
Pred duchovnou prípravou na najstaršie a najvýznamnejšie kresťanské sviatky roka usporiadalo mesto Zlaté Moravce v spolupráci s Mestským strediskom kultúry a športu v utorok 1. marca 2022 neopakovateľnú atmosféru Fašiangov.


Úvod podujatia patril Fašiangovému sprievodu, ktorý na Námestí Andreja Hlinku a do pešej zóny mesta vniesol veselú náladu a oživenie krásy našich krásnych slovenských ľudových tradícií.


Už naši predkovia sa pred nastávajúcim pôstom radi zabávali a spievali jednu z našich najznámejších slovenských ľudových pesničiek, Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde. Bolo to obdobie od Troch kráľov do polnoci pred Popolcovou stredou. Čas zabíjačiek, svadieb a fašiangových zábav.


Gazdinky ešte aj dnes s obľubou pripravujú rôzne sviatočné jedlá, ku ktorým okrem pampúchov a šišiek patria aj voňavé fánky. Najveselšie obdobie roka končilo predveľkonočným pôstom.


Tradície sú tradície a tie treba dodržiavať. V týchto dňoch Fašiangy vrcholia a tradícia káže sa dobre aj zabávať a hodovať.
Týmito slovami fašiangové popoludnie pri hudbe, speve a tanci otvorila v divadelnej sále MSKŠ v Zlatých Moravciach moderátorka programu Tatiana Kováčová.

Privítala všetkých milovníkov folklóru a dobrej zábavy, zvlášť vzácnych hostí, viceprimátora MsÚ Ing. Mareka Holuba, prednostu MsÚ Ing. Mariána Kováča, povereného riaditeľa MSKŠ Ivana Horváta, organizátorku podujatia a programovú manažérku MSKŠ PaedDr. Klaudiu Ivanovičovú, ako aj starostu obce Obyce Ing. Milana Garaja, PhD.

Prvým účinkujúcim kultúrneho programu bol Folklórny súbor Inovec.
Tanečný súbor úspešne reprezentuje slovenskú ľudovú kultúru doma a v zahraničí od roku 1983 a je dôstojným nositeľom tradícií našich predkov. Pod vedením Ing. Radovana Bakaľára vystupuje na folklórnych festivaloch a rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach.

Tanečný Folklórny súbor Inovec sa predstavil aj svojimi výbornými hudobníkmi v zložení: Kristínka Tichánková hrou na cimbale, Miroslav Povoda na base, Sabínka Pacalajová na akordeóne a Albert Jurík ako primáš na husliach.









Na fašiangovej veselici sa predstavila svojim speváckym umením aj ženská Spevácka skupina Zlatomoravčianka pod vedením harmonikára Vladimíra Rumanka.


Krásou slovenských ľudových piesní s rôznymi tanečnými scénkami návštevníkov pobavil aj Detský folklórny súbor Zlatňanka pod vedením manželov Hruškových.








Veselé fašiangové popoludnie vyvrcholilo pochovávaním basy.
Táto dlhodobá tradícia prináša začiatok duchovnej prípravy na najstaršie a najväčšie kresťanské sviatky roka, kedy sa Popolcovou stredou končí obdobie zábav.





Poďakovanie za vydarené podujatie patrí aj zvukovému technikovi Michalovi Klučiarovi.




Fašiangy a pochovávanie basy
fotocopyrightantonkaiser