Obycké jaskyne

Pohronský Inovec je sopečným pohorím, v ktorom sa nevyskytujú nádherné kryštalické jaskyne s bohatou kvapľovou výzdobu. Zaujímavým je ale svojimi osobitými prírodnými krásami andezitových puklinových jaskýň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
28b
28b 

Za jaskyňami v Pohronskom Inovci sa možno vybrať do obce Obyce (260 m), ktoré sa rozprestierajú v severozápadnom úpätí pohoria v úzkej doline rieky Žitava.

24b
24b 

Obyce sú z histórie známe ako banská obec s ťažbou hnedého uhlia a jedinečnou zbierkou minerálov horného Požitavia, ktorá je v súčasnosti najbohatšou expozíciou svojho druhu na Slovensku.

44b
44b 

K prírodným krásam obce patria najmä Skerešove skaly, ktoré už zďaleka lákajú svojich návštevníkov objavovať málo známe turistické zaujímavosťami pohoria. Prítomnosť jaskýň v andezitových skalách hory v dubovo borovicovom poraste pripomínajú mnohé diery a previsy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
43b
43b 

Prvá zmienka o výskyte jaskyne v tejto prírodnej lokalite pochádza z roku 1983. Turistický sprievodca Tribeč - Pohronský Inovec registruje v tomto časovom období vo svojej kartografickej prílohe existenciu Skerešovej jaskyne, ale v súčasnosti turistické publikácie už túto speleologickú atrakciu neuvádzajú.

27b
27b 
1b
1b 

K prírodný krásam a zaujímavostiam Obýc, ktorými neprechádza žiaden značkovaný turistický chodník, patria aj často vyhľadávané a starostlivo udržiavané studničky so slabo mineralizovanou pitnou vodou.

3b
3b 
5b
5b 
12b
12b 
6b
6b 

Turistická atrakcia Obýc

Nad Drieňovou studničkou, ktorá má už svoju zaujímavú históriu, sa vypína celá galéria skalných stien zložených z rôznych druhov andezitov, ako sú brekcie, tufy a tufity. V strmých skalnatých lesných sutinách možno nájsť množstvo vychodených chodníčkov, ktoré vedú k rôznym puklinám a otvorom, pripomínajúce vstup do jaskyne.

SkryťVypnúť reklamu
17b
17b 

Jedným z návštevníkov Drieňovej studničky a prírodných krás okolitej prírody, ktorého zaujali tajomné vchody v andezitových skalách, bol aj Peter Končál, milovník prírody a jaskyniarstva zo Slepčian. Bolo to v roku 2012, kedy s členmi Speleoklubu Strážovské vrchy Miloslavom Lisým a Vladimírom Lieskovcom premerali vstupné vchody jaskýň, z ktorých štyri spĺňali kritériá pre ich registráciu
v zozname slovenských jaskýň.

36b
36b 

Jaskyne Pohronského Inovca

 Najväčšia jaskyňa nad Drieňovou studničku je charakteristická svojim vysokým vstupným otvorom. Dostala názov Jaskyňa dvoch netopierov. Dĺžka jaskyne je 6 m a nachádza sa vo východnej časti skalnej steny vo výške 390 m.

SkryťVypnúť reklamu
11b
11b 
8b
8b 
7b
7b 
39b
39b 
2b
2b 
35b
35b 

V skalných rozvalinách sutín, kde svah hory postupne prechádza do krásnych scenérií ešte nedotknutej divokej prírody, možno nájsť jaskyňu Jedného netopiera, ktorá je druhou najväčšou jaskyňou.

30b
30b 
13b
13b 
23b
23b 
14b
14b 
40b
40b 

Treťou už zďaleka viditeľnou jaskyňou je najnižšie položená Andezitová jaskyňa. Jej úzky vstupný otvor smeruje na juh.

32b
32b 
9b
9b 
31b
31b 

Poslednou a najvyššie položenou jaskyňou je Horný vchod. Jej vretenovitý úzky komín s dĺžkou 3 m je pravdepodobne spojený s najväčšou jaskyňou.

19b
19b 
42b
42b 
16b
16b 
15b
15b 
18b
18b 
33b
33b 
45b
45b 

Sopečné pohorie je bohaté na množstvo prírodných krás, ku ktorým patria aj novoobjavené obycké jaskyne, ktoré boli zamerané GPS súradnicami a zaregistrované ako prvé legálne jaskyne Pohronského Inovca.

SkryťVypnúť reklamu
22b
22b 

Obycké jaskyne
 fotocopyrightantonkaiser

 Zdroj: Tribeč – Pohronský Inove, kolektív autorov
 http://www. zitava - Speleologický objav v Obyciach, Peter Končál

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  193
  •  | 
  • Páči sa:  386x

Rád fotím a píšem... Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemeVideoblogySúkromnéPríroda

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu