
Z Kežmarských Žľabov do tatranskej prírody vedie množstvo turistických chodníkov, ktoré ponúkajú atraktívne túry najmä do oblasti Belianskych Tatier a Javoriny, k Bielej vode, na Brnčalovu chatu pri Zelenom plese, Veľkú Svišťovku a Jahňací štít.

Dolinou Kežmarskej Bielej vody
Na najvýchodnejší vrchol Vysokých Tatier som sa vybral 1. mája 1999 od RZ Crokus, odkiaľ je pekný výhľad na Lomnický štít. Cesta viedla k Bielej vode, dolinou Kežmarskej Bielej vody k Šalviovému prameňu a do doliny Zeleného plesa. Husto zalesnená oblasť tu tvorí hranicu medzi Vysokými a Belianskymi Tatrami. Po prechode Kovalčíkovej poľany v závere doliny končí pri Zelenom plese, na križovatke turistických ciest do ďalších vysokohorských oblastí.






Chata pri Zelenom plese
Pod mohutnou stenou Malého Kežmarského štítu víta návštevníkov hôr Chata pri Zelenom plese (1 551 m), nazývaná tiež Brnčalova chata po horolezcovi Albertovi Brnčalovi, ktorý tu zahynul pri výstupe do Jastrabieho sedla. Pod vysokohorskou chatou, ktorá je centrom tatranského lezenia sa nachádza Zelené pleso, ktoré je najväčším plesom vo východnej časti Východných Tatier a patrí k najkrajším plesám pohoria. Jeho krásne sfarbenie vytvára sľudový minerál muskovit, ktorý pokrýva dno jazera.





Spomienka na Veľkú Svišťovku
Rázcestie s turistickými smerovníkmi mi pripomína výstup na Veľkú Svišťovku (2 032 m) na vyľudnenom chodníku so strmými skalnými úsekmi s reťazami v nepríjemnom daždivom počasí.


Výstup na Jahňací štít
Od chaty pri Zelenom plese prekonaním strmého kosodrevinového pásma až po nástup do Červenej doliny začína skutočný vysokohorský výstup na Jahňací štít. Chodník prechádza skalnými terasami a trávnatým terénom v miernom stúpaní k Červenému plesu (1 811 m) a za Belasým plesom čoskoro k bájkami opradenej Jastrabej veže a Malému kolovému štítu.





Záver Jahňacej doliny
Pri vstupe do Jahňacej doliny sa otvára pekný výhľad na celý hrebeň Kozieho štítu (2 011 m). Na horu vystupujem sám a pod Kolovým sedlom stretávam prvých turistov. S pribúdajúcou oblačnosťou sa počasie začína meniť.




Po prekonaní exponovaného úseku pod Kolovým sedlom s reťazami a Kolového priechodu s niekoľkými žľabmi a rebrami nakoniec vystupujem na najvýchodnejší vrchol Vysokých Tatier.



Najvýchodnejší vrchol Vysokých Tatier
Jahňací štít (2 230 m) vítal svojich návštevníkov typickým tatranským počasím, ktoré vládne na vrcholoch hôr pribúdaním oblačnosti. Kocháme sa pohľadmi na najbližšie vrcholy hôr, ktoré patria k najkrajším vo Vysokých Tatrách. Východná časť Tatier zahalená v oblakoch tu končí v tesnom susedstve s vápencovým hrebeňom Belianskych Tatier.


Jahňací štít
copyrightantonkaiser
Zdroj:
Vysoké Tatry Július Andráši a kolektív