

Katedrála obložená zeleným, bielym a ružovým mramorom pripomínajúca stavbu zo slonoviny, je štvrtým najväčším chrámom na svete.


Pozoruhodným dielom umenia a architektúry je 91 m vysoká kupola chrámu, ktorá bola vystavaná bez pomoci lešenia vychýreným architektom Filippom Brunelleschim.

S výstavbou chrámu sa začalo v roku 1296 a jej prvým staviteľom a projektantom bol Arnolfa di Cambio. Na stavbe úchvatného diela sa podieľali aj ďalší majstri ako Giotto di Bondone, Andrea Pisano, Francesco Talenti a Giovani Ghin.

Interiér chrámu sa vyznačuje skromnou výzdobou, ale po výstupe do kupoly veľkolepo svojim obrovským priestorom.



K nezabudnuteľným zážitkom z Florencie patrí aj výstup schodiskom na vrchol kupoly Katedrály Brunelleschiho najslávnejšieho stavebného diela na svete.

Kupola chrámu je obdivuhodná svojou majestátnosťou s nádhernými freskami ôsmych apoštolov a Posledného súdu Giorgia Vasariho. Po jeho smrti sa na jeho nedokončenom diele realizoval taliansky maliar a architekt Federico Zuccari.


Vrchol kupoly katedrály Santa Maria del Fiore je ohromujúci svojou veľkosťou a krásou vyhotovenia, ktorý poskytuje úchvatné panoramatické pohľady na mesto a toskánske kopce.


Pohľad na kostol Santa Croce a povodie rieky Arno.

Centrálne námestie Florencie, Piazza della Repubblica.

Zvonica, ako jedna z najkrajších v Taliansku, poskytuje tiež krásne výhľady na metropolu Toskánska.


Bazilika San Lorenzo, jeden z najväčších a najstarších rímskokatolíckych kostolov Florencie.







Katedrálu skrášľujú obdivuhodné fasády so sochami v ozdobených výklenkoch, nádherné fresky nad portálmi bronzových vrát, ako aj množstvo ďalšej sochárskej výzdoby.





Súčasťou katedrály Santa Maria del Fiore je elegantná zvonica, ktorej výstavbu navrhol slávny maliar a architekt Giotto di Bondone. Na jej výstavbe sa podieľali Andrea Pisano a Francesco Talenti.

Pohľad na krstiteľnicu - Baptistérium San Giovanni, katedrálu Santa Maria del Fiore a Giottovu zvonicu - Campanille di Giotto.

Florencia III.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Florencia - Wikipédia