
V najobývanejšej časti mesta Zlatých Moraviec žilo kedysi na vodnom toku Zlatňanky množstvo vzácnych druhov živočíchov a životnému prostrediu sa venovalo viac pozornosti.
Už v roku 1993 na Svetový deň vody sa začalo s pravidelným organizovaním čistenia vodných tokov z iniciatívy Klubu slovenských turistov Mestskej organizácie v Zlatých Moravciach pod vedením koordinátora týchto akcií Ľudovíta Chládeka. Čistenia Žitavy a Zlatňanky od rôzneho komunálneho odpadu sa zúčastňovali aj žiaci základných škôl.
V roku 2010 sa podarilo do ozdravenia nášho životného prostredia zapojiť okolité obce, Občianske združenie Fontis z Vrábeľ s projektom Zelené Požitavie a priaznivcov Regionálneho portálu Žitava, zitava.sk. S čistením rieky Žitava sa začalo v roku 2012 z Machuliniec po Tesárske Mlyňany aj so skupinou dobrovoľníkov Miroslava Kráľa a v ďalších rokoch pokračovalo v Novej Vsi nad Žitavou, Slepčanoch, Vrábľoch, Mani, Žitavciach, Šuranoch a Hurbanove.









V Zlatých Moravciach bola odstránená z brehov Žitavy nejedna divoká skládka odpadu vďaka iniciatíve Ľudovíta Chládeka. V dobrej myšlienke pomáhať prírode sa každý rok organizovalo čistenie nášho najväčšieho životodarného toku Požitavia individuálne, s turistami a ďalšími ochotnými ľuďmi, ku ktorým patrili Truchlík, Petruf, Rakovský, Paluška, Šabová ale aj iní. Oslovením primátora mesta, základných škôl, záhradkárov, kynológov a športovcov sa podarilo vyzbierať iba za jeden deň asi 50 vriec odpadkov.





V tejto práci bolo potrebné pokračovať, pretože na brehoch Žitavy neďaleko diaľnice pri Tesárskych Mlyňanoch bolo ešte stále toho veľa, čo do prírody nepatrí. Za túto neoceniteľnú záslužnú prácu patrí naozaj veľká vďaka všetkým, ktorí sa týchto akcií dlhodobo zúčastňovali.
Osobitné poďakovanie za pomoc Občianskemu združeniu Fontis s projektom Zelené Požitavie pod vedením Soni Trubíniovej a redaktorom Regionálneho portálu Žitava, zitava.sk Jozefovi a Ľubošovi Trubínimu.


Mestská časť kedysi zlatonosného potoka Zlatňanka bola vždy zaujímavá množstvom rýb a iných živočíchov. V posledných rokoch tu nevidieť brodiť sa bociana bieleho riečiskom potoka za svojou poživňou, ako aj bociana čierneho, ktorý s takými úlovkami ako jalec hlavatý z čeľade kaprovitých strácal pred svojimi divákmi prirodzenú plachosť. K vzácnym návštevníkom Zlatňanky patrili aj rybáriky z nezregulovanej časti meandrujúceho potoka, ktoré hniezdia v kolmých stenách ešte neporušenej panenskej prírody. V jesenných mesiacoch už nevidieť ani kŕdle plachých volaviek striehnuť na poľné hlodavce.









K vodným vtákom mestskej časti Zlatňanky patria aj divé kačice, ktoré tu kedysi nežili. Vzrastajúcou populáciou v čase núdze začali opúšťať bezpečné a odľahlé zákutia prírody za poživňou u štedrých a mierumilovných ľudí. Obdivované mnohými návštevníkmi prejavovali gagotaním za kúsok chleba poďakovanie. Prikrmovaním tak skončila ich každodenná púť za potravou prekutávaním dna potoka, ktorej býva nedostatok najmä v zimnom období.





Na vodnom toku Zlatňanky žili aj vzácne druhy kačíc z chovu Jána Haláka zo Zlatých Moraviec. Domovom najkrajšie sfarbenej kačice známej ako kačica mandarínska je východná Ázia, odkiaľ bola v 18. storočí privezená do Európy ako okrasný vták dnes už žijúci aj vo voľnej prírode. Na Zlatňanke bola prvý krát pozorovaná v roku 2013 v kŕdli kačíc divých. Milovníkom fauny a flóry poskytovali ešte donedávna na vychádzkach mestskou časťou potoka neopakovateľný zážitok aj ďalšie druhy vzácnych okrasných vodných vtákov. Kačica čínska, americká, sedliacka a obojková prinášali potešenie svojim sfarbením a skrášľovali naše životné prostredie.
Problém znečisťovania prírody by sme si mali viac uvedomovať pre zachovanie čistého životného prostredia. Aby Slovensko patrilo medzi vyspelé kultúrne krajiny Európy a Svetový deň vody sa stal v našom regióne oslavou krásy vodných tokov horného Požitavia.






Čisté životné prostredie je základom zdravého života
fotocopyrightantonkaiser