
Obdivuhodný prírodný výtvor
V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa na Čertovom vrchu v kameňolome Čertová ťažil až do roku 1974 stavebný kameň a doskovitý andezit ako bridlica. Nezvyčajný rozpad doskovitého andezitu bol považovaný za krajinný prírodný výtvor. Napriek tomu, že sa vyznačoval nezvyčajnou krásou, pohltila ho ťažba horniny, po ktorej zostali už iba stopy v rozvalinách zeme a kamenných sutinách hory.







Vzácne kamene
Ťažbou andezitu bol v masíve Čertovho vrchu vytvorený kráter s dvoma príjazdovými terasami, ktorý odkryl bohaté geologické zloženie hory. V zmesi andezitových zlepencov hornín tu možno nájsť zvyšky číreho opálu so sklovitými kôrami a hyalitovými nátekmi po postvulkanickej činnosti pohoria. Okrem zaujímavého výskytu opálu hora ukrýva pre zberateľov vzácnych kameňov ďalšie mineralogické prekvapenia. Svojou mimoriadnou krásou sa vyznačujú najmä farebné minerály v andezitových puklinách, ako hyalit, iddingist, seladonit, plastický kôrovitý halloysit a iné.













Kedysi rušná banská lokalita
Čertov vrch svojou nadmorskou výškou (369 m), poskytuje iba skromné výhľady na Zlaté Moravce, horu Benát a do blízkej okolitej prírody s novo vybudovanou chatou, kde v minulosti stála Škola v prírode. Severovýchodne od chaty sa nachádzajú stopy po starej opustenej Kňažickej bani, kde sa v prvej polovici osemdesiatych rokov ťažil stavebný kameň, opracovávali cestné obrubníky a zhotovili dva pamätníky na druhú svetovú vojnu. Kedysi rušná banská lokalita je v súčasnosti tichou chatovou rekreačnou oblasťou s osobitými prírodnými krásami Pohronského Inovca.




Čertove skaly
copyrightantonkaiser
Zdroj:
Tribeč-Pohronský Inovec
Kolektív autorov
Čertov vrch
https://geoklub.estranky.sk/clanky/lokality/certov-vrch.html