
Vo Vatikánskych múzeách je uložená najväčšia zbierka umeleckých diel na svete a niet takého umelca, po ktorom by sa tu nenašla nesmrteľná stopa jeho geniality.


Vatikánske múzeá a galérie založil začiatkom 16. storočia pápež Július II., v ktorých sa nachádza obrovská zbierka najvýznamnejších umeleckých diel z celého sveta. Sú to zbierky pápežov uložené v 24 galériách, ku ktorým patrí aj Sixtínska kaplnka.


Prvá naša cesta viedla do múzea Pio Clementino, ktoré vzniklo vďaka štedrosti dvoch pápežov žijúcich v 18. a 19. storočí - Klementa XIV. a Pia VI. Vo Vatikánskych múzeách sú uložené neoceniteľné zbierky umeleckých diel, ktoré z väčšej časti vyzdobil nástennými maľbami geniálny Michelangelo.


V Galérii búst je najväčším klenotom busta mladého Augusta a množstvo sarkofágov, gréckych, etruských, rímskych a iných sôch s umeleckými dielami ako Apollo Sauroctonos a Spiaca Adriana. V Kabinete masiek graciózna socha Afrodity a slávna Kanídska Venuša.

K najväčšej zbierke starobylého sochárstva na svete patrí aj Sieň zvierat s množstvom reprodukcií mramorových a alabastrových výtvorov.

Jedna z najkrajších siení Múzea Pio - Clementino je Sala Rotonda (Kruhová sála) s veľkolepou nádržou z porfýru a mozaikovou dlažbou pochádzajúcou z Otricoli.




Kupola Kruhovej sály pripomínajúca Panteón postavená Michelangelom Simonettim koncom 18. storočia v skutočnosti podľa vzoru Panteónu.




K Rafaelovým sieňam patria ďalšie štyri siene. Konštantínova, Heliodorova, sieň Signatúry a Požiaru Borga s nádhernými umeleckými dielami Giulio Romana, maľby Raffaela so svojimi žiakmi, ale i sochy Sokrata, Platóna, Archimedesa, Pytagorasa či Euklidesa.








V Múzeu Pio - Clementino je uložený hrob Flavia Iulia Helena, známej ako svätá Helena, manželky cisára Konštantína Chlora a matky Konštantína Veľkého. Vo svete dala postaviť mnohé veľké kresťanské chrámy. Chrám sv. Kríža v Jeruzaleme, Apoštolský chrám v Konštantínopole a chrám Narodenia Pána v Betleheme.


V Apoštolskom paláci známom ako Pápežský palác sa nachádza Vatikánska knižnica, ktorú založil Mikuláš V. v roku 1448. Je najstaršia a najbohatšia na svete a patrí jej prvenstvo aj čo do množstva vzácnych rukopisov a bibliografických rarít.

Ku kultúrnemu zážitku patrí aj návšteva súkromnej rezidencie rímskeho pápeža Alexandra VI. Rodrigo Borgia vyzdobenej maliarskymi dielami Bernardina Pinturicchio z obdobia rokov 1492 až 1495 so scénami prorokov, apoštolov a legendami svätých z Nového zákona.

Vatikán II.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Wikipédia