
Už naši predkovia sa radi zabávali počas štvortýždňového fašiangového obdobia, ktoré sa nezaobišlo bez bohatého pohostenia šikovnými gazdinkami

Stará ľudová tradícia fašiangov sa datuje od Troch kráľov do polnoci pred Popolcovou stredou.
Tieto krásne kultúrne podujatia začalo organizovať Múzeum v Zlatých Moravciach v roku 2014 otvorením prvej fašiangovej tvorivej dielne. Lektorky múzea v spolupráci s Folklórnym súborom Prílepčianka z Prílep a pani Helenou Tomajkovou pripravili ukážku pečenia orechovej a makovej ručne ťahanej štrúdle.















Súčasťou fašiangového podujatia bola aj ochutnávka fánok a upečenej štrúdle pre pozvaných návštevníkov z Domova dôchodcov Nádej a sociálnych služieb v Zlatých Moravciach.
Príjemnú atmosféru tvorivej dielne spríjemnili svojim spevom aj členky Folklórneho súboru Prílepčianka pod vedením Anny Michalkoc-Kudrejovej, ktorá účastníkom podujatia porozprávala veľa zaujímavostí o zvykoch a tradíciách fašiangov zaužívaných v Prílepoch a v okolí Zlatých Moraviec.



Fašiangy sa krátia, viac sa nenavrátia, staré dievky plačú, že sa nevyskáču...
Takto si kedysi spievali a veselili sa naše staré mamy a otcovia v rámci ľudových tradícií, ktoré dodnes patria k najveselšiemu obdobiu roka. Bol to čas zabíjačiek, svadieb a zábav. Na poslednej fašiangovej zábave sa pochovávala basa, kedy sa Popolcovou stredou začínal 40 dňový predveľkonočný pôst.







Záver fašiangového programu sa niesol vo veselej nálade, spevom a pohostením koláčmi ukuchtenými gazdinkami v tvorivej dielni múzea.
Za vydarené kultúrne podujatie patrí vďaka pracovníčkam múzea pani Viere Tomovej a Kornélii Némešovej, ktoré spolu s pani Helenou Tomajkovou a Annou Michalkoc-Kudrejovou zorganizovali príjemné fašiangové popoludnie.
Zaužívané zvyky a obyčaje fašiangového obdobia patria ku kultúrnemu dedičstvu našich predkov, ktoré si pripomíname pre úctu a bohatstvo slovenských ľudových tradícií.

Fašiangové tvorivé dielne
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Fašiangy / Anton Kaiser, spomienka z roku 2014