Kaštieľ Migazziovcov

Najvýznamnejšou historickou stavbou Zlatých Moraviec je bývalé sídlo rodiny Migazziovcov, Tekovskej župy a Požitavia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Obrázok blogu

Jednou z najvýznamnejších historických stavieb mesta Zlatých Moraviec je Národná kultúrna pamiatka, bývalé sídlo rodiny Migazziovcov, so životom ktorých boli úzko späté dejiny kaštieľa, bývalé sídlo Tekovskej župy a centrum Požitavia.

Štít na priečelí kaštieľa dodnes zdobí erb Krištofa Migazziho so symbolmi slnka a veže.
Štít na priečelí kaštieľa dodnes zdobí erb Krištofa Migazziho so symbolmi slnka a veže.  
Obrázok blogu

Trojkrídlový barokovo - klasicistický kaštieľ, spolu s nádvorím a farským kostolom tvorili kedysi dve dominantné architektonické stavby mesta. V súčasnosti je sídlom Mestského strediska kultúry a športu a Mestského múzea v Zlatých Moravciach.

Pohľad na kaštieľ rodiny Migazzi a Zlatomoraveckú Golgotu z roku 1920.  Foto: Archív Mestského múzea
Pohľad na kaštieľ rodiny Migazzi a Zlatomoraveckú Golgotu z roku 1920. Foto: Archív Mestského múzea 

Kaštieľ postavený v roku 1630, ktorého pôvodnými majiteľmi boli Paluškovci, dal vybudovať do súčasnej podoby viedenský kardinál a vacovský biskup Krištof Bartolomej Anton Migazzi (1714-1803). Ako majoritný pán Zlatých Moraviec od roku 1775 sa do histórie mesta zapísal aj prestavbou priľahlého parku a rímskokatolíckeho kostola sv. Michala Archanjela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vstup do interiéru kaštieľa dýcha vzácnou stavebnou architektúrou so stropmi  zaklenutými krížovými hrebienkovými a pruskými klenbami.
Vstup do interiéru kaštieľa dýcha vzácnou stavebnou architektúrou so stropmi zaklenutými krížovými hrebienkovými a pruskými klenbami.  
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Interiér kaštieľa skrášľuje aj jedna z historických fotografií z roku 1892.
Interiér kaštieľa skrášľuje aj jedna z historických fotografií z roku 1892.  
Obrázok blogu

Kaštieľ v súčasnosti prechádza niekoľkými rekonštrukciami. Obradná sála s najväčšími oknami býva najčastejšie využívanou miestnosťou MSKŠ. V roku 2016 sa uskutočnila ich výmena, ktoré sú v slonovinovej farbe so zachovaním originality aj kovania.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

O založenie kedysi rozsiahleho anglického parku so sústavou rybníkov sa zaslúžil gróf Viliam Migazzi. V súčasnosti vydláždené priestranné nádvorie s historickou studňou vyúsťuje do parku Janka Kráľa, ktorý bol kedysi súčasťou mestského parku. Nachádza sa v ňom pomník revolučného básnika Janka Kráľa z roku 1962, dielo akademického sochára Jána Kulicha.

Historická studňa kaštieľa po rekonštrukcii v roku 2021.
Historická studňa kaštieľa po rekonštrukcii v roku 2021.  
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Sídlom kaštieľa Migazziovcov je aj Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, ktoré prešlo pod správu Ponitrianskeho múzea v Nitre v roku 1985. Vzniklo v roku 1896 pod názvom Tekovské múzeum pri príležitosti osláv Milénia v Uhorsku. O sprístupnenie múzea pre verejnosť sa zaslúžil Dr. Štefan Rakovský (1904 - 1996) založením Okresného vlastivedného múzea v roku 1947.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Exponáty múzea, ktoré vznikli z nálezov horného Požitavia a darov z iných oblastí, sú rozdelené do dvoch stálych expozícií - prírodovednej a spoločenskovednej, vďaka ktorým návštevníkov oboznamuje s prírodnými pomermi, históriou i ľudovou kultúrou regiónu. Prírodovedná expozícii pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogických zbierok.

Unikátne pozostatky nosorožcov, ktorých vek sa odhaduje na 5 - 6 miliónov rokov, 
 kedy na zemi ešte nežil človek, časť mamutieho zuba a fosílne zvyšky čeľustí Hippariona.
Unikátne pozostatky nosorožcov, ktorých vek sa odhaduje na 5 - 6 miliónov rokov, kedy na zemi ešte nežil človek, časť mamutieho zuba a fosílne zvyšky čeľustí Hippariona.  

Spoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety. Patrí k nim pravdepodobne jediná vypaľovacia pec keramiky na Slovensku, ktorej vek sa odhaduje na 4000 rokov. Muzeálne zbierky sú bohaté aj na rôzne druhy zbraní, ku ktorým patrí vzácny železný slovanský meč z 9. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
Hracia skrinka Maryška z konca 18. storočia pochádzajúca z Berlína od Huga Henniga.
Hracia skrinka Maryška z konca 18. storočia pochádzajúca z Berlína od Huga Henniga.  
Olejomaľba Vozokanskej bitky.
Olejomaľba Vozokanskej bitky.  

K vzácnym obrazom múzea patria olejomaľby významných osobností rodu Migazzi, ktorí sú nerozlučne spätí s históriou mesta. V spoločenskovednej expozícií sa nachádzajú osobné predmety štúrovského  básnika Janka Kráľa, jedného z najslávnejších obyvateľov mesta, ktorý žil a tvoril v Zlatých Moravciach od roku 1862 až do smrti v roku 1876. Múzeum je obohatené aj o Veľkomoravský pamätný stĺp, dielo Martina Gregu, ktorý symbolizuje 1111 rokov od zániku Veľkomoravskej ríše.

Na historických fotografiách múzea je gróf Viliam Migazzi s manželkou  
 Antóniou a dcérami, posedenie na nádvorí kaštieľa s rodinou grófa Karola  
 Forgáča.
Na historických fotografiách múzea je gróf Viliam Migazzi s manželkou Antóniou a dcérami, posedenie na nádvorí kaštieľa s rodinou grófa Karola Forgáča.  
Otec grófa Viliama Migazziho, Krištof Rudolf  Migazzi (1787-1850).
Otec grófa Viliama Migazziho, Krištof Rudolf Migazzi (1787-1850).  
Stála expozícia štúrovského básnika Janka Kráľa v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach.
Stála expozícia štúrovského básnika Janka Kráľa v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach.  
Obrázok blogu

Nádvorie kaštieľa sa od polovice 20. storočia stalo dejiskom mnohých kultúrnych podujatí pre pripomínanie si našich krásnych slovenských ľudových zvykov a tradícií. K tým najatraktívnejším patrí Medzinárodný deň múzeí a galérií pod názvom Krokom po minulosti rodiny Migazzi a Dni európskeho kultúrneho dedičstva organizované OZ PLATAN a MSKŠ v spolupráci s Mestským múzeom v Zlatých  Moravciach a Cestovanie časom - Zlaté Moravce včera a dnes.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Počas organizovania kultúrnych podujatí návštevníci majú možnosť stretnúť sa v zaujímavom divadelnom vystúpení s rodinou Migazzi a navštíviť mauzóleum, pietne miesto posledného odpočinku grófa Viliama Migazziho a jeho manželky Antónie.

Gróf Viliam Migazzi s manželkou Antóniou Marczibányiovou a svojimi dcérami.
Gróf Viliam Migazzi s manželkou Antóniou Marczibányiovou a svojimi dcérami.  
Chodby pivničných priestorov, ktoré dodnes dýchajú tajomnou históriou kaštieľa, 
  kedysi údajne viedli do Župného domu, farského kostola a na hrad Gýmeš.
Chodby pivničných priestorov, ktoré dodnes dýchajú tajomnou históriou kaštieľa, kedysi údajne viedli do Župného domu, farského kostola a na hrad Gýmeš.  
Obrázok blogu

Národná kultúrna pamiatka Slovenska, pietny park, ojedinelé unikátne dielo záhradnej architektúry v strednej Európe a mauzóleum grófa Viliama Migazziho a jeho manželky Antónie, kde odpočívajú poslední potomkovia rodu Migazzi. K hrobke vedie smútočná alej unikátnych previsnutých smrekov, ktoré doviezol gróf Viliam Migazzi z parku brandenburského zámku Sanssouci v Postupimi.

Obrázok blogu

Kaštieľ Migazziovcov

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Historické pamiatky mesta Zlaté Moravce - Wikipédia

Zlaté Moravce - Marián Bátora a Michal Zaťko s kolektívom autorov

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  315
  •  | 
  • Páči sa:  1 084x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP Výtvarné umenie

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu