100 rokov organizovanej turistiky XXV.

Turistické podujatia KST TJ Calex pokračovali zorganizovaním Expedície Matterhorn vo Švajčiarskych Alpách

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Calexácki turisti pod Malým Matterhornom
Calexácki turisti pod Malým Matterhornom  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)

Vysokohorské turistické podujatia KST TJ Calex pokračovali zorganizovaním Expedície Matterhorn vo Švajčiarskych Alpách s CK NATURTOURS v horských oblastiach Saas Fee a Zermatt pod zasneženým masívom Malého Matterhornu.   

Po výstupe calexáckych turistov na najvyššiu horu Európy Mont Blanc vystúpili v roku 1997 aj vysokohorskí turisti z TO Pustovník Sľažany v rámci zahraničnej zápočtovej cesty, ktorej organizátorom bol Slovenský vysokohorský turistický spolok Trenčín Hana Sekerešová, Juro Kadiš, Peter Smieška a horolezec Ľuboš Meňhert. Podmienkou pri výbere účastníkov bolo členstvo v SVTS a osvedčenie o absolvovaní základov horolezectva. Od prvého výstupu na Mont Blanc v roku 1786 si hora vyžiadala už 6000 obetí. Ročne je to 100 a v čase výstupu turistov zo Sľažian zahynulo na Mont Blancu 6 ľudí.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Mont Blanc vystúpili turisti zo Sľažian ako prví z Požitavia už v roku 1994. Milan Meliška, Juraj Kadiš, Pavol Szabo, Jozef Šmiriak a horolezec Rudolf Bošiak z Jedľových Kostolian. Trasa ich výstupu začínala z Plán Lognan (1 659 m) k jazeru Combal (2 020 m) a viedla na ľadovec Chiacciaio del Miage. Po prenocovaní na chate Gonella (3 073 m) pokračovali vo výstupe cez Piton des Italiens (4 002 m) na Dome du Goter (4 306 m) a od chaty Vallot (4 362 m) vystúpili na Mont Blanc. Najaktívnejší turisti zo Sľažian absolvovali v Alpách okolo 60 výstupov. Juro Kadiš vystúpil na 8 vrcholov nad 4000 metrov a horolezec Ľuboš Meňhert 14 s plánom zdolať na Kaukaze Elbrus (5 633 m).

SkryťVypnúť reklamu
Mont Blanc (4 807 m)
Mont Blanc (4 807 m)  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)

Ďalším významným podujatím KST TJ Calex bola 8 dňová Expedícia Matterhorn v roku 1997, ktorej sa zúčastnil Ing. Miroslav Valkovič, Miroslav Šabík, Pavol Minár a Štefan Kráľ. Po príchode do Švajčiarska sa turisti ubytovali v stanovej základni Saas Grund (1 562 m). Po vyvezení sa lanovkami zo strediska Zermatt absolvovali turisti pod Klain Matterhornom prechod ľadovcom a prvý výstup na zasnežený Bratthorn (4 160 m). Ďalší deň sa vydali zo strediska Zermatt k jazeru Schwarzsee a po 4 hodinovom výstupe dosiahli najvyššie položený hotel v masíve Matterhornu vo výške 3 260 m. Tu začínali horolezecké výstupy na Klain Matterhorn a k prvej útulni vo výške 4003 m. Za ďalšími túrami sa turisti vyviezli  metrom na zasnežený ľadovec vo výške 3508 m s prvotriedne udržiavanými lyžiarskymi terénmi a vystúpili na Allinhorn (4 027 m). Ďalšie túry viedli k priehrade Mattmark a cez priesmyk Monte Maro Pass na taliansku stranu. Posledný deň turisti absolvovali výstup po ľadovci na vrchol Britaniahutte (3 030m).

SkryťVypnúť reklamu
Pod majestátnou horou Matterhorn (4 505 m)
Pod majestátnou horou Matterhorn (4 505 m)  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
Na ľadovci Allinhorn (4 027 m)
Na ľadovci Allinhorn (4 027 m)  (zdroj: Ilustračné foto: Ľuboš Meňhert)

Kalendár turistických podujatí ponúkal v roku 1997 túry na bežkách v Pohronskom Inovci, v Tribeči a Vtáčniku. Prvé cyklotúry viedli  kostolianskymi štálmi, na hrad Hrušov, ďalšie do Považského Inovca, Gabčíkova a striedali sa s pešími túrami už tradične Zoborskou lesostepou, Po kremencoch Tribeča XIII. ročníkom, Oravskými Beskydami na Babiu horu a Pilsko, na Kriváň, v Západných Tatrách s výstupom na Bystrú, účasť na IX. ročníku pochodu Partizánskym chodníkom zo Zlatna na Skýcov.

Zimný výstup na Tribeč
Zimný výstup na Tribeč (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Na prvých jarných cyklotúrach tríbečskými dolinami
Na prvých jarných cyklotúrach tríbečskými dolinami  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Aj tohto roku pri Veľkovozokanskom levovi
Aj tohto roku pri Veľkovozokanskom levovi  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Na Kráľovej studni (1 384 m)
Na Kráľovej studni (1 384 m)  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)

Calexáckych cykloturistických podujatí sa zúčastňoval štvornásobný majster republiky v cyklistike a neprekonateľný víťaz Slovenských pohárov Milan Mištík zo Zlatých Moraviec. V roku 1997 vyhral prvý Slovenský pohár a na Majstrovstvách sveta v rakúskych Alpách obhájil v silnej konkurencii 54 miesto.

SkryťVypnúť reklamu
Na Vrchhore s Milanom Mištíkom
Na Vrchhore s Milanom Mištíkom  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Návšteva Štefánikovej mohyly na Bradle
Návšteva Štefánikovej mohyly na Bradle  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Chalúpka z Blatnice fotoobjektívom Vincenta Meňherta
Chalúpka z Blatnice fotoobjektívom Vincenta Meňherta  
Pohľad na hlavný hrebeň Západných Tatier Roháčov z Račkového sedla
Pohľad na hlavný hrebeň Západných Tatier Roháčov z Račkového sedla  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Ľadovcové Račkove plesá v objatí tatranských štítov
Ľadovcové Račkove plesá v objatí tatranských štítov  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Koliba pod Klinom (1 427 m) je najvyššie položený salaš na Slovensku
Koliba pod Klinom (1 427 m) je najvyššie položený salaš na Slovensku  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Pohľad z Klínu na Blyšť a Bystrú
Pohľad z Klínu na Blyšť a Bystrú  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Výstup na Bystrú (2 248 m)
Výstup na Bystrú (2 248 m)  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)

K turistickým podujatiam MO KST patrili aj Odomykanie prameňov v Pohronskom Inovci, Za krásami jarnej prírody Zobora, Po Kapolkovom chodníku a účasť na 24. ročníku Bielej stopy SNP, ktorej sa pravidelne zúčastňovali Eugen Štift a Vladimír Marko zo Zlatých Moraviec s generál - poručíkom Jánom Husákom zo SZPB.

„Je ich každým rokom menej. Keď so zbraňou v ruke v roku 1944 povstali proti rozpínajúcemu sa fašizmu, mali najlepšie roky. Partizáni, odbojári, povstalci, antifašisti..., dnes im niektorí nevedia prísť na meno, tak ako pred vyše päťdesiatimi rokmi i dnes sa vedia rovnako ohnivo zapáliť pre dobrú vec. A tí, čo im ešte aj zdravie dovoľuje, stretávajú sa každý rok v horách blízko Banskej Bystrice na svojej Bielej stope SNP. Radosť bolo sledovať dedov a pradedov pred štartom na Skalke, ako si šikovne zapínajú na topánky lyže a netrpezlivo čakajú na výstrel štartéra a so závideniahodným elánom zdolávali prvé kilometre v prekrásnej prírode. V cieli pri teplom čaji si potom vzájomne gratulovali a želali, aby im zdravie dovolilo opäť sa stretnúť na ďalšom ročníku ich milovanej Bielej stope.“ (Ľ. Ch.)

Priamy účastník SNP Eugen Štift
Priamy účastník SNP Eugen Štift (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)

Záverom roka sa členovia KST TJ Calex stretli na Drozdove pri hodnotení celoročnej práce so vzácnym hosťom, majiteľom a hlavným sprievodcom CK Naturtours Bratislava RNDr. Ivanom Lehotským CSc., známym slovenským horolezcom.

Stretnutie na Drozdove s majstrom športu v horolezectve Dr. Ivanom Lehotským
Stretnutie na Drozdove s majstrom športu v horolezectve Dr. Ivanom Lehotským  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
Stretnutie turistov na Drozdove v roku 1997
Stretnutie turistov na Drozdove v roku 1997  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)

100 rokov organizovanej turistiky XXV.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Kronika Odboru turistiky pri TJ Calex

Ľudovít Chládek, Odbojári v Bielej stope, TN 3/1997

Ľuboš Meňhert, Vysokohorskí turisti zo Sľažian na Mont Blancu..., TN 8/1997

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  313
  •  | 
  • Páči sa:  1 078x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu