Objav najväčšieho germánskeho sídliska na Slovensku

Ponitrianske múzeum v Nitre usporiadalo v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach odbornú prednášku o príchode Germánov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Archeologické nálezy
Archeologické nálezy (zdroj: Barbora Bagalová)

Ponitrianske múzeum v Nitre usporiadalo v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach odbornú prednášku o príchode a živote Germánov na našom území v dobe sťahovania národov.

Mapa rímskych provincií / prezentácia
Mapa rímskych provincií / prezentácia (zdroj: Anton Kaiser)

V priestoroch expozície výstavy Germáni a ich kultúra privítala v piatok 18. marca 2022 lektorka múzea Mgr. Ivana Valkovičová autorku výstavy archeologičku PhDr. Jaroslavu Ruttkayovú z Ponitrianskeho múzea v Nitre a archeológa doc. Mgr. Dominika Repku, PhD. so žiakmi z Katedry archeológie UKF v Nitre. Kultúrneho podujatia sa zúčastnila aj Mgr. Stanislava Blahová z OZ Leustach a ďalší hostia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mestské múzeum
Mestské múzeum (zdroj: Anton Kaiser)
Rímske pevnosti na Dunaji
Rímske pevnosti na Dunaji (zdroj: Anton Kaiser)

V dobe rímskej sa rieka Dunaj stala hranicou dvoch svetov, ktorú strážili početné rímske pevnosti. Na juhu sa rozprestierala vyspelá kultúra Rimanov, sever a východné oblasti obývali svojimi jednoduchými drevenými stavbami barbari - Germáni.

Jaroslava Ruttkayová
Jaroslava Ruttkayová (zdroj: Anton Kaiser)

Antickí autori vo svojich dielach (P. C. Tacituus) označovali obyvateľov severnej a strednej Európy a kmene žijúce medzi Rýnom, Dunajom a Vislou ako Germánov, ktorých pravlasťou bola Škandinávia, Dánsko a severné Nemecko. Počas expanzie Rímskej ríše, najväčšej ríše stredoveku, k nám prenikali zo severu Dunaja Germáni - Kvádi a Markomani.

Mapa rímskych provincií
Mapa rímskych provincií (zdroj: Anton Kaiser)
Mapa archeologických nálezov
Mapa archeologických nálezov (zdroj: Anton Kaiser)

O živote Rimanov a Germánov na Dunaji a Rýne sa zachovalo málo písomných poznatkov. Najviac informácii z bežného života Germánov, ich pôvode a mravoch sa zachovali v diele Germánia od autora Tacita (55-117). Viac informácií, ako o populačnej vyspelosti, sociálnych pomeroch, rituálnych a náboženských zvykoch sa dozvedáme až pri rekonštrukcii množstva hmotných archeologických nálezov.

SkryťVypnúť reklamu

Archeologický výskum v Nitre - Párovských Hájoch v údolí Valy - Dolina na svahu Cabajského potoka priniesol objav rozsiahlej germánskej kultúry z 3. - 5. storočia, kedy na území západného Slovenska žili kmene Kvádov (Cornelius Tacitus).

Pracovníci AÚ SAV odkryli na ploche cca 3500 metrov štvorcových osadu s 90 objektmi, z toho 24 obydlí, so zameraním na kovotepeckú a kovolejársku výrobu. V dobe rímskej sa obydlia stavali obdĺžnikového tvaru zahĺbené do zeme s vchodovými výklenkami orientovanými na východ. Sedlové strechy boli postavené na stĺpoch, neskôr s piliermi vo vnútorných rohoch stavby.

Mestské múzeum
Mestské múzeum (zdroj: Anton Kaiser)
Hmotné pamiatky
Hmotné pamiatky (zdroj: Anton Kaiser)
Keramika vyrábaná na kruhu
Keramika vyrábaná na kruhu (zdroj: Anton Kaiser)
Keramika vyrábaná na kruhu
Keramika vyrábaná na kruhu (zdroj: Anton Kaiser)
Rôzne nálezy
Rôzne nálezy (zdroj: Anton Kaiser)

K hmotným pamiatkam patria hlavne nálezy ručne vyrábanej, obtáčanej a točenej keramiky na kruhu, dôkazy výroby tkanín dokumentujú prasleny a tkáčske závažia. Patria k nim aj fragmenty sklenených nádob, mince, ozdoby, súčasti odevov, železné nástroje a rôzne úžitkové predmety.

SkryťVypnúť reklamu
Železný bodec
Železný bodec (zdroj: Anton Kaiser)
Rôzne nálezy
Rôzne nálezy (zdroj: Anton Kaiser)

Osada v Párovských Hájoch z mladšej doby rímskej patrí k dôležitým  germánskym sídliskám, ktorá je doposiaľ najväčšou svojho druhu na Slovensku. Po odchode germánskych kmeňov osada zostala niekoľko storočí ľudoprázdna. Opätovne ju osídlili až Slovania v 9. storočí.

Objav najväčšieho germánskeho sídliska na Slovensku 

 fotocopyrightantonkaiser

 Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

             Germáni a ich kultúra - PhDr. Jaroslava Ruttkayová

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  315
  •  | 
  • Páči sa:  1 084x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP Výtvarné umenie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu