Objav najväčšieho germánskeho sídliska na Slovensku

Ponitrianske múzeum v Nitre usporiadalo v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach odbornú prednášku o príchode Germánov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Archeologické nálezy
Archeologické nálezy (zdroj: Barbora Bagalová)

Ponitrianske múzeum v Nitre usporiadalo v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach odbornú prednášku o príchode a živote Germánov na našom území v dobe sťahovania národov.

Mapa rímskych provincií / prezentácia
Mapa rímskych provincií / prezentácia (zdroj: Anton Kaiser)

V priestoroch expozície výstavy Germáni a ich kultúra privítala v piatok 18. marca 2022 lektorka múzea Mgr. Ivana Valkovičová autorku výstavy archeologičku PhDr. Jaroslavu Ruttkayovú z Ponitrianskeho múzea v Nitre a archeológa doc. Mgr. Dominika Repku, PhD. so žiakmi z Katedry archeológie UKF v Nitre. Kultúrneho podujatia sa zúčastnila aj Mgr. Stanislava Blahová z OZ Leustach a ďalší hostia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mestské múzeum
Mestské múzeum (zdroj: Anton Kaiser)
Rímske pevnosti na Dunaji
Rímske pevnosti na Dunaji (zdroj: Anton Kaiser)

V dobe rímskej sa rieka Dunaj stala hranicou dvoch svetov, ktorú strážili početné rímske pevnosti. Na juhu sa rozprestierala vyspelá kultúra Rimanov, sever a východné oblasti obývali svojimi jednoduchými drevenými stavbami barbari - Germáni.

Jaroslava Ruttkayová
Jaroslava Ruttkayová (zdroj: Anton Kaiser)

Antickí autori vo svojich dielach (P. C. Tacituus) označovali obyvateľov severnej a strednej Európy a kmene žijúce medzi Rýnom, Dunajom a Vislou ako Germánov, ktorých pravlasťou bola Škandinávia, Dánsko a severné Nemecko. Počas expanzie Rímskej ríše, najväčšej ríše stredoveku, k nám prenikali zo severu Dunaja Germáni - Kvádi a Markomani.

Mapa rímskych provincií
Mapa rímskych provincií (zdroj: Anton Kaiser)
Mapa archeologických nálezov
Mapa archeologických nálezov (zdroj: Anton Kaiser)

O živote Rimanov a Germánov na Dunaji a Rýne sa zachovalo málo písomných poznatkov. Najviac informácii z bežného života Germánov, ich pôvode a mravoch sa zachovali v diele Germánia od autora Tacita (55-117). Viac informácií, ako o populačnej vyspelosti, sociálnych pomeroch, rituálnych a náboženských zvykoch sa dozvedáme až pri rekonštrukcii množstva hmotných archeologických nálezov.

SkryťVypnúť reklamu

Archeologický výskum v Nitre - Párovských Hájoch v údolí Valy - Dolina na svahu Cabajského potoka priniesol objav rozsiahlej germánskej kultúry z 3. - 5. storočia, kedy na území západného Slovenska žili kmene Kvádov (Cornelius Tacitus).

Pracovníci AÚ SAV odkryli na ploche cca 3500 metrov štvorcových osadu s 90 objektmi, z toho 24 obydlí, so zameraním na kovotepeckú a kovolejársku výrobu. V dobe rímskej sa obydlia stavali obdĺžnikového tvaru zahĺbené do zeme s vchodovými výklenkami orientovanými na východ. Sedlové strechy boli postavené na stĺpoch, neskôr s piliermi vo vnútorných rohoch stavby.

Mestské múzeum
Mestské múzeum (zdroj: Anton Kaiser)
Hmotné pamiatky
Hmotné pamiatky (zdroj: Anton Kaiser)
Keramika vyrábaná na kruhu
Keramika vyrábaná na kruhu (zdroj: Anton Kaiser)
Keramika vyrábaná na kruhu
Keramika vyrábaná na kruhu (zdroj: Anton Kaiser)
Rôzne nálezy
Rôzne nálezy (zdroj: Anton Kaiser)

K hmotným pamiatkam patria hlavne nálezy ručne vyrábanej, obtáčanej a točenej keramiky na kruhu, dôkazy výroby tkanín dokumentujú prasleny a tkáčske závažia. Patria k nim aj fragmenty sklenených nádob, mince, ozdoby, súčasti odevov, železné nástroje a rôzne úžitkové predmety.

SkryťVypnúť reklamu
Železný bodec
Železný bodec (zdroj: Anton Kaiser)
Rôzne nálezy
Rôzne nálezy (zdroj: Anton Kaiser)

Osada v Párovských Hájoch z mladšej doby rímskej patrí k dôležitým  germánskym sídliskám, ktorá je doposiaľ najväčšou svojho druhu na Slovensku. Po odchode germánskych kmeňov osada zostala niekoľko storočí ľudoprázdna. Opätovne ju osídlili až Slovania v 9. storočí.

Objav najväčšieho germánskeho sídliska na Slovensku 

 fotocopyrightantonkaiser

 Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

             Germáni a ich kultúra - PhDr. Jaroslava Ruttkayová

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  318
  •  | 
  • Páči sa:  1 092x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP Výtvarné umenie

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu