
MO KST organizovala milovníkom turistiky množstvo zaujímavých podujatí pre poznávanie prírodných krás a kultúrno-historických pamiatok Slovenska.
Po prechode zasneženým Tribečom sa v roku 2004 turisti zúčastnili Slovenského zimného zrazu turistov v Kremnici, kde bežeckí lyžiari využili v kremnických vrchoch dobré snehové podmienky a navštívili pamätihodnosti mesta. V Rekreačnom stredisku Drozdovo sa kedysi organizovali Medzinárodné majstrovstvá SR psích záprahov. Turistickej atrakcie pod Veľkým Inovcom sa zúčastňovala široká športová verejnosť.


Začiatkom roka sa turisti stretli v ZŠ na Robotníckej ulici výročnej členskej schôdze, na ktorú prijali pozvanie primátorka mesta Ing. Serafína Ostrihoňová, starosta obce Hronského Beňadika Stanislav Lopúch a Ing. Valéria Marušková, predsedníčka obecného KST. Predseda MO KST Ľudovít Chládek predniesol správu o činnosti klubu za uplynulé obdobie s prijatým plánom do nastávajúceho roka pre priaznivé smerovanie rozvoja turistiky v Zlatých Moravciach a cieľom zvýšenia záujmu o cestovný ruch v Požitavskom regióne. K najdôležitejším úlohám klubu patrilo vybudovanie turistickej rozhľadne na Veľkom Inovci, vyznačkovanie rozplánovaných 200 km cykloturistických ciest pohoriami Tribeča a Inovca a Náučného turistického chodníka historickými pamiatkami mesta Zlatých Moraviec, ako aj pritiahnuť do Turistického oddielu mládeže čo najviac mladých ľudí. Súčasťou zasadnutia turistov bol kultúrny program s malou výstavkou fotografií, odznakov a videozáznamov z turistických podujatí.


K prvým turistickým podujatiam po zime patrilo Otvorenie sto jarných kilometrov cyklotúrou Od prameňa rieky Žitava ku Kamennému moru na Malej Lehote v Pohronskom Inovci a Náučným turistickým chodníkom Vojšín (819 m), ktorá viedla za nepriaznivého počasia cez Bujakov vrch, Veľkú Lehotu, Osnou a Cigánskou dolinou do Jedľových Kostolian. Okolitý kraj tu víta svojich návštevníkov nevšednou romantikou osád a štálov roztrúsených v hlbokých údoliach okolitých hôr. Náučný chodník vedie z obce Stará Huta ku Chránenému prírodnému výtvoru Starohutský vodopád. Skalnatým svahom v riedkom dubovom lese vedie úzky chodník na Sedlovu skalu (779 m) s obmedzenými výhľadmi do rozľahlej Novobanskej kotliny a na Novú Baňu.




Za krásneho počasia viedlo ďalšie podujatie Tribečským pohorím zo Žitavskej pahorkatiny na kremencové skaly nad obcou Ladice, ktoré ponúkajú pekné výhľady na Gýmeš a do doliny potoka Drevenica. Po prechode Studeného hradu Ing. Martin Bóna porozprával turistom na hrade Gýmeš o zaujímavých dejinách stredovekej pevnosti a v Kostoľanoch pod Tribečom miestny farár o Národnej kultúrnej pamiatke kostolíka sv. Juraja z 11. storočia so vzácnym interiérom. V roku 2004 sa uskutočnil 2. ročník výstupu mládeže na Benát o Pohár primátorky mesta, ktorý získala znova ZŠ Robotnícka ulica. V tomto roku sa uskutočnil už 10. ročník Po Kapolkovom chodníku a 30. ročník Pochodu oslobodenia z Veľkého Poľa do Kľaku za nepriaznivého daždivého počasia. Cesta viedla pomedzi typické domy bývalých nemeckých osadníkov s drevenými pavlačami hlavným hrebeňom pohoria Vtáčnik zo Suchej hory na Rúbaný vrch, Kláštorskú skalu, Vtáčnik a do povstaleckej obce cez Ivanov salaš a Pavlovu lúku.








Turisti zorganizovali zájazd do Banskej Štiavnice na Dni zábavy a remesiel, do Nízkych Tatier s výstupom na Kráľovu hoľu (1948 m). Po mierne zvlnenom rozľahlom hôľnatom hrebeni vysoko nad pásmom lesa pokračovali turisti do Pohorelej cez Strednú hoľu, Orlovú, Bartkovú a Žiarske sedlo. V rázovitej horehronskej obci so starými drevenicami pod Andrejcovou s bohatou folklórnou tradíciou a dobrou minerálnou vodou navštívili známeho pedagóga PaedDr. Lukáša Janošku držiteľa majstrovského titulu najlepšieho kosca Slovenska. Vo Vysokých Tatrách sa zúčastnili na Zraze turistov v Tatranskej Lomnici. Zúčastnili sa 22. ročníka Prechodu Pohronským Inovcom z Hronského Beňadika, 5. ročníka Pochodu priateľstva venovanému spomienke SNP s položením vencov k pamätníkom padlých počas 2. svetovej vojny v obciach Hostie a Jedľové Kostoľany.
Cykloturisti uskutočnili cez víkend aj tohto roku výlet do Pukanca na ďalší ročník remeselníckych trhov, do lokality kamenných obydlí v Brhlovciach a jedna z cyklotúr viedla aj do Arboréta Mlyňany.






V nádhernom Jánošíkovskom kraji dolného Liptova nad Likavským hradom, opradený bohatou históriou a ospevovaný v známej básni Likavský väzeň od Sama Chalupku, vystúpili turisti na mohutný masív Chočského pohoria a jeho dominantu Veľký Choč. V kúpeľnej obci Lúčky navštívili Chránený prírodný výtvor Lúčanský vodopád, ktorého vody z travertínovej terasy stekajú z výšky 12 m do kaskádovitých malých jazierok a poskytujú jeden z mnohých zážitkov v čarokrásnej prírode Liptova.





100 rokov organizovanej turistiky XXXIV.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí