
Ponitrianske múzeum v Nitre usporiadalo v Múzeu v Zlatých Moravciach vernisáž výstavy Na postriežke so šľachtou v revíroch pod Tribečom, ktorej súčasťou bolo vzdelávacie podujatie pre žiakov okolitých škôl pod názvom Dozviete sa o lese...



Krásny slnečný deň prežitý so zástupcami Štátnych lesov odštepného závodu v Topoľčiankach navštívilo viac ako 600 žiakov zo Zlatých Moraviec a širokého okolia.




Poľovnými revírmi pod Tribečom z rokov 1800 až 1945 sprevádzala návštevníkov zaujímavým rozprávaním Mgr. Patrícia Žáčiková prostredníctvom archívnych materiálov a starých fotografií. Neopakovateľná atmosféra poľovačiek v lesoch Tribeča sa odohrávala medzi Nitrou, Zlatými Moravcami, Topoľčanmi a Partizánskym, ktoré za Rakúsko-Uhorska patrili šľachtickým veľkostatkom v Nitrianskej a Tekovskej župe.




Najkrajšie poľovné revíry boli v minulosti na územiach dnešných Topoľčianok, Oponíc, Kovariec, Veľkých Uheriec, Veľkého Klíža, Horných Lefantoviec, Machuliniec, Mankoviec, Hosťoviec, Loviec, Obýc, Kňažíc, Prílep, Zlatna a iné. Patrili významným šľachtickým rodom, ako bol K. Forgáč, Apponyiovci, gróf Š. Keglevič, arcivojvoda J. A. Habsburský, rodinám Thonetovcov z Veľkých Uheriec, Jeszenszkých z Beladíc a Pustého Chotára, Szentiványiovcom z Beladíc, Bartolomejovi a A. Petőovcom zo Zlatých Moraviec.


Do histórie z tohto obdobia patria aj dobové fotografie hájovní, horární a mená horárov, či lesná úzkokoľajná železnica na panstve v Topoľčiankach. Vystavované predmety pochádzajú prevažne z konca 19. storočia a obdobia prvej Československej republiky zo zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre. Patria k nim aj niektoré lovecké trofeje zo súkromnej zbierky Jozefa Gabmayera z obdobia Slovenského štátu.




Dozviete sa o lese...a nezablúdite

Na vzdelávacích stanovištiach sa žiaci dozvedeli kto je lesník, o pracovnej náplni, akú úlohu zohráva v lese poľovník a ako sa stará o zver, jeho práci v zimnom období, ale aj o regulácii stavov zveri a právach v poľovníctve. Správanie sa v lese, ktorý je domovom zvierat, ako sa má správať človek, ktorý je v lese vítaným hosťom, pokiaľ prírodu nenarušuje a chráni ju.

Nechýbali ani ukážky vábenia zveri a výcvik poľovných psov. Prechádzka lesom býva aj príležitosťou, ako poznávať zvieratá podľa ich stôp a získavanie poznatkov o ich výskyte a stave zveri v rôznych lokalitách prírody. Poznávanie súčastí lesa, plodov, lesných porastov s ukážkami ťažby dreva, pracovného náradia, ochranných pomôcok pri práci pilčíkov.
Pre žiakov boli pripravené aj ukážky podania prvej pomoci pri rôznych úrazoch. K súťažným aktivitám patrili Postav pyramídu a Mačka vo vreci.



















V múzeu v Zlatých Moravciach sa uskutočnili aj dve odborné prednášky.
Prvou bola pod názvom Zmeny krajiny očami myší, ktorá sa venovala problematike cicavcov z radu hlodavce a hmyzožravce, ktoré označujeme ako myši a ako ich výskyt vplýva na krajinu. Autorom prednášky bol prof. Mgr. Ivan Baláž, PhD. z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.



Druhá prednáška bola pod názvom Bylinky pre celú rodinu v podaní Anzelmy Hlôškovej, ktorá návštevníkom porozprávala o liečivých bylinkách, receptoch a ich využití v ľudovom liečiteľstve.




Vernisáž výstavy Na postriežke so šľachtou v revíroch pod Tribečom.




Slávnostný akt otvorenia výstavy v piatok 9. septembra 2022 spríjemnili trubači a Ľudová hudba spod Zobora. Riaditeľka Ponitrianskeho múzea v Nitre Mgr. Patrícia Žáčiková privítala primátora mesta Zlatých Moraviec PaedDr. Dušana Husára s poďakovaním sa, ako aj Mestu a MSKŠ za podporu pri kultúrnych podujatiach múzea.



Záver patril vystúpeniu speváčok z OZ Zlatomoravčianka a pohosteniu dobrým danielým gulášom, ktoré ukuchtili šikovné ruky žien zo Zlatomoravčianky.


Deň plný zážitkov
fotocopyrightantonkaiser