
Na brehu rieky Tiber v centre Ríma sa nachádza od roku 1929 Štát mesta Vatikán, šesť storočí sídlo pápežov a centrum rímsko-katolíckej cirkvi.

Pri poznávaní historických zaujímavostí Ríma s Dr. Miroslavom Kováčom sme nevynechali ani návštevu najmenšieho štátu sveta. Zvolili sme si cestovanie metrom do Ottaviano-San Pietro a pridali k tisícom peších turistov smerujúcim do Svätej zeme známym koridorom pútnikov.


Pred vstupom do Vatikánu nás vítala silueta svetoznámej Baziliky sv. Petra. Čakala nás prehliadka Vatikánskych múzeí, palácov, výstup na kupolu Baziliky a krása vatikánskych záhrad s množstvom neopakovateľných zážitkov.



Vstup do Vatikánu sa vyznačuje veľkolepou stavbou tuskánskej kolonády s nespočetným množstvom svätých sôch, ktorá je najkrajším Berniniho dielom.

Na mieste dnešnej slávnej Baziliky bol v rímskej dobe za Nerónovej vlády ukrižovaný sv. Peter. Nad jeho hrobom dal v roku 324 Cisár Konštantín postaviť chrám, ktorý bol do dnešnej podoby prestavaný v rokoch 1506 - 1626. Na jeho výstavbe sa podieľalo viacero architektov a sochárov, ako Bernini, Donanto, Bramante, Michelangelo a ďalší.


Priečelie baziliky, ktoré navrhol architekt Carlo Maderno, zdobí osem korintských stĺpov a štyri pilastre. Nad stredným vchodom Baziliky je Balkón požehnaní, odkiaľ sa ohlasuje zvolenie nového pápeža a udeľuje prvé požehnanie mestu a svetu.
Vatikán má veľkú kultúrnu hodnotu. Od roku 1984 je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO.


Do Baziliky vedie päť brán, ľavá je Brána smrti od Manzua, ktorý na nej zobrazil Smrť Ježiša, Panny Márie a smrť Pápeža Jána XXIII. Touto bránou vynášajú z Baziliky zosnulého pápeža. Stredná Bronzová brána je z 15. stor. od Filareta ako imitácia Ghibertiho brány vo Florencii. Posledná Svätá brána sa otvára na začiatku Svätého roka, čo je raz za dvadsaťpäť rokov. Naposledy bola otvorená v jubilejnom roku 2000.

Na vigíliu, Narodenie Pána, sa odstráni murivo a pápež vojde cez Svätú bránu do Baziliky. Na konci jubilejného roka sa brána opäť zamuruje. Zvyšné dve brány sú novodobé. Brána Dobra a Zla pochádza od Minguzziho a Brána sviatostí je dielom Crocettiho.

Námestie sv. Petra, ktoré skrášľujú dve fontány, je najväčším námestím v Ríme a patrí k najkrajším na svete. Jeho veľkolepé priestranstvo pojme až štyristotisíc návštevníkov. Vydláždené námestie mačacími hlavami a popretkávané travertínovými líniami je dielom architekta Gianlorenza Berniniho. Symbolizuje otvorené náručie cirkvi, ktorá víta svojich veriacich.


Vatikánsky obelisk je jediným obeliskom v Ríme pochádzajúci z 13. storočia pred Kristom. V roku 1817 boli uložené kamene, ktoré označujú vrchol tieňa obelisku na poludnie, keď je slnko vo všetkých znameniach zverokruhu, čím sa z obelisku stali gigantické slnečné hodiny.




Pod celým Vatikánom sú kilometre podzemných priestorov, v ktorých je ukrytá pokladnica ľudského poznania, vatikánsky archív, knižnica - Bibliotheca Apostolica Vaticana obsahujúca najtajnejšie z tajných dokumentov, rukopisov a kníh. Do knižnice má prístup len pápež a správca. S výnimočným povolením už iba vedci a odborníci.




Vatikánske paláce tvoria veľkolepý komplex budov s nespočetným množstvom siení, salónov, múzeí, galérií, knižníc, kaplniek, nádvorí a záhrad, bohatých na umelecké diela každého druhu.





Vatikán I.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Wikipédia