
Mestská knižnica v Zlatých Moravciach usporiadala pri príležitosti Týždňa slovenských knižníc besedu pre žiakov ZŠ Robotnícka s regionálnym spisovateľom Jozefom Trubínim, súčasne so spomienkou na spoluautora Požitavských povestí Jozefa Melichera k výročiu jeho nedožitých 95. narodenín.



Pri príležitosti 25. ročníka Týždňa slovenských knižníc privítala v piatok 15. marca 2024 vedúca Mestskej knižnice Alenka Malá vzácneho hosťa, PaedDr. Jozefa Trubíniho z Vrábeľ, ktorý si pobesedoval počas dvoch besied s tretiakmi, štvrtákmi, piatakmi a šiestakmi Základnej školy Robotnícka v Zlatých Moravciach o svojej spisovateľskej práci.
Dr. pedagogiky Jozef Trubíni je známou osobnosťou ako spisovateľ a ilustrátor kníh, regionálny historik a autor karikatúr a detských maľovaniek. V Zlatých Moravciach pôsobil od roku 1999 počas 9 rokov ako učiteľ a riaditeľ ZŠ sv. Don Bosca. Je autor a spoluautor 20. knižných publikácií a ilustrácií a s prvou monografiou mesta Vráble je držiteľom mnohých významných ocenení, čestných uznaní za propagáciu mesta Vráble na Slovensku a v zahraničí.

Autor 20 kníh sa počas 30 ročnej tvorivej literárnej práci venuje najmä mapovaniu histórie stredného Požitavia. Prvú knihu vydal v roku 1998 pod názvom Požitavské povesti spolu so spisovateľom Dr. Jozefom Melicherom. V knihe opísal 53 rôznych príbehov a povestí z povodia rieky Žitava. K tým najznámejším povestiam a ilustráciám patria o Adamovi Forgáčovi, Vozokanskom levovi, Jankovi Kráľovi a Tomášovi G. Masarykovi a ilustrovaná knižná publikácia od Dr. Ondreja Valacha pod názvom Tomáš G. Masaryk na Požitaví z roku 2012. Na besede so žiakmi porozprával veľa zaujímavostí najmä o starých mlynoch v Zlatých Moravciach, kde sa ich kedysi nachádzalo celkom 5 a veľa ďalších v okolitých obciach.

Na záver prvej besedy zarecitovala žiačka 4. ročníka ZŠ Robotnícka Evelin Václavová povesť pod názvom Nezabije cholera nijakého korheľa z publikácie Požitavské povesti od autorov Jozefa Melichera a Jozefa Trubíniho, ktorá sa stala víťazkou školského kola Šalianskeho Maťka.


V roku 2004 vydal so synom Ľubošom knihu Osudy vrábeľských židov, ktorá sa dostala do rúk čitateľov v 27. krajinách sveta a v múzeu Yad Vashem v Jeruzaleme bola považovaná za najkrajšiu regionálnu knihu Slovenska. V roku 2006 účinkoval v dokumentárnom televíznom filme Mlyny na Slovensku a o svojej literárnej tvorbe porozprával aj v Slovenskom rozhlase.



K ďalším autorovým úspechom patrí zbierka ľudových povestí a nárečí, ktorým sa venuje viac ako 20 rokov. Prvý knižný Nárečový slovník stredného Požitavia vyšiel vo Fontise, Občianskom združení Vráble v roku 2011, ktorý obsahuje neuveriteľných 4000 rôznych slov a výrazov zo stredného Požitavia. V súčasnosti má autor zozbieraných 5250 nárečových slov. V tom istom roku vyšla autorovi aj kniha Vráble na starých pohľadniciach. Ďalším literárnym dielom Dr. Trubíniho bola kniha História požitavských mlynov, ktorej sa venoval viac ako 10 rokov s podtitulom Vandrovka po vodných mlynoch na Žitave a jej prítokoch. V knihe sa mu podarilo zmapovať 100 kilometrový tok rieky od jeho prameňa na Veľkej Lehote až po sútok s riekou Nitra v dedine Martovce v okrese Komárno.


Záver podujatia patril malej výstavke autorových kníh a knižných ilustrácií.




Regionálny spisovateľ Dr. Jozef Trubíni ako skúsený učiteľ, pedagóg sa porozprával so žiakmi mimoriadne komunikatívnym, zábavným a poučným spôsobom s predpokladom, že z nich vyrastie nová generácia spisovateľov. Poďakovanie patrí aj vedúcej knižnice Alenke Malej, ktorá so vzácnym hosťom vytvorila príjemnú atmosféru netradičnej vyučovacej hodiny a žiaci z nej odchádzali obohatení o veľa poznatkov z histórie nášho Požitavského regiónu.

Beseda so spisovateľom Jozefom Trubínim
fotocopyrightantonkaiser