100 rokov organizovanej turistiky XXXII.

Majster turistiky a najlepší športovec roka Ľuboš Meňhert vystúpil na najpopulárnejší štít sveta Matterhorn

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pod vrcholom sopečnej hory Benát
Pod vrcholom sopečnej hory Benát (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Majster turistiky Ľuboš Meňhert sa zapísal do histórie KST MO Zlaté Moravce ako najlepší športovec roka výstupom na najpopulárnejší štít sveta Matterhorn, nazývaný aj kráľ vrchov, symbol horolezcov, Álp a Švajčiarska.

Klub slovenských turistov Mestskej organizácie v Zlatých Moravciach zaželal Novoročným výstupom na Benát všetkým priaznivcom turistky veľa zážitkov na plánovaných podujatiach aj v roku 2003, ktorý bol aj rokom jubilejnej osemdesiatej turistickej sezóny od založenia prvej turistickej organizácie Klub československých turistov a lyžiarov v roku 1923. Bohatá činnosť klubu začínala prvými zimnými podujatiami. Účasťou na štvordňovom zraze turistov na Muráni, lyžovaním na Skalke, Bielou stopou Pohronským Inovcom, Podtatranskou stopou I. ČSAZ, autobusovými zájazdmi na rôznych podujatiach vo Veľkej a Malej Fatre. V nádhernej Gaderskej a Blatnickej doline vystupovali na mohutné vápencové hory, ktoré nemajú svojimi prírodnými krásami a kultúrno-poznávacími hodnotami konkurenciu v horách Slovenska. Turistický oddiel mal v tomto období viac ako 120 členov a v značkárskej činnosti sa klub prioritne podieľal na zveľaďovaní turistických chodníkov záslužnou prácou Vojtecha Truchlíka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Slávnostné označenie prameňa rieky Žitava pod úpätím Kamenného vrchu na Veľkej Lehote
Slávnostné označenie prameňa rieky Žitava pod úpätím Kamenného vrchu na Veľkej Lehote  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Na Veľkej Lehote v Banskobystrickom kraji sa turisti zúčastnili označenia prameňa rieky Žitava pamätnou tabuľou, ktorú slávnostne odhalila starostka obce Marta Šmondrková. Životodarný prameň rieky požehnal kanonik Emil Scheimer z Topoľčianok. V kultúrnom programe zahral Dominik Garaj gajdošské piesne z cechu Sídla slovenských gajdošov na Veľkej Lehote a žiaci z miestnej ZŠ folklórnym vystúpením. Dr. Ondrej Valach predniesol povesť Tajomná svadba pri prameni Žitavy z knihy Požitavské povesti od autora Dr. Jozefa Trubíniho.   

Prameň Žitavy slávnostne požehnal kanonik Emil Scheimer z Topoľčianok 
a Dominik Garaj zahral gajdošské piesne
Prameň Žitavy slávnostne požehnal kanonik Emil Scheimer z Topoľčianok a Dominik Garaj zahral gajdošské piesne  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kultúrny program spestrili žiaci ZŠ a Dr. Ondrej Valach predniesol povesť Tajomná svadba pri prameni Žitavy z knihy Požitavské povesti od autora Dr. Jozefa Trubíniho.
Kultúrny program spestrili žiaci ZŠ a Dr. Ondrej Valach predniesol povesť Tajomná svadba pri prameni Žitavy z knihy Požitavské povesti od autora Dr. Jozefa Trubíniho.  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Zlatomoraveckí turisti pri prameni rieky Žiatava
Zlatomoraveckí turisti pri prameni rieky Žiatava (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Prvé kroky horolezcov v Zlatých Moravciach viedli už v roku 1986 na skalnaté steny okolitých hôr. Benát, Krivú, Veľký Inovec, Veľký Lysec, Studený hrad, Žibricu a  postupným zvyšovaním náročnosti výstupových ciest začali prekonávať atraktívnejšie hory v Tatrách a zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Valašík zo Žitavian, nestor zlatomoraveckého horolezectva, ktorý sa tomuto krásnemu športu venoval 18 rokov ako predseda Horolezeckého klubu Zlaté Moravce, rád spomína na skaly Krivej, kde v tomto krásnom kúte našej prírody nachádzal dobré lezecké terény. K úspechom zlatomoraveckého horolezectva prispeli aj výborné tréningové možnosti v našich okolitých horách Tribeča a Inovca.

Bývalý predseda HK Zlaté Moravce Jozef Valašík rád spomína na začiatky horolezectva na skalách Krivej neďaleko Benátu
Bývalý predseda HK Zlaté Moravce Jozef Valašík rád spomína na začiatky horolezectva na skalách Krivej neďaleko Benátu  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Skaly Krivej navštevovali aj horolezci, ktorých poznáme z výstupov na alpské a himalájske hory
Skaly Krivej navštevovali aj horolezci, ktorých poznáme z výstupov na alpské a himalájske hory (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pohľad na horolezcami vyhľadávané kremencové bralá na Veľkom Lysci
Pohľad na horolezcami vyhľadávané kremencové bralá na Veľkom Lysci  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Skalné steny Studeného hradu neďaleko zrúcanín hradu Gýmeš
Skalné steny Studeného hradu neďaleko zrúcanín hradu Gýmeš (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Na kremencoch Tribeča
Na kremencoch Tribeča (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Po vybudovaní najvyššej lezeckej steny na Slovensku v roku 1992 obetavými nadšencami za podpory Slovenského horolezeckého spolku JAMES, členovia klubu získavali v športovom lezení na celoslovenských súťažiach tie najvyššie majstrovské tituly. Prvé úspechy HK v športovom lezení na umelej stene prinieslo aj organizovanie Medzinárodných majstrovstiev o Slovenský pohár. Na majstrovstvách sveta juniorov obsadil Richard Wágner 13 .miesto a v roku 1999 pod vedením trénera Pavla Tomku, kedy mal klub 32 členov, dosiahli horolezci ďalšie pozoruhodné výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľkonásobný majster Slovenska Július Bucheň obsadil 10. miesto na majstrovstvách sveta juniorov v Taliansku a absolvovaním cesty Hrana v Súľovských skalách v obtiažnosti IX. stupnice UIAA bol najlepším slovenským juniorom a rovnaký úspech dosiahla Petra Tomanová v Slovinskej Ospe. Viacnásobná majsterka Slovenska Libuša Husárová získala v súťaži o Slovenský pohár juniorov a seniorov viacej ocenení na medzinárodnej úrovni a v krajinách Európy. Niekoľko rokov viedol mladých juniorov Janko Augustín, majster Slovenska v športovom lezení. Extrémne tatranské horolezecké cesty úspešne prekonávali aj Ivan Šabo, Tomáš Tomajko a jednotka v lezení Timotej Šumný.

SkryťVypnúť reklamu
V  Synagóge v Zlatých Moravciach sa uskutočnilo roku 1993 otvorenie 
najväčšej a najvyššej lezeckej steny na Slovensku
V Synagóge v Zlatých Moravciach sa uskutočnilo roku 1993 otvorenie najväčšej a najvyššej lezeckej steny na Slovensku  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Reprezentantka Slovenska Petra Tomanová dosiahla v roku 2000 vynikajúce výsledky v extrémnom lezení dvoch ciest obtiažnosti IX. stupnice UIAA a na umelej stene v Košiciach obsadila 2. miesto aj v pretekoch o Slovenský pohár. Juniori Monika Klučiarová šieste, Igor Krasula štrnáste a Boris Belica 18. miesto. V rokoch 2003-2005 úspešne pôsobil v Zlatých Moravciach aj Horolezecký mládežnícky oddiel Ferroplast pod vedením Jozefa Dolníka sa zúčastňoval pretekov na Slovensku a v zahraničí. Neskôr po Jozefovi Valašíkovi prevzal vedenie HK Timotej Šumný a na majstrovstvách Slovenska oživil slávu ženských lezeckých úspechov na umelej stene s dvojičkami Simonou a Luciou Korcovými.

Deti ako budúci horolezci sa učia na umelej stene základom lezeckých disciplín a pracovať s lezeckým materiálom, rozvíjať silu a rýchlosť lezenia
Deti ako budúci horolezci sa učia na umelej stene základom lezeckých disciplín a pracovať s lezeckým materiálom, rozvíjať silu a rýchlosť lezenia  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vďaka vedeniu HK mladí horolezci v Zlatých Moravciach dosiahli v súťažiach na umelej stene mnohé majstrovské rekordy a zaradili sa v športovom lezení do reprezentácie Slovenskej republiky a juniorskej reprezentácie v alpinizme
Vďaka vedeniu HK mladí horolezci v Zlatých Moravciach dosiahli v súťažiach na umelej stene mnohé majstrovské rekordy a zaradili sa v športovom lezení do reprezentácie Slovenskej republiky a juniorskej reprezentácie v alpinizme (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

V Himalájach sa pokúšal zdolať vrchol Šiša Pangma v roku 1998 Stanislav Chrapka a horu Nanga Parbat Rudolf Bošiak, ktorý získal v roku 2006 ocenenie Fair play za záchranu poľského horolezca pri  výstupe na Broat Peak (8 047 m).   

Horolezec Ľuboš Meňhert z Topoľčianok, člen Slovenského horolezeckého spolku JAMES, Slovenského vysokohorského spolku Trenčín, inštruktor vysokohorskej turistiky a MO KST Zlaté Moravce, dosiahol v roku 2003 vrchol Matterhornu (4 478 m) najťažšie dostupný alpský štít so stupňom obtiažnosti V. a VI. podľa klasifikácie UIAA. Najvýraznejšie úspechy dosiahol v Alpách a Kaukaze. Je držiteľom zlatého odznaku za VVTS, VO, VHT a strieborného odznaku za NVSP. K jeho najznámejším výstupom patrí Elbrus (5 642 m), Mont Blanc (4 807 m), Dufourspitze (4 634 m), Zumstenspitze (4 563 m), Signalkuppe (4 559 m), West Lyskamm (4 481 m), Ortler (3 905 m), Kőnigspitze (3 859 m), Grossglockner (3 798 m), Wildspitze (3 774 m), Marmolada (3 342 m), Gr. Sandspitze (2 772 m), Hochiss (2 299 m), Dachstein (3 004 m), Zugspitze (2 964 m) a iné.

Na najvyššom štíte Rakúska Grossglockner (3 798 m)
Na najvyššom štíte Rakúska Grossglockner (3 798 m)  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Na mohutnej ľadovcovej hore v rakúskych Alpách Grossvenediger (3 674 m)
Na mohutnej ľadovcovej hore v rakúskych Alpách Grossvenediger (3 674 m)  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Matterhorn (4 478 m) sa nachádza vo Walliských Alpách na hraničnom hrebeni 
medzi Švajčiarskom a Talianskom. Jeho majestátnu pyramídu tvoria štyri veľké steny.
Matterhorn (4 478 m) sa nachádza vo Walliských Alpách na hraničnom hrebeni medzi Švajčiarskom a Talianskom. Jeho majestátnu pyramídu tvoria štyri veľké steny.  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Výstup na horu začínal východnou stenou Matterhornu
Výstup na horu začínal východnou stenou Matterhornu  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Po 6,5 hodinovom výstupe na legendárnej hore s priateľom Michalom Hnidkom z Terchovej
Po 6,5 hodinovom výstupe na legendárnej hore s priateľom Michalom Hnidkom z Terchovej  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Pohľad na východnú stranu majestátnej hory Matterhorn
Pohľad na východnú stranu majestátnej hory Matterhorn  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)

Ďalším veľkým úspechom Ľuboša Meňherta bol výstup na sopečnú horu Elbrus v pohorí Kaukaz, ktorá má dva vrcholy. Západný meria 5 642 metrov a druhý je vyšší o 21 metrov. Vzdialenosť medzi vrcholmi sú zhruba 1500 metrov. Svahy Elbrusu pokrývajú ľadovce od výšky 4000 m a oproti Mont Blancu alebo Dufourspitze sa považuje výstup na horu ako nenáročný.

V horách Kaukazu pri výstupe na Elbrus
V horách Kaukazu pri výstupe na Elbrus  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Výhľady na hory
Výhľady na hory (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Jeden z ľadovcov sopečnej hory
Jeden z ľadovcov sopečnej hory (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Na vrchole Elbrusu (5 642 m)
Na vrchole Elbrusu (5 642 m)  (zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Ľuboš Meňhert)

100 rokov organizovanej turistiky XXXII.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Ľudoví Chládek, Horolezci nás reprezentujú, TN /1999

Jozef Valašík, Horolezecký klub Zlaté Moravce, TN /2007

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 079x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu