
V najkrajších rokoch turistiky v Zlatých Moravciach boli aktívni aj vysokohorskí turisti na Kaukaze a horolezec Rudolf Bošiak na poľsko-slovenskej expedícii v Himalájach.
V lete roku 2005 absolvovali výstup na Elbrus (5 648 m), ktorý je najvyššou horu Kaukazu, Ing. Michal Borkovič, bývalý predseda TJ Calex a Ing. Miroslav Valkovič, organizátor zahraničných expedícií na Blakáne a v Alpách.
V tom čase člen Slovenského zväzu VHT a známy horolezec Rudolf Bošiak z Jedľových Kostolian sa zúčastnil s Martinom Gablíkom zo Zvolena výstupu na vrchol osemtisícovky Broad Peak v Himalájach pod vedením Poliaka Piotra Pustelnika. Nebyť nešťastnej udalosti, pádu poľského horolezca Artura Hajzera tesne pod vrcholom hory, výstup dvojice Slovenských horolezcov bol natoľko úspešný, že na vrchole populárnej hory mohli stáť ako prví Slováci. Martinovi Galíkovi chýbalo vyliezť už iba na Broad Peak a Annapurnu, ktoré mu chýbali do štrnástich osemtisícoviek, ktoré patria k najvyšším horám sveta.
Pri záchrannej akcii zniesli Hajzera z hory s vážnymi zraneniami. Šťastie nestálo ani pri skúsenom horolezcovi Martinovi Gablíkovi v podobnej situácii v roku 2002, kedy stál na vrchole Makalu (8 463 m) a pri záchrannej akcii horolezca prišiel takmer o život pri páde do snehovej pukliny.











Rudolf Bošiak je medzi turistami Zlatých Moraviec dobre známy ako účastník organizovaných podujatí KST, pomocný chatár na Veľkom Inovci a predseda Turistického oddielu mládeže Čerti ako jeho zakladateľ v roku 1988 a držiteľ európskej ceny Fair play Radovana Kaufmana (dnes cena Jána Popluhára), za záchranu poľského horolezca v Himalájach. Absolvoval množstvo vysokohorských výstupov s turistami Pustovník Sľažany, na Mont Blanc a najvyššie štíty v Rakúskych Álpách. V Pamíre zažil pre nepriaznivé poveternostné podmienky neúspešný výstup na horu Musta Gata (7 541 m). V roku 2007 sa zúčastnil expedície Nanga Parbat a roku 2011 so štvorčlenneou horolezeckou expedíciou v Himalájach výstupu na 6-tu najvyššiu horu sveta Cho-Oyu (8 201 m).



Na organizovaní prvých mládežníckych podujatí Čertovskej 30-tky v severnej časti Tribečského a Inoveckého pohoria majú zásluhu dnes už veteráni turistiky František Gúcky a Štefan Šedivý. Ročníkové pochody viedli z Jedľových Kostolian cez Lom na Krížne cesty a štálmi na Malú Lehotu, Vojšín, Bujakov vrch, Veľkú Lehotu a cez Cigánsku pažiť späť do Jedľových Kostolian. Nakoľko čertovské túry sú fyzicky pomerne náročné, organizujú sa za nepriaznivých poveternostných podmienok po skrátenej trase výstupom na Sokolec, prechodom Žiarov alebo na Drieňovú. Turistické podujatia končia občerstvením a venovaním diplomu každému účastníkovi podujatia. TOM Čerti organizuje s Pustovníkom Sľažany aj množstvo ďalších turistických podujatí po historických pamiatkach a prírodných krásach Slovenska.



Zimný pochod Čertovskej 30-tky v roku 2006 viedol zo Základnej školy v Jedľových Kostoľanoch k jaskyni Kamenec nad Lukáčovým štálom a pokračoval vrstevnicou súbežne s červeno značkovaným chodníkom Ponitrianskej magistrály ku Krížnym cestám. Pod kótou (684 m) sa účastníci turistického pochodu brodili v hlbokom snehu lesnými zvážnicami k zahmleným severným svahom Brezového vrchu, odkiaľ cesta pokračovala rozľahlými lúkami Lopaty a strmými stráňami Lámanín. Pri Krížnych cestách sa turisti rozhodli tohtoročnú túru ukončiť pre zľadovatené lesné cesty a prechodom rybníkov na Žiaroch, Cigánskou dolinou a lúčnatými svahmi štálov Horného Lúčna sa vrátili do Jedľových Kostolian. Organizátor podujatia odmenil všetkých účastníkov zimného pochodu Tribečskými horami príjemným pohostením a Pamätným listom ako spomienku na ozajstnú čertovskú túru.





Ďalším podujatím roka 2006 bol 35. ročník Bielej stopy Pohronským Inovcom organizovaného KST Nová Baňa, ktorého sa pravidelne zúčastňujú turisti Žarnovického, Žiarskeho, Levického a Zlatomoraveckého okresu z Malej Lehoty cez Vojšín, Bujakov vrch, Drozdovo a Loksovu lúku na chatu Veľkého Inovca.
12. ročník tradičného turistického podujatia Po Kapolkovom chodníku organizovaný turistami KST MO Zlaté Moravce s obecným úradom Hostie sa niesol v znamení nedožitých 71. narodenín Bela Kapolku. Pri jeho rodnom dome v Hostiach si uctili život a dielo publicistu, spisovateľa, milovníka prírody, horolezca a chatára vo Vysokých Tatrách slávnostným spomienkovým aktom položením kytice k jeho pamätnej tabuli za sprievodu domácej dychovej hudby a spomienkovým príhovorom Ľudovíta Chládeka. Tohoročný turistický chodník viedol lesnými cestami k osade Modoš a horu Drieňová (480 m), ktorá poskytuje pekné výhľady na Jedľové Kostoľany a do Karlovej doliny.









100 rokov organizovanej turistiky XXXIX.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí