
Pôvodnému vzhľadu hradov Tribeča, výrobe ich modelov a tvorbe grafických vizualizácií sa už dlhé roky zaoberá fotograf Imrich Finta zo Zlatých Moraviec, člen Fotoklubu Nitra pri Krajskom osvetovom stredisku.



Autor mnohých umeleckých fotografií, pochádza zo starej generácie majstrov analógovej fotografie, ktorých diela sa rodili v tmavej komore plné čistej krásy a farebnej kompozície. V súčasnosti námety pre tvorbu nachádza v blízkych horách Tribeča, kde sa ukrýva množstvo neobjavených prírodných krás obohatené o architektonické skvosty stredovekých hradov s tajomnou históriou našich predkov. Už v mladosti sa zaujímal o modelárstvo a nové námety pre tvorbu oživili jeho záľubu prinavracať historickým pamiatkam pôvodný vzhľad.
Prvým autorovým úspechom v roku 2010 bolo usporiadanie výstavy pod názvom Návraty do minulosti hradov v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach pri príležitosti celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií pre žiakov základných škôl.
Súčasťou výstavy bola prednáška o hradoch Tribeča a ukážka digitálnej rekonštrukcie hradov a zámkov s podrobným návodom na zhotovenie ich plastických modelov. Žiaci mali možnosť zoznámiť sa aj s prvými plastickými dielami autora, Hrušovským hradom z 18. storočia a Živánskou vežou zo 14. storočia. Autor pracoval v tom čase aj na Uhrovskom hrade krátko pred jeho dokončením.





V roku 2012 sa žiaci zlatomoraveckých škôl mali možnosť zoznámiť s modelmi stredovekých pevností Tribeča pod názvom Zaujímavosti z hradov Matúšovho kráľovstva a bohatou históriou dejín z tohto obdobia.
V roku 2016 to bola prednáška o hrade Uhrovec s ukážkou jeho miniatúrnej výroby. Popri plastickom stvárňovaní hradov sa autor venuje aj ich digitálnej rekonštrukcii a grafickým vizualizáciám, ktoré prezentoval na poslednej výstave v Topoľčiankach v roku 2022 pod názvom Návraty do minulosti.
„Osud ma zavial k mladým ľuďom odborníkom, ktorí sa odhodlali zachrániť zrúcaniny hradov. Pridal som sa k ním. Chcel som byť trochu užitočný v tomto ich snažení, tak som prisľúbil, že sa pokúsim urobiť model hradu Gýmeš v 18. storočí. Ten som poznal najlepšie. Vyrastal som len pár kilometrov od neho, v Nevericiach.“ (Imrich Finta)













Popri plastickom stvárňovaní hradov sa autor venuje aj ich digitálnej rekonštrukcii a grafickým vizualizáciám, ktoré prezentoval na poslednej výstave v Topoľčiankach v roku 2022 pod názvom Návraty do minulosti.
„Pri výrobe modelov Hrušova v 15.storočí, Hrušova v 13. storočí, Čierneho hradu v 13. storočí a Uhrovca v 13. storočí som už nemohol vytvoriť fotorekonštrukcie, lebo fotografie z toho obdobia neexistujú. Práve preto som začal ako prvú fázu pri výrobe modelu používať grafickú vizualizáciu pomocou počítačového programu Sketchup. K tomu je dôležité mať presne zameraný pôdorys objektu a presné meračky. Takéto zobrazovanie je praktickejšie a rýchlejšie ako fotorekonštrukcie. Pri výrobe modelu hradu Oponice v 18.storočí, aj keď som mal fotografie, som tiež použil počítačovú grafiku. Modely vyrábam z kartónu, na ktorý vytváram dezény v počítači. Výroba modelu je dlhodobý proces. Modely sú vyrobené v mierke 1:200.“ (Imrich Finta)




Po stopách dávnej minulosti IV.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Imrich Finta: Návraty do minulosti, výstava Topoľčianky 2022