Cyril a Metod v histórii Zlatých Moraviec

Dejiny Zlatých Moraviec významnou mierou ovplyvnil príchod bizantskej misie sv. Cyrila a Metoda

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Cyril a Metod s pyxidou v Čiernych Kľačanoch od akademickej sochárky Ľ. Cvengrošovej z roku 1997
Cyril a Metod s pyxidou v Čiernych Kľačanoch od akademickej sochárky Ľ. Cvengrošovej z roku 1997  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Obyvatelia Zlatých Moraviec môžu byť hrdí na svoje bohaté dejiny, ktoré významnou mierou ovplyvnili Solúnski bratia príchodom na naše územie a duchovnosť miliónov ľudí Európy prekladom Biblie do staroslovienčiny a rodného jazyka  v cyrilskej abecede.

Priekopnícke úsilie sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa stalo odvážnou kapitolou v dejinách ľudstva, sme si pripomenuli v Zlatých Moravciach pri príležitosti 1150. výročia príchodu Solúnskych bratov najväčšími oslavami svojho druhu na Slovensku. Dňa 7. 1. 2013 sa uskutočnila kanonická vizitácia, ktorej sa zúčastnil nitriansky biskup J. Ex. ThDr. Viliam Judák, riaditeľ biskupského úradu Mons. Štefan Vallo a ďalší zástupcovia biskupskej kúrie, kňazi zlatomoraveckej farnosti a dekanátu, zástupcovia mesta a ďalší hostia. V tento deň priniesli do farského kostola a dekanátu v Zlatých Moravciach relikviu sv. Cyrila z katedrály sv. Emeráma Nitrianskeho hradu, ktorá je darom Vatikánu nitrianskemu biskupstvu z obdobia konania II. Vatikánskeho koncilu v roku 1962.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Rímskokatolícky farský kostol sv. Michala Archanjela v Zlatých Moravciach
Rímskokatolícky farský kostol sv. Michala Archanjela v Zlatých Moravciach  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Pripomenuli sme si aj 900. výročie prvej písomnej zmienky o Zlatých Moravciach v Zoborskej listine z roku 1113, historické dokumenty a archeologické nálezy, ktoré sa viažu tomuto  významnému obdobiu. Vzácny nález pyxidy z Čiernych Kľačian potvrdzuje, že našim krajom prechádzala byzantská misia s darom Bizanského cisára Michala III. pre veľkomoravského panovníka Rastislava, zlatý pektorálny kríž objavený v Zlatých Moravciach, slovanský hrob v Ladiciach, hradisko v Nevidzanoch. Nástenné maľby v kostolíku z 11. storočia v Kostoľanoch pod Tribečom, kráľovská kaplnka v Kňažiciach, názvy obcí  Neverice, Hostie, Tesáre a Moravce, ktoré majú starosloviensky základ.

SkryťVypnúť reklamu
Jeden z najvzácnejších archeologických nálezov šperkovnica z Čiernych Kľačian, 
dar sv. Cyrila a Metoda Veľkej Morave
Jeden z najvzácnejších archeologických nálezov šperkovnica z Čiernych Kľačian, dar sv. Cyrila a Metoda Veľkej Morave  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Maketa kostola sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom, Národná kultúrna pamiatka z 11. storočia
Maketa kostola sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom, Národná kultúrna pamiatka z 11. storočia  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kostolík sv. Michala v Drážovciach pri Nitre zo začiatku 12. soročia
Kostolík sv. Michala v Drážovciach pri Nitre zo začiatku 12. soročia  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Solúnski bratia sa narodili v Grécku (Tesalonike) a ich matka bola údajne Slovenka. Cyril (Konštantín) vyštudoval na cisárskej škole v Carihrade knihovníctvo a neskôr sa stal profesorom filozofie. Metod sa usiloval dosiahnuť otcove významné životné postavenie a po získaní funkcie archona v jednej pohraničnej oblasti Byzancie, kde žilo veľa Slovanov, navštívil v roku 863 s Konštantínom Veľkú Moravu v období, kedy mal už pripravené Slovanské písmo s gréckymi a hebrejskými znakmi, zostavenú abecedu pre rýchly preklad Biblie a symbolom byzantského dvojkríža, ktorý sa nachádza v štátnom znaku Slovenska. Z tohto obdobia pochádza jeho preklad z gréčtiny do staroslovienčiny a prvá veta z Jánovho evanjelia „Na počiatku bolo slovo“..., 4 evanjeliá, Pavlove listy a kniha Žalmov. Až po páde Východofranskej ríše sa Metodov život plný prenasledovania a utrpenia zmenil získaním  súhlasu používať staroslovienčinu ako liturgický jazyk v dobe, kedy sa slávila liturgia iba v hebrejskom, gréckom a latinskom jazyku. Krátko pred smrťou vstúpil Konštantín do kláštora a prijal rehoľné meno Cyril, zomrel v roku 869 a bol pochovaný v rímskej bazilike sv. Klimenta. Metod sa stal v rokoch 870 až 885 arcibiskupom Veľkej Moravy a Panónie a podľa archeologických nálezov bol na Devíne zakladateľom cirkevnej školy. Vzácne Metodove rukopisy jazykovedci hodnotili ako dokonalé dielo s množstvom nových slov a výrazov, ktoré sa stalo pre milióny ľudí vo svete Božím darom Solúnskych bratov budúcim generáciám Slovanov.

SkryťVypnúť reklamu
Na výstave bolo možné vidieť umelecké obrazy od akademických maliarov Mikuláša Klimčáka, Ľudovíta Bebjaka, Eduarda Neumanna, Maximiliana Schurmana, Vincenta Hložníka, Stacha a Františka Farmanna
Na výstave bolo možné vidieť umelecké obrazy od akademických maliarov Mikuláša Klimčáka, Ľudovíta Bebjaka, Eduarda Neumanna, Maximiliana Schurmana, Vincenta Hložníka, Stacha a Františka Farmanna  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Najbohatšou expozíciou umeleckých obrazov zo života sv. Cyrila a Metoda sa predstavil akademický maliar Mikuláš Klimčák
Najbohatšou expozíciou umeleckých obrazov zo života sv. Cyrila a Metoda sa predstavil akademický maliar Mikuláš Klimčák  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pápež Hadrián II. preberá v Bazilike slovienske knihy
Pápež Hadrián II. preberá v Bazilike slovienske knihy  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vítanie sv. Metoda v Bazilike / Sv. Metod krstí knieža Vislanov
Vítanie sv. Metoda v Bazilike / Sv. Metod krstí knieža Vislanov  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Krstenie Bořivoja a Ľudmili
Krstenie Bořivoja a Ľudmili  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Učitelia Slovanov Cyril a Metod (Mikuláš Klimčák 1990)
Učitelia Slovanov Cyril a Metod (Mikuláš Klimčák 1990) (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Sv. Metod vyučuje na škole
Sv. Metod vyučuje na škole  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pád Veľkomoravskej ríše / Cár Boris poskytuje útočište vyháňaným žiakom Cyrila a Metoda z Veľkej Moravy /  Pápež Štefan V. zakazuje Slovanskú liturgiu na Veľkej Morave
Pád Veľkomoravskej ríše / Cár Boris poskytuje útočište vyháňaným žiakom Cyrila a Metoda z Veľkej Moravy / Pápež Štefan V. zakazuje Slovanskú liturgiu na Veľkej Morave  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Metodov nástupca Gorazd / Metod ustanovuje Gorazda za prvého slovenského biskupa / Metod v Bavorskom žalári
Metodov nástupca Gorazd / Metod ustanovuje Gorazda za prvého slovenského biskupa / Metod v Bavorskom žalári  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Svätopluk zradil Rastislava
Svätopluk zradil Rastislava  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Tisíc rokov uplynie, kým povstanú noví synovia národa 
a pôjdu v šľapajách otcov / Pád Veľkomoravskej ríše
Tisíc rokov uplynie, kým povstanú noví synovia národa a pôjdu v šľapajách otcov / Pád Veľkomoravskej ríše  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Zlatomoravecké dni k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie sa konali v dňoch 21.–25. júna  2013. Vo farskom kostole večerom modlitby a vážnej hudby, slávnosťou najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi a procesiou k bujdičkám, koncertom Zboru sv. Jána Krstiteľa, Carmina Vocum, folklórnymi vystúpeniami v parku Janka Kráľa a množstvom rôznych podujatí. V MSKŠ odbornými prednáškami a netradičnou výstavou v Mestskom múzeu o živote a diele sv. Cyrila a Metoda za účasti mnohých osobností, kresťanských a spoločenských hnutí a žiakov škôl celého regiónu. Súčasťou výstavy bol model Nitrianskeho hradu a najstaršieho kostolíka na Slovensku v Kostoľanoch pod Tríbečom, dve putovné výstavy, jedna filatelistická z Močenku a druhá o Stredovekých kláštoroch. V 9. storočí bolo v sídle kniežaťa Pribinu na Nitrianskom hrade zriadené biskupstvo pápežom Jánom VIII. Bulou „Industriae Tuae“, čím sa Nitrianska diecéza stala najstaršou v stredovýchodnej Európe a svätý Metod sa stal jej arcibiskupom.

SkryťVypnúť reklamu
Riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko sa venoval žiakomom zaujímavými prednáškami a histórii Mestského múzea v Zlatých Moravciach od založenia Tekovského múzea v roku 1896
Riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko sa venoval žiakomom zaujímavými prednáškami a histórii Mestského múzea v Zlatých Moravciach od založenia Tekovského múzea v roku 1896 (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Žiakov zaujali aj mince v bohatej expozícii numizmatiky, ktoré patria ku klenotom 
muzeálnych zbierok a kultúrnemu dedičstvu horného Požitavia
Žiakov zaujali aj mince v bohatej expozícii numizmatiky, ktoré patria ku klenotom muzeálnych zbierok a kultúrnemu dedičstvu horného Požitavia  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Nedokončená maketa Nitrianskeho hradu od autorov Miroslava Šabu, Miloša Lukáča, Ivana Šabíka a Ladislava Rezáka z OZ Múzeum historických budov
Nedokončená maketa Nitrianskeho hradu od autorov Miroslava Šabu, Miloša Lukáča, Ivana Šabíka a Ladislava Rezáka z OZ Múzeum historických budov  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Súčasťou výstavy boli aj sochy, obrazy, plakety, mince, novodobá literatúra o svätcoch a rôzne liturgické predmety zapožičané najmä z Biskupského úradu Slovenskej republiky
Súčasťou výstavy boli aj sochy, obrazy, plakety, mince, novodobá literatúra o svätcoch a rôzne liturgické predmety zapožičané najmä z Biskupského úradu Slovenskej republiky  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Cyril a Metod sa nemalou mierou zaslúžili o existenciu rôznych rádov, ktoré stavali kláštory na oslavu staroslovanskej liturgie s prezentáciou množstva liturgických predmetov. Najstaršia kniha Slovenska, tzv. Nitrianky Evanjeliár z 11. storočia, nádoby z Veľkomoravského obdobia, modlitebné kľakadlo Pápeža Jána Pavla II.  počas návštevy Nitry, ktorý vyhlásil v 80. rokoch sv. Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy, vzácne umelecké obrazy svätcov Cyrila a Metoda od akademických maliarov a iné. Časť výstavy putovala do Hronského Beňadika a na veľvyslanectvo SR v Bruseli.

Nádherné podujatie sa uskutočnilo pod záštitou správcu farnosti Mons. Mariána Javora, organizátora Mgr. Miroslava Kráľa a primátora mesta Ing. Petra Lednára CSc.

Najstaršia liturgická kniha na Slovensku, Nitriansky Evanielistár z 11. storočia
Najstaršia liturgická kniha na Slovensku, Nitriansky Evanielistár z 11. storočia  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kalich – strieborný pozlátený vykladaný českým granátom z 18. storočia
Kalich – strieborný pozlátený vykladaný českým granátom z 18. storočia  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Cyril a Metod v histórii Zlatých Moraviec

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Mária Homolová, Kto boli Solúnski bratia Cyril a Metod, TN 2013

Marian Tomajko, Relikvia sv. Cyrila v Zlatých Moravciach, TN 2013

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  327
  •  | 
  • Páči sa:  1 122x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP Výtvarné umenie

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

258 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu