Gerlach

Vysokohorský výstup na dominantu Vysokých Tatier v roku 1991 je už iba spomienkou na jednu z krásnych turistických podujatí organizovaných bývalým Klubom slovenských turistov pri Telovýchovnej jednote Calex Zlaté Moravce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
26b
26b 

Cieľom prvého dňa nášho pobytu vo Vysokých Tatrách 20. septembra 1991, pred výstupom na majestátny Gerlachovský štít, bolo ubytovať sa v horskom hoteli Sliezsky dom. Patrila k nemu aj kondičná túra k horskému hotelu, ktorá viedla zo Starého Smokovca cez Hrebienok Tatranskou magistrálou kosodrevinovým pásmom, ponad Slavkovské pleso a Sennú kopu k Velickému plesu s rázcestím pod Slavkovským štítom.

2b
2b 

Pohľad z Hrebienka na Lomnický štít

3b
3b 
4b
4b 
9b
9b 
5b
5b 
7b
7b 

Gerlach zahalený do ťažkých mračien
Ráno po daždivej noci tatranský velikán nás vítal zahalený do ťažkých nevľúdnych mračien. Pekný deň nám sľubovali iba ťažko sa predierajúce prvé slnečné lúče nad Velickou dolinou. Priaznivejšie počasie hneď zrána vládlo iba na opačnej strane Gerlachu, kam sme sa nakoniec vydali úbočím Kotlového štítu a Suchého vrchu až do ústia kamenistej Batizovskej doliny. Už za bývalej ČSFR výstup na Gerlach bol povolený len s horským vodcom. Viedli nás dvaja horskí vodcovia TANAPu, Dominik Michalík a Ladislav Kync.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
8b
8b 
6b
6b 

Vstup do Velickej doliny

11b
11b 
10b
10b 
12b
12b 
13b
13b 

Batizovské pleso

17b
17b 

 Končistá

18b
18b 

Výstup z Batizovskej doliny
Cesta dolinou viedla nad pochmúrnym Batizovským plesom, obklopený protiľahlým masívom hory Končistá, po šmykľavých skalách s potôčikmi topiaceho sa snehu. Nad zmrznutými žulovými bralami Zadného Gerlachu sa čoskoro objavili slnečné lúče, ktoré zvestovali pekné počasie. Pod jeho úpätím cesta pokračovala najťažším úsekom po železných stúpačkách Batizovskou próbou. Z prvých nádherných výhľadov na tatranské štíty sme sa pokochali už z Batizovského žľabu. Najpôsobivejší bol na mohutný masív Končistej zahalený poslednými zvyškami valiacej sa hmly z Velickej doliny. Zasnežený Batizovský žľab nás nakoniec doviedol na rozoklanú plošinu Gerlachovského štítu.

SkryťVypnúť reklamu
16b
16b 
14b
14b 
24b
24b 
37b
37b 

Zadný Gerlach

23b
23b 
19b
19b 
20b
20b 

Batizovská próba

22b
22b 
25b
25b 

Batizovský žľab

27b
27b 

Zážitok na celý život
Gerlachovský štít (2655 m) bol hostiteľom nádherného počasia s neopakovateľnými výhľadmi do nedozerných diaľav. Upútal nás najmä krásou Pyšného, Lomnického a Ľadového štítu s panorámou výhľadov aj na hrebeň Belianskych Tatier ponorený v oblakoch. Krásne slnečné počasie nám doprialo potešiť sa výhľadmi aj na známy Gerlachovský kotol a Kotlový štít, kam pokračuje hrebeň z Gerlachu. Z histórie je známe výškové prvenstvo Gerlachu nad okolitými končiarmi, ktoré dokázal barometrickými meraniami jelšavský lesník Ľudovít Greiner v roku 1838. Dovtedy sa považovali za najvyššie Kriváň, Lomnický a Ľadový štít.

SkryťVypnúť reklamu
28b
28b 
29b
29b 

Pohľad do Velickej doliny

33b
33b 

Ľadový, Pyšný a Lomnický štít v oblakoch

34b
34b 
32b
32b 

Gerlachovský kotol

35b
35b 
36b
36b 

Výstup na Gerlach patrí k najobľúbenejším turistickým podujatiam vo Vysokých Tatrách práve pre svoju výšku a nádhernú scenériu výhľadov. Na horu vystúpili: Miroslav Valkovič, Vladimír Holečka, Vincent Meňhart, Miroslav Šabík, Miroslav Krnáč, Jozef Hajnovič, Miroslav Korytár, Vojtech Truchlík a Anton Kaiser. Po zaspievaní slovenskej štátnej hymny sme sa rozlúčili s kráľom Tatier a zostúpili do Batizovskej doliny. Nádhernú vysokohorskú túru s nezabudnuteľnými zážitkami sme ukončili vo Vyšných Hágoch.

Turistické podujatia organizované bývalým KST pri TJ Calex Zlaté Moravce sú aj nezabudnuteľnou spomienkou na turistov, ktorí už nie sú medzi nami. Česť ich pamiatke.

SkryťVypnúť reklamu
31b
31b 

Gerlach
copyrightantonkaiser

Fotografie sú zdigitalizované z diapozitívov

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu