
Za jaskyňami v Pohronskom Inovci sa možno vybrať do obce Obyce (260 m), ktoré sa rozprestierajú v severozápadnom úpätí pohoria v úzkej doline rieky Žitava.

Obyce sú z histórie známe ako banská obec s ťažbou hnedého uhlia a jedinečnou zbierkou minerálov horného Požitavia, ktorá je v súčasnosti najbohatšou expozíciou svojho druhu na Slovensku.

K prírodným krásam obce patria najmä Skerešove skaly, ktoré už zďaleka lákajú svojich návštevníkov objavovať málo známe turistické zaujímavosťami pohoria. Prítomnosť jaskýň v andezitových skalách hory v dubovo borovicovom poraste pripomínajú mnohé diery a previsy.

Prvá zmienka o výskyte jaskyne v tejto prírodnej lokalite pochádza z roku 1983. Turistický sprievodca Tribeč - Pohronský Inovec registruje v tomto časovom období vo svojej kartografickej prílohe existenciu Skerešovej jaskyne, ale v súčasnosti turistické publikácie už túto speleologickú atrakciu neuvádzajú.


K prírodný krásam a zaujímavostiam Obýc, ktorými neprechádza žiaden značkovaný turistický chodník, patria aj často vyhľadávané a starostlivo udržiavané studničky so slabo mineralizovanou pitnou vodou.




Turistická atrakcia Obýc
Nad Drieňovou studničkou, ktorá má už svoju zaujímavú históriu, sa vypína celá galéria skalných stien zložených z rôznych druhov andezitov, ako sú brekcie, tufy a tufity. V strmých skalnatých lesných sutinách možno nájsť množstvo vychodených chodníčkov, ktoré vedú k rôznym puklinám a otvorom, pripomínajúce vstup do jaskyne.

Jedným z návštevníkov Drieňovej studničky a prírodných krás okolitej prírody, ktorého zaujali tajomné vchody v andezitových skalách, bol aj Peter Končál, milovník prírody a jaskyniarstva zo Slepčian. Bolo to v roku 2012, kedy s členmi Speleoklubu Strážovské vrchy Miloslavom Lisým a Vladimírom Lieskovcom premerali vstupné vchody jaskýň, z ktorých štyri spĺňali kritériá pre ich registráciu
v zozname slovenských jaskýň.

Jaskyne Pohronského Inovca
Najväčšia jaskyňa nad Drieňovou studničku je charakteristická svojim vysokým vstupným otvorom. Dostala názov Jaskyňa dvoch netopierov. Dĺžka jaskyne je 6 m a nachádza sa vo východnej časti skalnej steny vo výške 390 m.





V skalných rozvalinách sutín, kde svah hory postupne prechádza do krásnych scenérií ešte nedotknutej divokej prírody, možno nájsť jaskyňu Jedného netopiera, ktorá je druhou najväčšou jaskyňou.





Treťou už zďaleka viditeľnou jaskyňou je najnižšie položená Andezitová jaskyňa. Jej úzky vstupný otvor smeruje na juh.


Poslednou a najvyššie položenou jaskyňou je Horný vchod. Jej vretenovitý úzky komín s dĺžkou 3 m je pravdepodobne spojený s najväčšou jaskyňou.







Sopečné pohorie je bohaté na množstvo prírodných krás, ku ktorým patria aj novoobjavené obycké jaskyne, ktoré boli zamerané GPS súradnicami a zaregistrované ako prvé legálne jaskyne Pohronského Inovca.

Obycké jaskyne
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Tribeč – Pohronský Inove, kolektív autorov
http://www. zitava - Speleologický objav v Obyciach, Peter Končál