
Po výstupe štyroch členov KST TJ Calex Zlaté Moravce na najvyššiu horu Európy Mont Blanc sa podarilo tento úspech zopakovať ďalšiemu vysokohorskému turistovi Miroslavovi Šabíkovi s ťažkým prežívaním straty svojho priateľa.
V roku 2000 viedli prvé zimné podujatia na Benát a Krivú a pri nedostatku snehu hrebeňom Tribeča zo Skýcova cez Adamichovú, Krásny vrch, sedlom pod Rakytkou, na Javorový vrch a do Zlatna. Na ďalšie podujatie sa turisti vydali z Novej Bane na Veľký Inovec s výstupom na Sedlovú skalu a návštevou Starohutského vodopádu. Jarnej 56 km cyklotúry Karlovou dolinou na Malú Lehotu a cez Krížne cesty, Koborno, Hostie a Topoľčianky sa zúčastnilo 15 turistov. Ďalšia túra na bicykloch viedla do Čiernych Kľačian k súsošiu Cyrila a Metoda a pokračovala cez Kozárovce, Vozokany a Vráble.
XVI. ročník pešej túry Po Kremencoch Tribeča začínal v Drážovciach od kostolíka sv. Michala, významnej archeologickej lokality známej ako slovanské sídlisko a pohrebisko z čias Veľkomoravskej ríše, prechodom Zoborskou lesostepou na ŠPR Žibricu a zostupom do Žirian. Túra pokračovala Ponitrianskou magistrálou, kremencami Studeného hradu na hrad Gýmeš. V Kostoľanoch pod Tribečom navštívili turisti Národnú kultúrnu pamiatku Kostol sv. Juraja z 11. storočia a po prechode Veľkého Lysca ukončili túru vo Veľčiciach. Slovenský raj je rajom na zemi, jeho prekrásne tiesňavy a kaňony sú nezabudnuteľným zážitkom pre každého návštevníka. Turistické podujatie viedlo Prielomom Hornádu, Kláštorskou roklinou, Malým Kyseľom a Pieckami s ubytovaním na Kláštorisku.






Vystúpiť na horu večného ľadu a snehu Mont Blanc sa rozhodol z calexáckych turistov Miroslav Šabík a Štefan Kráľ počas 12 dňového pobytu v Alpách s Cestovnou kanceláriou Naturtours Bratislava so sprievodcom Dr. Ivanom Lehotským CSc. Vo francúzskom stredisku Chamonix a ubytovaní vo vlastných stanoch v neďalekom kempe Bellevue sa venovali po prvých dňoch nepriaznivého počasia aklimatizačným túram na ľadovci Mer de Glace a hore Le Brévent. Krásu Bossonského ľadovca a celého masívu Mont Blancu obdivovali z Aiguille du Midi (3 842 m).
Samotný výstup na strechu Európy absolvoval Miro Šabík vyvezením sa zubačkou na stanicu Glacier de Bionnassay (2 372 m) a po ľadovci k chate Tette Rouse (3 167). Po prechode sedla, kde padajú skaly za silného vetra, prekonal traverz istený lanami až po chatu Gouter (3 817 m), kde väčšina turistov prenocuje pred náročným výstupom na horu. Miro pokračoval na chatu Vallot (4 362 m) odkiaľ je to už na vrchol 2 - 3 hodiny. V preplnenej chate mu zostalo iba miesto na schode posediačky prenocovať s batohom na chrbte. Ráno bdejúcich turistov zobudil Richard z Čiech, ktorý celú noc kráčal od chaty Gouter. Po posilnení raňajkami a odľahčení batohu vydal sa s novým priateľom na posledný úsek cesty. Na hrebeni sa vyhýbali prvým šťastlivcom vracajúcich sa z vrcholu hory, medzi ktorými stretli aj svojho sprievodcu s povzbudivými slovami. Vtedy ešte netušili, aká dráma ich čaká po výstupe na malú vrcholovú plošinu Mont Blancu, kde už bolo 6 turistov z Talianska a Čiech.
Po vzájomnom fotení a Richardovým meraním nadmorskej výšky začali zostupovať po hrebeni tzv. britve, keď zrazu Richard vykríkol. Keď sa Miro otočil, uvidel už iba telo priateľa bezvládne sa kotúľať z ľadovcovej hory. Po výstupe na Mont Blanc Miro toto nešťastie ťažko prežíval a mal ho pred očami do konca života. Vystúpiť na Mont Blanc sa podarilo iba 26 turistom z 38 člennej výpravy.

K cyklotúram po Slovensku si naplánovali turisti aj Cerovú vrchovinu a vlakom sa previezli do Detvy, kraja pod Poľanou a detvianskych lazov. Zo sedla bicykla obdivovali prekrásny kraj Tuhárskej doliny až do starej Haliče. Navštívili historickú obec Praha zo 14. storočia, ktorá pamätá časy Jána Jiskru z Brandýsa a Husitov. Na druhý deň pokračovali do Fiľakova, Šiatorskej Bukoviny, obdivovali CHPV Čadičový vodopád a vystúpili na hrad Šomoška. K posledným akciám roka patril výstup z Kľaku na zasnežený Vtáčnik a po prechode Kláštorských skál a Píly ukončili túru na Malej Lehote. Výstup na Veľký Tribeč viedol z horárne Kľačany na Medvedí a Javorový vrch do Zlatna.
Na stretnutí turistov pri hodnotení celoročnej činnosti KST TJ Calex bol zvolený po Vincentovi Meňhertovi nový predseda klubu Štefan Kráľ.








100 rokov organizovanej turistiky XXVIII.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj : Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí,
Kronika OT pri TJ Calex
Miroslav Šabík, Stál som na streche Európy, Mochovce, 9/2000