľujúcou sa hmlou s porastom zakrpatených stromov a vegetáciou machov a čučoriedok. Vtedy som netušil, že práve bohatá lokalita tejto lesnej plodiny je vyhľadávanou potravou kremnických medveďov. Blúdil som v hustej hmle a dodnes neviem, ako som sa vymotal z vrcholu hory, ktorý tvorí 2 km dlhá plošina so zakrpateným lesným porastom bez výhľadov.

SkryťVypnúť reklamu
Odbočka k Harmaneckej jaskyni
Odbočka k Harmaneckej jaskyni  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vápencový hrebeň Kotolnice
Vápencový hrebeň Kotolnice  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na vrchole Flochovej (1 317 m)
Na vrchole Flochovej (1 317 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vegetácia machov, papradia, čučoriedok a zakrpatených lesných porastov stromov
Vegetácia machov, papradia, čučoriedok a zakrpatených lesných porastov stromov  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Hora bez výhľadov a hustej hmly
Hora bez výhľadov a hustej hmly  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Jeden z výhľadov na Veľkú Fatru zo svahu Flochovej
Jeden z výhľadov na Veľkú Fatru zo svahu Flochovej  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

100 rokov organizovanej turistiky XXVIX.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí,

Kronika OT pri TJ Calex

MO KST Zlaté Moravce, Kalendár turistických podujatí na rok 2000

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  317
  •  | 
  • Páči sa:  1 088x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP Výtvarné umenie

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu