Po stopách dávnej minulosti II.

Jeden z vydarených jesenných turistických výletov na stredoveký hrad Tribeča v roku 2007

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Hrušovskom hrade v roku 2007
Na Hrušovskom hrade v roku 2007 (zdroj: Anton Kaiser)

Zrúcanina hradu Hrušov ukrytá v nenápadných horách Tribeča patrí k vyhľadávaným turistickým atrakciám s nádhernými výhľadmi do širokého okolia. Nachádza sa v okrese Zlaté Moravce neďaleko obce Hostie a Topoľčianok v severovýchodnej časti Žitavskej pahorkatiny na hrebeni kremencovej Skalky.

Cesta pastvinami Národného žrebčína Topoľčianky
Cesta pastvinami Národného žrebčína Topoľčianky (zdroj: Anton Kaiser)

Jeden z vydarených jesenných výletov na najbližší stredoveký hrad Tribeča, ktorý kedysi tvoril s Gýmešom a Oponickým hradom trojicu strategických pevností, sa stal cieľom zlatomoraveckých turistov aj v roku 2007. Cesta na jeho dominantu viedla pastvinami Národného žrebčína Topoľčianky po zelenej turistickej značke cez Košiar, Hostianske, Zámocký háj a hrebeňom kremencovej Skalky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pastviny Národného žrebčína Topoľčianky
Pastviny Národného žrebčína Topoľčianky (zdroj: Anton Kaiser)
Pastviny Národného žrebčína Topoľčianky
Pastviny Národného žrebčína Topoľčianky (zdroj: Anton Kaiser)
Turistický smerovník pred odbočkou na hrad
Turistický smerovník pred odbočkou na hrad (zdroj: Anton Kaiser)
Múry horného hradu
Múry horného hradu (zdroj: Anton Kaiser)

Stredoveká pevnosť, ktorá kedysi ovládala Tribečské pohorie od Ponitria až po horné Požitavie, vznikla v 13. storočí. Funkciu kráľovského hradu na Michalovom vrchu prevzal Hrušovský hrad za účelom stráženia obchodnej cesty, ktorá viedla z centra Tekovskej stolice cez Skýcovecké sedlo do Veľkých Uheriec a Oslian na Ponitrí. Stal sa aj strážcom cestnej komunikácie pozdĺž rieky Žitava, ktorou sa prepravovali obchodníci a vojenské výpravy. Bolo to v dobe, keď tribečské potoky prilákali množstvo zlatokopov a nových osadníkov v Hostianskej doline, kde sa ryžovalo zlato.

Prvé predhradie s neskororenesančným obytným traktom
Prvé predhradie s neskororenesančným obytným traktom  (zdroj: Anton Kaiser)
Prvé predhradie
Prvé predhradie  (zdroj: Anton Kaiser)
Brigádnici OZ Leustach
Brigádnici OZ Leustach (zdroj: Anton Kaiser)

Hrad nás vítal pekne upraveným okolím skupinou mladých ľudí, brigádnikov Občianskeho združenia Leustach pod vedením PhDr. Jozefa Blahu a čerstvo osadenou turistickou informačnou tabuľou, ktorú dal zhotoviť Slovenský skauting v rámci projektu Odklínanie slovenských hradov realizovaný vďaka podpore Nadačného fondu Západoslovenskej energetiky a Nadácie Pontis.

SkryťVypnúť reklamu
Obytný trakt
Obytný trakt (zdroj: Anton Kaiser)
Delová bašta hradu a jeho predhradie
Delová bašta hradu a jeho predhradie (zdroj: Anton Kaiser)
Informačná turistická tabuľa
Informačná turistická tabuľa (zdroj: Anton Kaiser)

Informačná turistická tabuľa nás zaujala aj legendou o Hrušovskom hrade.

 „Niektoré  slovenské hrady sú akoby ukryté v horách. Cesty, ktoré kedysi strážili, už dávno nie sú dôležité. Niekedy sa ani pomenovania hradov nezhodujú s názvami obcí, pri ktorých sa nachádzajú. Tak je to aj s pomerne zachovalým hradom Hrušov, ktorý vystavali na stráženie cesty z Požitavia na Ponitrie. Jeho názov podľa legendy súvisí s veľkým výskytom planých hrušiek v chotári.“

Nárožná veža
Nárožná veža (zdroj: Anton Kaiser)
Vstup do hradu
Vstup do hradu (zdroj: Anton Kaiser)

 Zvážanie skál ako stavebný materiál pre renováciu hradných múrov patrilo tiež k náročným prácam pri obnove hradu. Na Hrušovský hrad chodieval s obľubou na koni aj T.G. Masaryk počas svojich pobytov  v Topoľčiankach. Na jeho návrh sa pozastavil rýchly zánik zvyškov stredovekej pamiatky konzerváciou pod odborným vedením Štátneho pamiatkového úradu v Prahe v rokoch 1928 až 1930.

SkryťVypnúť reklamu
Vstup do hradného jadra je najzachovalejšou časťou stredovekej pevnosti
Vstup do hradného jadra je najzachovalejšou časťou stredovekej pevnosti (zdroj: Anton Kaiser)
Výhľad z horného hradu na vápencový Kruh
Výhľad z horného hradu na vápencový Kruh (zdroj: Anton Kaiser)
Najvyššia stena hradu
Najvyššia stena hradu (zdroj: Anton Kaiser)
Rozvaliny horného hradu
Rozvaliny horného hradu (zdroj: Anton Kaiser)

Združenie počas prác súvisiacich s obnovou a rekonštrukciou pamiatok spolupracuje s odbornými organizáciami a združeniami (Apponiana - Oponický hrad, Nadáciou pre záchranu kultúrneho dedičstva - hrad Uhrovec, ASA Slovenskou hradovednou spoločnosťou Zachráňme hrady...). O záchranu hradu, jeho bezpečné sprístupnenie a obnovu sa usiluje z iniciatívy OZ LEUSTACH od roku 2013 počas ôsmych sezón archeologického výskumu PAMARCH s.r.o. - Mgr. Róbert Daňo, PhD. (2013 - 2015). Z Katedry archeológie UKF Nitra sa podarilo doc. Bielichovi, PhD. (2018 - 2021) získať veľké množstvo hnuteľných archeologických nálezov.

SkryťVypnúť reklamu
Kremecová hôrka Skalky
Kremecová hôrka Skalky  (zdroj: Anton Kaiser)
Pohľad z horného hradu na obec Skýcov
Pohľad z horného hradu na obec Skýcov  (zdroj: Anton Kaiser)
Príchod účastníkov Hubertovej jazdy pod Hrušovský hrad
Príchod účastníkov Hubertovej jazdy pod Hrušovský hrad (zdroj: Anton Kaiser)

Hrušovský hrad je známy aj Hubertovou jazdou, ktorú už tradične organizuje Národný  žrebčín Topoľčianky každý rok od jeho založenia na znak ukončenia jazdeckej sezóny. Zo zámku v Topoľčiankach sa vydáva desiatka jazdcov v sprievode vzácnych hostí v kočiaroch cez prekrásne renovované pastviny a historické chovné objekty žrebčínov v objekte Hostie. Prvá zastávka účastníkov jazdy sa koná pod majestátnymi zrúcaninami Hrušovského hradu s občerstvením. V roku 2007 sa Hubertovej jazdy zúčastnil aj prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou v doprovode riaditeľa Národného žrebčína Topoľčianky Ing. Michala Horného, PhD. a prezidenta SJF Ing. Andreja Glatza.

Stretnutie prezidenta so starostom obce Hostie Michalom Godinom
Stretnutie prezidenta so starostom obce Hostie Michalom Godinom  (zdroj: Anton Kaiser)
Zastavenie účastníkov Hubertovej jazdy pod Hrušovským hradom
Zastavenie účastníkov Hubertovej jazdy pod Hrušovským hradom (zdroj: Anton Kaiser)

Po stopách dávnej minulosti II.

fotocopyrightantonkaiser

 Zdroj: Martin Bóna: Predsunuté opevnenie hradu Hrušov I., Požitavské noviny 1993

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu