
Dňa 11. októbra 2022 sme si v Zlatých Moravciach pripomenuli významné jubileum. Od založenia Okresného vlastivedného múzea uplynulo 75 rokov. Pri tejto príležitosti pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre v expozitúre Múzea v Zlatých Moravciach výstavu pod názvom Štefan Rakovský – mecenáš zlatomoraveckého múzea. Súčasťou výstavy bol spomienkový večer venovaný PhDr. Štefanovi Rakovskému, zakladateľovi Mestského múzea v Zlatých Moravciach.

PhDr. Štefan Rakovský, pedagóg, historik, múzejník, zakladateľ a dlhoročný riaditeľ Múzea v Zlatých Moravciach sa stal v oblasti múzejníctva významnou osobnosťou nielen Zlatých Moraviec. Svojou odbornosťou presiahol hranice regiónu a stal sa aj významnou osobnosťou vedeckého života nadregionálneho významu. Po celý život ho sprevádzala skromnosť, dobroprajnosť, obetavosť a bezprostrednosť.


Detstvo, mladosť a študentské roky prežil v Zlatých Moravciach
Narodil sa 8. júna 1822 a vo veku 92 rokov zomrel 15. júla 1876. Pochádzal z remeselníckej rodiny a už v mladosti ho zaujímala história a poézia Janka Kráľa. Základnú a strednú školu absolvoval v Zlatých Moravciach. V rokoch 1923-1928 študoval na UK v Bratislave aprobáciu zemepis, slovenčinu a dejepis, kde neskôr získal doktorát z ruských dejín a archeológie. Ako stredoškolský profesor pôsobil v Bratislave, Nitre, Ostrave, Trenčíne a v Banskej Bystrici. V rokoch 1944-1945 pracoval na ministerstve školstva a po návrate do svojho rodiska vyučoval na gymnáziu až do roku 1967.



Na základe uznesenia Okresného národného výboru v Zlatých Moravciach bolo dňa 11. októbra 1947 založené Okresné vlastivedné múzeum v Zlatých Moravciach
Dr. Štefan Rakovský ako člen prípravného výboru bol poverený organizovaním múzea a po jeho slávnostnom otvorení 29. augusta 1955 vedením až do roku 1985. Muzeálne zbierky z oblasti geológie, paleontológie, archeológie, histórie, numizmatiky a etnografie získal výlučne zberom a darom od ľudí. Zaslúžil sa o vrátenie zbierok z bojnického múzea. Stal sa priekopníkom archeologického a historického bádania Zlatých Moraviec a okolia. Oživil pamiatku na básnika Janka Kráľa, založil samovzdelávací krúžok Janka Kráľa a formoval u mládeži slovenskú identitu.


V roku 1974 bola PhDr. Štefanovi Rakovskému udelená cena Andreja Kmeťa za vedecké práce a odborný rast slovenského múzejníctva
Za svoju dlhoročnú prácu a bohatú publikačnú činnosť ako spoluautor monografie Zlaté Moravce a okolie, člen Archeologického ústavu SAV a Matice slovenskej získal viacero ocenení. Zapísal sa aj do dejín Trenčianskeho múzea v odbore numizmatika. Na jeho počesť udeľuje mesto Zlaté Moravce svojim osobnostiam za záslužnú a dlhoročnú prácu v prospech rozvoja mesta plaketu PhDr. Štefana Rakovského.





Pri príležitosti tejto významnej udalosti usporiadalo Ponitrianske múzeum spomienkový večer venovaný Dr. Rakovskému, zakladateľovi Mestského múzea v Zlatých Moravciach
Vzácnosťou večera bola aj audiovizuálna prezentácia historických fotografií zo zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre.

V úvode besedy s pamätníkmi zaznela ária z muzikálu Drakula v podaní sólového spevu riaditeľky Základnej umeleckej školy v Zlatých Moravciach Mgr. Zuzany Molnárovej DiS. art. a klavírneho doprovodu Mgr. umenia Štefana Juríka.




V priestoroch MSKŠ v Zlatých Moravciach privítala autorka, historička múzea a zároveň moderátorka podujatia PhDr. Katarína Beňová 9. decembra 2022 vzácnych hostí.
Pani učiteľku Annu Dvončovú, lektorku múzea Vieru Tomovú, Ing. Jozefa Esterku a syna PhDr. Štefana Rakovského, Ing. Štefana Rakovského PhD.

Ako prvý z diskutujúcich sa ujal slova syn a žiak Dr. Rakovského, stavebný Ing. Štefan Rakovský
„Otec mal pokojné vystupovanie a veľkú schopnosť komunikovať s ľuďmi. Bol roľníckeho pôvodu, mal rád ľudí a prechovával k nim silné sociálne cítenie. Často pomáhal svojim žiakom uplatniť sa v živote. Najviac radosti mal zo svojich vnúčat. Nebol vyhranený športovec, ale obľuboval turistiku a lyžovanie. Veľkú oporu mal vo svojej manželke, PhDr. Helene Rakovskej, s ktorou pokojne a rozumne riešili všetky problémy, ktoré prinášal život. Podstatná časť jeho života bola spätá s gymnáziom a zásluhou jeho žiakov sa mnohé zbierky stali súčasťou expozície múzea, ktoré sa stalo jeho celoživotným dielom...“

Štefan Rakovský (vľavo) a maturanti zlatomoraveckého gymnázia po 10 rokoch

Oddelenie geológie a archeológie v zlatomoraveckom múzeu

Pani Anna Dvončová, tiež žiačka PhDr. Rakovského, neskôr učiteľka a riaditeľka na ZŠ Leninova (v súčasnosti ZŠ Pribinova) si zaspomínala takto:
„Na takého dobrého človeka sa nedá zabudnúť, pretože nám bol ako otec, miloval nás a pomáhal celým svojim prístupom. Nikdy som ho nevidela nahnevaného. Ak niekoho pokarhal, tak tichým hlasom, nepoužíval škaredé slová a všetko riešil spoločensky, otvorene. Čo neznášal, bolo slovo sranda. Bol to človek, ktorého mal každý rád...“


Ing. Jozef Esterka, tiež stavebný inžinier, spomína:
„Učil nás dejiny, o ktorých vedel tak pútavo rozprávať, že som si vedel všetko zapamätať. Veď kedysi neboli ani učebnice a všetko záviselo iba na poznámkach, lebo učivo nám nikto nediktoval. PhDr. Rakovský používal interaktívny, dynamický spôsob skúšania žiakov, ako poznamenal jeho syn Štefan. Naraz skúšal viacerých žiakov, ak niekto niečo nevedel, dal možnosť prejaviť sa svojimi vedomosťami druhým. Slabiny svojich žiakov poznal aj cez ich rodičov...“

Pani Viera Tomová, dlhoročná lektorka múzea pôsobí už 36 rokov v pracovnom kútiku PhDr. Rakovského, ktorý pozostáva dodnes zo starého kancelárskeho pracovného stola a ešte stále funkčného písacieho stroja
„Vážim si ho stále ako veľmi významnú osobnosť, ktorá zanechala pre zlatomoravčanov veľký dar, neskutočné bohatstvo opradené históriou, získané zo zbierok horného Požitavia...“

Na záver poďakovala moderátorka podujatia vzácnym hosťom za krásny večer pri spomienkach na PhDr. Štefana Rakovského, ktorý venoval podstatnú časť svojho života Zlatým Moravciam

Spomienkovým večerom sa niesli nádherné melódie v podaní vynikajúceho prednesu riaditeľky ZUŠ Mgr. Zuzany Molnárovej, DiS. art. a klavírneho doprovodu Mgr. art. Štefana Juríka.


Riaditeľka ponitrianskeho múzea Mgr. Patrícia Žáčiková odovzdala účastníkom podujatia ďakovné listy spomienkového večera, poďakovala PhDr. Kataríne Beňovej za prípravu spomienkového večera, kolegyniam expozitúry múzea Vierke Tomovej a Mgr. Ivanke Valkovičovej ako aj ostatným kolegom za spoluprácu pri príprave podujatia a MSKŠ v Zlatých Moravciach za ústretovosť pri zabezpečení priestoru.


Partnerom výstavy, ktorá vznikla v spolupráci s Ing. Štefanom Rakovským PhD. je Nitriansky samosprávny kraj. Výstava potrvá do 31. decembra 2022.

Mecenáš zlatomoraveckého múzea
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre - autorka výstavy a besedy s pamätníkmi
PhDr. Katarína Beňová.