
Turistická informačná kancelária v Zlatých Moravciach usporiadala od svojho vzniku niekoľko významných spoločensko-kultúrnych podujatí pre propagáciu Mesta a rozvoj cestovného ruchu v regióne horného Požitavia.
K aktivitám TIK v roku 2004 patrila ochrana vtáctva s nezištnou prácou dobrovoľníkov pod vedením Ľudovíta Chládeka, člena ornitologickej spoločnosti SOS a SOVS. V centre Mesta pri vodnom toku rieky Žitava vytvorili ochrancovia prírody nové hniezdo pre párik bociana bieleho, ktorému sa vyliahli tri mláďatá a hniezdeniu bocianov sa darilo aj v mestskej časti Chyzerovce. V okrese Zlatých Moraviec monitoruje spoločnosť ďalších desať hniezd s vykonávaním krúžkovania prírastkov tohto najväčšieho druhu vodných živočíchov. Pre mládež a milovníkov prírody pripravila prednášku v priestoroch Mestského múzea spojenú s výstavou Naše vtáky s ornitológom RNDr. Štefanom Blahom z Nitry.








Turistickou atrakciou roka bolo zorganizovanie Prvej zberateľskej burzy, kde sa zúčastnili zberatelia z celého Slovenska a 1. mája otvorenie putovnej výstavy amatérskych rezbárov pod názvom Krása drevín a predmetov z dreva pri ZO SZZ Zlaté Moravce v spolupráci s TIK a MsKS pod patronátom Arboréta Mlyňany, Lesov SR š.p. Topoľčianky a mesta Zlaté Moravce v rámci Dňa otvorených dverí v Národnom žrebčíne Topoľčianky, v Arboréte Mlyňany, vo výstavných priestoroch MsKS v Zlatých Moravciach a v Nitre počas celoslovenských osláv sv. Urbana.
Pestovateľov okrasných rastlín horného Požitavia prezentovalo na výstave 25 autorov v Zlatých Moravciach na vystúpení zahraničných Slovákov v amfiteátri a na Zlatomoraveckom jarmoku.



Tradičné ľudové rezbárske remeslá, zvyky a folklórne umenie s pestrou paletou okrasných rastlín a bonsajov prezentovali región Požitavia Ing. Pavol Starovič a Ľudovít Chládek, zakladateľ Klubu pestovateľov okrasných rastlín pri ZO SZZ a iniciátor putovnej výstavy.
Svojimi rezbárskymi dielami upútali pozornosť Roman Šimovič, Štefan Doskoč zo Zlatna a najmladší člen výstavy Ondrej Kuba. Lesníckou motiváciou umeleckých drevorezieb Alojz Debnár, drevorezbami s biblickými výjavmi Gejza Hosťovecký, drevorezbár Štefan Hudec a Alojz Tonkovič, výtvarník a drevorezbár Ivan Lukáč, jeden zo súrodencov, ktorí objavili známu Pyxidu z Čiernych Kľačian, vypaľovanými obrázkami do dreva s poľovníckymi motívmi Dušan Kováčik a Ing. Jaromír Gábriš, ľudovo-umeleckou výrobou drevených plastík, obrazov a úžitkových predmetov Ing. Pavol Turza a Juraj Urbanský.






Plastickými drevorezbami so sakrálnou a folklórnou tematikou sa predstavil Miroslav Ivan z Čaradíc. Štylizovanými svietnikmi a dekoračnými predmetmi Ing. Slavomír Švec, výtvarnou realistickou drevorezbou Jozef Drienovský, drevorezbárskymi úžitkovými predmetmi so sakrálnou tematikou Jozef Šabo, sochárskymi a drevorezbárskymi interiérovými dekoráciami Ing. Jozef Škvarenina ml., Marcel Podhányi zo Žitavian umeleckým tvarovaním samorastov a figurálnou drevorezbou, Štefan Mária Valovič ako grafik a maliar, tretím rozmerom výtvarného umenia drevenou plastikou, Stanislav Ondrejka tvorbou nábytku z koreňového systému dubov a prírodného kameňa firmou DELCY, Miloš Ondrejka KAM-ON výrobou nábytku zo starých drevín, Miroslav Hunka zo Žikavy so súrodencom Mariánom sakrálnou drevorezbárskou tvorbou z cyklu Božie deti, prezentované Slovenskou televíziou a BONSAI CENTRUM z Nitry.
Súčasťou výstavy boli aj dva obrazy Antona Kaisera s výtvarnou tematikou Stromy.



Posledným podujatím TIK bola výstava pod názvom Tradičná ľudová tvorba v obradnej sieni MsKS, ktorá prezentovala bohatosť a krásu ľudových krojov, nástrojov, pracovného náradia a úžitkových potrieb každodenného života obyvateľov Požitavského regiónu. Návštevníkov zaujali ľudové zvyky a tradície uchované v príbytkoch našich rodičov a starých rodičov, ktoré prezentovala Anna Michalkoc-Kudrejová z Prílep bohatou zbierkou Požitavských krojov, Slávka Gálová z Novej Vsi nad Žitavou, Mária Hanzlíková z Velčíc a ďalší, ktorým každá vec pripomína detstvo a ako sa kedysi žilo na dedine.
Cieľom Turistickej informačnej organizácie bolo priblížiť návštevníkom výstavy život našich predkov a ich ľudové tradície, ktoré nám tu zanechali ako kultúrne dedičstvo pre zachovanie budúcim generáciám slovenského národa.







100 rokov organizovanej turistiky XXXV.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Ľudovít Chládek, Turistická informačná kancelária, TN 2004
Ľudovít Chládek, Bocian je tu, TN 2004
Anna Mondočková, Tradičná ľudová tvorba, TN 2004