
Na úpätí Kapitolu v srdci historického Ríma sa vypína Národný pamätník Viktora Emmanuela II. ako úcta prvému talianskemu kráľovi a zjednotiteľovi Talianska.

Naše putovanie ulicami Ríma viedlo z archeologického parku Fórum Romanum na Piazza Venezia (Benátske námestie) a k Altare della Patria (Oltáru národa).


Pohľad na sochu Júliusa Caesara, jedného z najväčších osobností starovekého Ríma.



V centre mesta neďaleko Fórum Romanum sa nachádza Trajánovo fórum, jedno z najkrajších námestí v Ríme, ktoré zdobí slávny Trajánov stĺp.



Via del Corso je najdlhšia ulica Ríma, ktorá začína na námestí Popolo, prechádza srdcom mesta Piazza Venezia na úpätí kopca Kapitol a končí pri dome Bonaparte. V dávnych dobách bola dejiskom karnevalov a konských dostihov.


Prvou turistickou atrakciou pri návšteve Benátskeho námestia bolo vítanie návštevníkov bojovníkmi starovekého Ríma.





Benátske námestie získalo názov na počesť Benátskeho paláca, ktorý dal postaviť v roku 1455 Pietro Barbo, v tom čase benátsky kardinál. Neskôr po jeho zvolení za pápeža Pavla II. v roku 1464 došlo k zveľadeniu paláca rôznymi prestavbami.

Na Benátskom námestí v Ríme sa v roku 1911 uskutočnilo pri príležitosti 50. výročia vzniku štátu Slávnostné otvorenie pamätníka Viktora Emmanuela II. s jeho bronzovou jazdeckou sochou ako prvého kráľa Talianska.


Na prvej terase pamätníka sa nachádza Oltár národa (Altare della Patria) s Hrobom neznámeho vojaka, kde sa počas roka konajú oslavy štátnych sviatkov. Na bohatej sochárskej výzdobe mramorového pamätníka sa podieľalo viacero významných umelcov.

Na samom vrchole pamätníka sa nachádzajú dva konské štvorzáprahy s okrídlenými sochami víťazstva a vyhliadková terasa s výťahom, ktorá ponúka pekné výhľady na Rím.









Z pamätníka sú pekné výhľady na Benátske námestie, niektoré historické budovy na Trajánovom trhu, Trajánovom fóre, Rímskom fóre, Koloseum a pod.

Vchod do pamätníka skrášľujú dve fontány symbolizujúce Tyrhénske a Jadranské more.






Rím II.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Wikipédia