
V Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach sa uskutočnila ďalšia z pripravovaných jarných prednášok Ponitrianskeho múzea v Nitre z cyklu Zlatomoravecké utorky venované významným momentom v dejinách mesta a regiónu Zlatých Moraviec.



Prednáška nadväzovala na tému „Topoľčianske panstvo v ére Habsburgovcov“, ktorá bola zameraná na pôsobenie arcivojvodu Jozefa Augusta von Habsburga a jeho manželky arcivojvodkyne Augusty v Topoľčiankach. Rovnako aj na život šľachtického rodu Habsburgovcov v Topoľčiankach v rokoch 1890 až 1918 a na to, ako ich prítomnosť ovplyvnila život a rozvoj panstva, ale aj samotnej obce. Prednášku pod názvom „Drahá Augusta!“ alebo 1. svetová vojna v živote bavorského princa Georga a arcivojvodkyne Augusty, otvorila 28. mája 2024 historička Ponitrianskeho múzea PhDr. Katarína Beňová privítaním hostí a predstavila regionálnu historičku Mgr. Zuzanu Babiakovú v krátkom životopise, ktorá sa po ukončení štúdia histórie venuje obdobiu 20. storočia, s prihliadnutím na československé a najmä regionálne dejiny v spojitosti s Topoľčiankami. Prezentáciou historických fotografií Habsburgovcov, priblížila život bavorského princa Georga a jeho sestry arcivojvodkyne Augusty v rokoch 1914-1918 na základe korešpondencie, ktorú posielal princ Georg z frontu.




Súrodenci Augusta a Georg patrili k najbližším rodinným príbuzným cisárskej rodiny, nakoľko ich matka arcivojvodkyňa Gizela bola dcérou rakúskeho cisára Františka Jozefa a cisárovnej Alžbety (Sissi). V roku 1873 sa arcivojvodkyňa Gizela Bavorská vydala za svojho o 10 rokov staršieho bratranca princa Leopolda Bavorského, syna princa regenta Luitpolda Bavorského a jeho ženy Augusty Ferdinandy. V Bavorsku bola Gizela Leopoldovou rodinou srdečne prijatá, hoci tento manželský vzťah v rámci politického života a materiálneho zabezpečenia vyvolal rozruch. Mladomanželia bývali v Leopoldovom paláci v Mníchove a priviedli na svet štyri deti, Alžbetu, Augustu, Juraja a Konráda.
Deti prežili svoje detstvo v Mníchove. Mladá arcivojvodkyňa Augusta sa v roku 1893 vydala za arcivojvodu Jozefa Augusta von Habsburg. Manželia striedavo žili na rodinnom panstve Alcsút a na svojom topoľčianskom panstve. Princ Georg Bavorský si podľa vzoru svojho otca začal budovať vojenskú kariéru v roku 1897. V novembri 1911 sa zasnúbil s rakúskou arcivojvodkyňou Izabelou. Veľkolepá svadba v roku 1912 vo Viedni a v nasledujúcom roku manželstvo stroskotalo.



V roku 1914 zasiahla do života oboch súrodencov 1. svetová vojna. Po vyhlásení všeobecnej mobilizácie v Nemecku princ Georg opustil Mníchov ako veliteľ motorizovaného zboru 1. oddielu vrchného veliteľstva 6. bavorskej armády, ktorá podliehala veleniu princa Ruprechta Bavorského. Táto armáda bola nasadená na západnom fronte, pričom sa zapojila do pohraničných bitiek v oblasti Alsaska a Lotrinska ako aj do tvz. pohyblivej vojny. Začiatkom roku 1915 bol princ Juraj prevelený na východný front na územie Haliče, kde pôsobil vyše dvoch rokov. Počas svojho pobytu na východnom fronte sa stal aj svedkom veľkej ruskej ofenzívy, tzv. Brusilovej ofenzívy.




O svojom pôsobení na východnom fronte písal aj v liste z júna 1916:
„ Drahá Augusta! Už dlho som ti neposlal žiadnu správu, takže chcem využiť relatívne pokojné ráno, aby som ti poslal pár riadkov ... Od 4. júna tu bolo veľmi rušno. Veľká ruská ofenzíva, ktorá bola na začiatku tak prekvapujúco úspešná, sa zastavila, ale ešte stále sme sa nezbavili všetkých starostí. V každom prípade Rusi skôr či neskôr obnovia svoje útoky na front našej armády a potom môžeme len dúfať ... Počasie je tu vo všeobecnosti pekné a teplé. Z času na čas sa vyskytnú búrky, ktoré zvyčajne veľmi potrápia už aj tak zlé cesty ... Pre dnešok sa lúčim. Objímam teba aj deti. Z celého srdca tvoj oddaný brat Georg.“








Koncom roku 1917 bojoval princ Georg pod velením nemeckého generála Ericha von Falkenhayna v Palestíne, kde podrobne sledoval aj pripravovanú britskú ofenzívu na Blízkom východe. Georg Bavorský až do poslednej chvíle veril vo víťazstvo svojej krajiny. Nemecko spoločne s Rakúsko-Uhorskom vojnu prehrali a monarchia sa zrútila. Výsledok prvej svetovej vojny ho sklamal a možno aj z toho dôvodu sa rozhodol ukončiť svoju vojenskú kariéru a zvyšok života zasvätiť cirkvi, pomoci chudobným a chorým, ktorá sa mu stala osudnou.
Za príjemné popoludnie pri spomienkach na život bavorského princa počas prvej svetovej vojny poďakovala autorke prednášky moderátorka kultúrneho podujatia Katarína Beňová otvorením voľnej diskusiu s malým pohostením.

„Drahá Augusta!“...
fotocopyrightantonkaiser
Zoznam použitých prameňov:
- GEORG VON BAYERN. Zbierka listov, ktoré v priebehu rokov 1915-1918 posielal princ Georg svojej sestre arcivojvodkyne Auguste Habsburskej. Zbierka listov od princa Georga Bavorského je uložená v zámockej knižnici v Topoľčiankach.
- PAMÄTNÁ KNIHA TOPOĽČIANOK (1933-1947). Miesto uloženia – Obecný úrad Topoľčianky. 250 s.
Zoznam použitej literatúry:
- HAMANNOVÁ Brigitte Habsburkové. První české vydáni. Životopisná encyklopedie. Praha: Brána, 2001, 408 s ISBN 80-7243-109-9.
- HOLEC Roman a kol. lásky a škandály v našich panovníckych rodoch. Praha: Ottovo nakladatelství, s.r.o., 2014, 416 s. ISBN 978-80-7451-299-5.
- HOLEC Roman, Poslední Habsburgovci a Slovensko. Bratislava: Ikar, 2001, 303 s. ISBN 80-551-0024-1.
- LUKÁČ Ivan a kol. 300 rokov uhorských a rakúskych aristokratických rodov. Na panstve Topoľčianky. Združenie Park Topoľčianky,2020, 210, s. ISBN 978-80-973738-0-1.
- LUKÁČOVÁ Anna, Stručné dejiny Topoľčianok. Topoľčianky: Obecný úrad, 2014, 58 s. Bez ISBN.
-SCHADOVÁ Martha, Cisářovna Alžběta a její dcey. Ze života cisářské rodiny. Praha: Euromedia Group – Ikar v Prahe, 2006, 156 s. ISBN 80-249-0710-0.
- VERZÁL Tibor, Topoľčianky na starých pohľadniciach, Bratislava: Dajama, 2014, s. ISBN 978-80-8136-035-0.
- Vox discipuli historie III: zborník prác študentov Katedry histórie FF UKF v NR, Editori: PALÁRIK Miroslav a kol. Autor: BABIAKOÁ Zuzana. Prvá svetová vojna v listoch bavorského princa Georga. Nitra: UKF NR, 2013. – 1 CD, ISBN 978-80-558-0349-4.
- Vox discipuli historie III: zborník prác študentov Katedry histórie FF UKF v NR, Editori: MIKULÁŠOVÁ Alena, a kol. Autor: BABIAKOVÁ Zuzana, Topoľčianky ako letné sídlo prvého československého prezidenta T. G. Masaryka. Nitra: UKF NR, 2015. – 1 CD. ISBN: 978-80-558-0945-8.
- WESTWELL Ivan. Úplné ilustrované dejiny. Prvá svetová vojna. Stručný, ale smerodajný výklad priebehu „Veľkej vojny“ s analýzou rozhodujúcich udalostí a významných bitiek. Bratislava: Fartuna Libri, 2009, 256 s. ISBN 978-8089379-16-3.
Fotografie: použité v prezentácii pochádzajú z vyššie uvedených publikácií, prípadne internetových zdrojov.