
Žatva od nepamäti patrila k dôležitým spoločenským udalostiam, keď na poliach každé dozrievajúce zrnko obilia znamenalo boží dar a kúsok voňavého chleba. Prvé Dožinkové slávnosti zorganizovalo Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v roku 2014 na nádvorí kaštieľa Migazziovcov v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre a Občianskym združením Prílepčianka.


O starej ľudovej tradícii našich predkov a neľahkých časoch, kedy sa zber obilia vykonával ručne kosením, porozprával návštevníkom dožinkovej slávnosti riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko. Na poliach sa počas žatvy pracovalo od svitu do neskorého večera a ženci a žnice si spievali naše krásne slovenské ľudové pesničky.

Po ukončení žatvy sa uplietol žatevný veniec ako symbol novej úrody. Veniec býval ukážkou umeleckej práce, ktorý sa doviezol na hospodársky dvor a slávnostne odovzdal gazdovi. Nasledovalo pohostenie a zavesenie žatevného venca pod strechu, kde zostal až do jari. Pri tejto príležitosti OZ Prílepčianka slávnostne odovzdal krásne vyzdobený dožinkový veniec do rúk konateľovi firmy AGRO Hosťovce Ing. Štefanovi Kukučkovi.


Ďalšie zaujímavosti o tvrdej práci našich predkov na poliach porozprávala vedúca OZ Prílepčianka Anna Michalkoc-Kudrejová a súčasne predstavila niekoľko muzeálnych úžitkových predmetov používaných počas žatvy. Pravú dožinkovú atmosféru vytvorila svojim speváckym umením aj pani Mgr. Marta Molnárová-Králiková z FS Inovec. Na dožinkovej slávnosti nechýbalo pohostenie, ktoré pripravili lektorky múzea s pani Kudrejovou.


Dožinkové slávnosti v roku 2015 spestrili svojim vystúpením Spevácky súbor Chyzerovčanka a Folklórny súbor Inovec. SS Chyzerovčanka prišla s krásne upleteným dožinkovým vencom z úrody obilia AGRO Hosťovce. Veniec uplietli Anna Galabová, Mária Pekárová a Jakub Galaba. Záver podujatia patril ochutnávke voňavých slivkových periek a šúľancov s makom, ktoré ukuchtili lektorky múzea.







Ďalšieho ročníka Dožinkových slávností sa zúčastnil Folklórny súbor Inovec, Spevácky súbor Kolovrátok z Prílep a hosť, Občianske združenie Babička zo Zlatých Moraviec. V úvodnej časti podujatia predniesol Štefan Doskoč zo Zlatna Roľníkovu pieseň od Ladislava Špihera. Dožinkové slávnosti otvoril vedúci FS Inovec Ing. Radovan Bakaľár a porozprával o dožinkových zvykoch v minulosti, kedy sa počas žatvy vykonávali rôzne magické úkony, ktoré mali zabezpečiť dobrú úrodu v nasledujúcom roku. Dožinkový veniec bol uvitý v posledný deň žatevných prác, plietol sa z prvých a posledných klasov a k nemu sa dorábali rôzne papierové stužky, ozdoby a kvety. Vlastnoručne upletený dožinkový veniec priniesol gazdovi Spevácky súbor Kolovrátok. Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s MSKŠ.









Štvrtý ročník Dožiniek otvorila v roku 2017 Spevácka skupina Zlatomoravčianka s hosťom podujatia Speváckym súborom Chyzerovčanka. Pestrého kultúrneho programu dožiniek sa zúčastnili vzácni hostia a široká kultúrna verejnosť. Dožinkový veniec odovzdali gazdovi členovia SSk Zlatomoravčianka. K príjemnej nálade podujatia nechýbala dobrá hudba s pásmom krásnych pesničiek a dožinkovým pohostením. Kultúrne podujatie dekoratívne skrášľovali drevorezbárske výrobky Štefana Doskoča zo Zlatna.







Dožinkovú slávnosť v roku 2018 pripravilo Občianske združenie Babička. Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s MSKŠ. Dožinkový veniec upletený členkami OZ Babička a lektorkami múzea bol symbolicky odovzdaný gazdovi Jankovi Belicovi. Podľa starej ľudovej tradície predniesla Mgr. Darina Csákayová Reč gazdu po poďakovaní za dožinkový veniec, ktorý bol slávnostne odovzdaný do rúk primátora Zlatých Moraviec Dušanovi Husárovi.




Šiesty ročník Dožiniek otvorila v roku 2019 Spevácka skupina Zlatomoravčianka. Na oslavu prišla ako gazdiná a súčasne moderátorka kultúrneho podujatia Marta Popelková, rodáčka z Kozároviec, ktorá svoju obec reprezentuje ako členka Umeleckého súboru Lúčnica. Vzácnymi hosťami podujatia boli aj Mária Šamajová, Iveta Dobiášová a Peter Nosian, členovia Veselej heligónky z Lipovej. Krásny dožinkový veniec pre gazdu uplietla Estika Vavrová z FS Volkovčanka a Reč gazdu podľa starej ľudovej tradície predniesla Anna Kiššová. Dožinkový veniec do rúk primátora Dušana Husára slávnostne odovzdal študent etnológie Dávid Hudec z Kozároviec.




Posledný siedmy ročník Dožinkových slávností s vernisážou výstavy usporiadala v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach v roku 2020 riaditeľka Ponitrianskeho múzea v Nitre Mgr. Patrícia Žáčiková. Na podujatí vystúpila domáca Spevácka skupina Zlatomoravčianka a Folklórny súbor Rocháň zo Sľažian. Výstavu fotografií pod názvom Už sme nažali, žitko naviazali spestrovali fotografie autorov Milana Hlôšku z regiónu Tekova, ako aj Mária Žáčika a Patrície Žáčikovej z vybraných lokalít povodia Drevenice.
Poďakovanie za podporu Dožinkových slávností v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach patrí Nitrianskemu samosprávnemu kraju, Mestskému stredisku kultúry a športu a Ponitrianskemu múzeu v Nitre.


Chlieb náš každodenný
fotocopyrightantonkaiser