
Benátky sú jedným z najromantickejších miest na svete, ktoré priťahujú milióny návštevníkov svojou nevšednou krásou historických pamiatok.


Benátky svojich návštevníkov vítajú širokými nábrežiami, úzkymi uličkami a dlhým Mostom slobody (Ponte della Liberta). Z obdivuhodnej atmosféry severotalianskeho mesta som si priniesol v roku 1990 niekoľko diapozitívnych kinofilmov Kodak nafotených zrkadlovkou Praktica. Fotografie aj po tých desiatkach rokov ožívajú nezabudnuteľnými zážitkami z výletu.

Tretie najväčšie prístavné mesto Talianska po Janove a Neapole sa rozprestiera na 118 ostrovoch so 150 morskými kanálmi, nad ktorými je vybudovaných okolo 400 mostov. Z histórie je známe, že mesto založili Venéti pravdepodobne v roku 452, ktorí pred vpádom Hunov nachádzali útočisko na ostrovoch lagúny a neskôr založili vlastnú Benátsku republiku.


Benátky, kedysi námorná veľmoc, boli v roku 1987 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO svojou mimoriadne významnou neskorogotickou a renesančnou architektúrou. Známe sú mnohými palácmi, kostolmi, kláštormi, mostmi, múzeami, veľkolepým karnevalom v maskách, tradíciou gondolierov a inými zaujímavými atrakciami.



Mesto príťažlivé svojou úžasnou romantikou, ktoré bolo vždy inšpiráciou pre mnohých umelcov s krásnou architektúrou starých palácov. Mesto s tichými tmavými kanálmi a typickým znakom gondol. Jediné mesto Talianska, ktoré nemá vybudovanú cestnú komunikáciu a celý život sa tu odohráva na vode.






K turistickým atrakciám Benátok patrí aj stavba prvého kamenného mosta Ponte di Rialto, ktoré bolo dokončené v roku 1591. Poskytuje krásne výhľady na Kanál Grande (Veľký kanál), hlavnú dopravnú tepnu mesta s rušnou lodnou dopravou všetkého druhu.









Dóžov palác je unikátnym stavebným dielom stredovekej architektúry a od svojho vzniku sídlom Benátskej republiky. Budova mimoriadnej krásy s interiérovými priestormi bola v roku 1923 sprístupnená verejnosti ako umeleckohistorické múzeum. V interiéri paláca sa nachádzajú rôzne sály, zbrojnica, Markova knižnica a apartmán dóžu. Východná strana paláca je prepojená Mostom vzdychov s väznicou.


K dominantným stavbám Námestia sv. Marca patrí aj krásne zdobená renesančná veža Torre dell Orologio (Vežové hodiny) z konca 15. storočia s pozláteným ciferníkom vežových hodín a zverokruhom. Dve obrovské bronzové sochy na vrchole veže už viac ako 500 rokov odbíjajú každú hodinu.

Námestie sv. Marca s gotickým Dóžovým palácom z ružového mramoru je považované za jeho najkrajšiu časť. Ďalej sa tu nachádzajú dve mohutné stavby prokuratúry, medzi ktorými leží Museo Correr s rozsiahlou zbierkou umeleckých diel z histórie Benátok, ďalej archeologické múzeum a honosná budova renesančnej knižnice Libreria Sansoviana so sochami mytologických božstiev.



Bazilika sv. Marca postavená v 11. storočí patrí k obdivuhodným architektonickým stavbám mesta. Jej priečelie je bohato zdobené stavebnými prvkami byzantského, gotického a renesančného slohu. Názov nesie po Svätom Marcovi, ktorého ostatky sa podľa zachovanej legendy dostali v roku 828 do Benátok z kláštora v egyptskej Alexandrii vďaka dvom benátskym moreplavcom.

Takmer sto metrová vyhliadková veža Kampanila, ktorá poskytuje prekrásne výhľady na mesto a ostrovy lagúny má zaujímavú históriu. Jej predchodca postavený na starých základoch z roku 1173 sa v roku 1902 zrútil. Za vlády Pia X. bola v roku 1912 na pôvodnom mieste vybudovaná nová veža vybavená pôvodným zvonom Marangona, štyrmi novými zvonmi a výťahom.


Dva žulové stĺpy sv. Marca a sv. Theodora dovezené z Konštantínopolu z 12. storočia na námestí Piazzetta kedysi slúžili pre plavidlá ako námorné majáky pre vstup do mesta.



K známej atrakcii Benátok patrí aj prímorské letovisko Lido di Venezia na Benátskej riviére, jednom z ostrovov lagúny, kde sa každoročne koná slávny Medzinárodný filmový festival a nachádza najprominentnejšia pláž Talianska.


Venézia
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Benátska riviéra - Turistický sprievodca Ľubomíra Motyčku