
V ďalšom období KST MO podporoval rozvoj turistického ruchu v regióne Zlatých Moraviec organizovaním množstva turistických podujatí a otvorením Turistickej informačnej kancelárie.
Z bohatej ponuky plánovaných akcií v roku 2002 boli organizované podľa záujmu a náročnosti zimné, jarné a jesenné podujatia. Lyžovanie na Skalke v Kremnických vrchoch, Bielou stopou Pohronským Inovcom, Jarný prechod Zoborom a Žibricou, Po Kapolkovom chodníku, Prvomájové stretnutie na Veľkom Inovci, Cyklotúra do Arboréta, účasť na 36. ročníku Medzinárodného zimného zrazu turistov v Jeseníkoch, Podtatranskej stope I. československého armádneho zboru, 28. ročníku Pochodu oslobodenia Malo-Fatranským Kľakom, zájazde do Vratnej doliny, Prechode hrebeňom Malej Fatry, 35. ročníku Zrazu vysokohorských turistov v Račkovej doline, 49. ročníku Celoslovenského zrazu turistov na Margite a Ilone, Národnom výstupe na Kriváň, Celoslovenskom zraze turistov na Veľkej Javorine, prechode Partizánskym chodníkom Zlatno–Skýcov. Uskutočnila sa návšteva Zvolena s výstupom na Pustý hrad, Jesenná vychádzka na Oponický hrad, Hviezdicový výstup na Veľký Inovec, Večerná vychádzka na Benát a Štefanský výstup na Veľký Inovec.

K obľúbeným turistickým podujatiam patrili aj výlety do Zubrej zvernice na Pieskoch, kde žije 1,5 tonový obor zubor hrivnatý, najväčší európsky cicavec, ktorého populácia bola donedávna zapísaná v Červenej knihe ohrozených zvierat a začiatkom 20. storočia prekročila kritickú hranicu 150 jedincov pre zachovanie rodu. Na ich záchrane má veľký podiel založenie zvernice a chov zubrov na Pieskoch, ktoré sú evidované v medzinárodnej plemennej knihe vo Varšave.









Napriek tomu, že Zubria zvernica je ukrytá na samote v tichých horách, býva v nej rušno. Cestovné kancelárie organizujú do tejto turistickej atrakcie výlety svojich klientov aj zo zahraničia. Spoza masívnej ohrady sa zoznamujú s obrovskými zvieratami s brčkavou hlavou a zakrivenými rohmi, ktoré zvádzajú pri párení veľké súboje. S týmito na pohľad mierumilovnými tvormi sa nedá spriateliť a dokážu preraziť aj ohradu. Vzácnymi návštevníkmi zvernice boli kedysi aj prezident Kováč a Gašparovič. Zubrom prišiel zaspievať aj newyorský spevácky zbor a mnohí vysokoškoláci sa inšpirovali písaním diplomových prác.


V Zlatých Moravciach bola otvorená v roku 2002 Turistická informačná kancelária, ktorá bola súčasťou príspevkovej organizácie Záhradníckych služieb. Poskytovala bezplatné služby občanom mesta a návštevníkom v oblasti cestovného ruchu informácie o turistických zaujímavostiach regiónu, ubytovacích, stravovacích, rekreačných zariadeniach, rôznych športových a kultúrnych podujatiach. Predaj propagačných materiálov, ľudovo-umeleckých a spomienkových predmetov pre rozvoj cestovného ruchu.

Tekovské noviny priniesli v roku 2001 zaujímavý rozhovor s manželmi Máriou a Karolom Gašparíkových z Machuliniec, ktorým sa narodilo v tomto tisícročí v okrese Zlaté Moravce prvé dieťa menom Karen a Mária bola prvou ženou, ktorá vystúpila na Mont Blanc. Za svojim turistickým cieľom sa vybrali v noci na 1400 km dlhú cestu do Chamonix cez horu Sion, kde ich čakal prvý zážitok pri prekonávaní nekonečných serpentín, keď ich Felícia obdivuhodne zvládla prevýšenie 3000 metrov. Po prekonaní Savoyských Álp, ako sa hovorí krajine tisícich tunelov, im zrazu došiel benzín práve v tom najdlhšom tuneli Arlberg, kde je zákaz zastavenia. V obrovskej cestnej premávke natankovať auto bol skutočný zázrak. Nasledujúci deň ich zobudilo krásne počasie s prvými výhľadmi na Mont Blanc a lietanie helikoptér zvážajúce ranených horolezcov. Magická hora láka turistov z celého sveta k nepretržitým výstupom na svoj piedestál a vyžiada si každý rok priemerne 300 ľudských životov.

Zahájenie výstupu na strechu Európy najskôr viedlo na ľadovec Mer de Glace, ale nasledujúci deň sa už kochali výhľadmi na vysnívanú horu z turistického rázcestníka Plan de ľ Aiguille. Po hodinovom stúpaní dosiahli úpätie Bossonského ľadovca, ktorý je známy povestným padaním skál, ktoré sa zrazu dali do pohybu po náhlom prelete stíhačky medzi Midi a Mont Blancom. Vzhľadom na krátkosť času a premočeným nohám v nevhodnej obuvi zakončili deň na chate Grands Mulets. Na ďalší 7 hodinový pochod sa vydali o druhej hodine v noci, kedy sa ešte sneh netopí, na chatu Vallot (4 362 m), ktorá je iba 500 m pod vrcholom hory. Po totálnom premrznutí a vyčerpaní, ktoré nedá spať, bolo najlepším riešením pokračovať vo výstupe. Po vzájomnom naviazaní pomaly kráčali nočnou tmou až po úzky nebezpečný hrebeň, ktorý tvorí hranicu medzi Francúzskom a Talianskom. Šťastný výstup na Mont Blanc (4 810 m) sa nezaobišiel bez tradície zakopať prameň svojich vlasov do snehu, fotenia so zástavou slovenskou a machulinskou. Obaja tak prežívali vytúžený pocit, o ktorom sníva veľa horolezcov. Aj z cesty domov si priniesli veľa ďalších zážitkov, ale najdôležitejšie bolo, aby sa vrátili domov živí a zdraví.
Manželom Gašparíkovým sa podaril o dva mesiace neskôr absolvovať ďalší turistický cieľ, výstup na najvyšší štít Vysokých Tatier Gerlach.
100 rokov organizovanej turistiky XXXI.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí,
Športový kalendár KST MO Zlaté Moravce na rok 2002
Mont Blanc po Slovensky, TN 2001