Po stopách dávnej minulosti IX.

V Skýcoveckej vrchovine Tribeča možno nájsť stopy po rušnej minulosti v pozostatkoch vzácnych historických pamiatkach

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kostol  sv. Michala z roku 1640
Kostol sv. Michala z roku 1640 (zdroj: Anton Kaiser)

V Skýcoveckej vrchovine Tribeča nad Klížskym Hradišťom možno nájsť stopy po rušnej minulosti v zrúcaninách renesančného kostola, kaplnke sv. Jána, pozostatkoch laténskeho hradiska, stredovekého hradiska a v základoch kamenného hradu, ktorý v tej dobe patril k najväčším hradom na Slovensku.

Mapa Turistického sprievodcu Tribeč - Pohronský Inovec od Ing. Andreja Miklera z roku1983
Mapa Turistického sprievodcu Tribeč - Pohronský Inovec od Ing. Andreja Miklera z roku1983 (zdroj: Anton Kaiser)
Michalov vrch zo sedla Vrchhory
Michalov vrch zo sedla Vrchhory  (zdroj: Anton Kaiser)

Lokalitou Vrchhory prechádza významná cestná komunikácia z Ponitria a Pohronia, kde sa kedysi odohrával rušný každodenný život. Pri starej ceste do Zlatých Moraviec tu stál v roku 1836 furmanský hostinec. O hrade na Michalovom vrchu sa dlho nevedelo. Jeho existenciu prezrádzali iba nepatrné zvyšky staršieho osídlenia z 1. storočia pred n. l. a dva valy s nepatrnými zvyškami kamenného hradu. Pre turistov sa stal iba obľúbeným miestom krásnych výhľadov až na vrcholky hôr Malej Fatry. Neskorším archeologickým prieskumom v lokalite Michalovho vrchu boli odhalené obranné valy a pozostatky pravouhlých obvodových múrov s cisternou na vodu a zvyšky obytných priestorov z 11. storočia. Bralo, na ktorom bola vybudovaná slávna pevnosť, už dávno spustlo, zarástlo tŕním a húštinami drevín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Kaplnka sv. Jána Nepomuckého z polovice 18. stor.
Kaplnka sv. Jána Nepomuckého z polovice 18. stor.  (zdroj: Anton Kaiser)

Riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre, PhDr. Alexander Ruttkay, CSc., uskutočnil v roku 1981 na Vrchhore v blízkosti kostola odborný prieskum so stopami osídlenia z roku 1706 a známkami pohrebníctva. Sedlo Vrchhory bolo kedysi významným trhovým a pútnickým miestom, ktoré prislúchalo benediktínskemu opátstvu vo Veľkom Klíži. Tradícia trhov prispela ku vzniku pútnického miesta a tomuto účelu slúžil kostol sv. Michala. Staršie zdroje uvádzajú vznik kostola do roku 1640, čo je nepravdepodobné, pretože pútnické miesto by v 17. - 18. storočí nevzniklo bez zaužívaných tradícií.

Turisti OT TJ Calex Zlaté Moravce na cykloturistickom podujatí Cez hrebeň Tribeča na Vrchhore 4. júla 1993 po trase - Hosťovce, Lovce, Čerešňová dolina, sedlo pod Rakytkou, Klátová Nová Ves a Klížske Hradište
Turisti OT TJ Calex Zlaté Moravce na cykloturistickom podujatí Cez hrebeň Tribeča na Vrchhore 4. júla 1993 po trase - Hosťovce, Lovce, Čerešňová dolina, sedlo pod Rakytkou, Klátová Nová Ves a Klížske Hradište  (zdroj: Anton Kaiser)
Turisti navštívili pod Michalovým vrchom aj skvost obce Veľký Klíž v miestnej časti Klížskeho Hradišťa románsky kostol sv. Mikuláša archanjela z obdobia 12. stor.
Turisti navštívili pod Michalovým vrchom aj skvost obce Veľký Klíž v miestnej časti Klížskeho Hradišťa románsky kostol sv. Mikuláša archanjela z obdobia 12. stor.  (zdroj: Anton Kaiser)

Dr. Ruttkay nevylučuje ani stredoveký pôvod kostola. Staršie výskumy potvrdili existenciu minimálne dvoch stavebných fáz kostola. O jeho veľkosti na mieste staršej stavby svedčí súčasné zachovalé torzo. Chrámová klenba už dávno prepadla do interiéru kostola, v ktorom vyrástli stromy. Kostol zasvätený sv. Michalovi pozostával z obvodových múrov barokového slohu, jednej lodi a do dnešnej podoby ho prestavali v období renesancie pravdepodobne v 17. storočí.

SkryťVypnúť reklamu
Bývalá horáreň Vrch Hora
Bývalá horáreň Vrch Hora (zdroj: Anton Kaiser)

Do histórie Vrchhory patrí aj horáreň, krásny lovecký kaštieľ s pamätnou informačnou tabuľou a vyobrazením tejto stavby na dvoch starších fotografiách od autorovJUDr. Jozefa Stanka a Júliusa Gubova, ktorá bola v roku 1994 zbúraná.

Po zániku renesančného kostola sv. Michala bola v jeho blízkosti vybudovaná v roku 1740 kaplnka sv. Jána Nepomuckého, ktorá je chránenou kultúrnou pamiatkou a dodnes slúži pútnickej tradícii. Na obnove kaplnky svätého Jána Nepomuckého pracujú dobrovoľníci zo združenia vo Veľkom Klíži od roku 2014.

Bývalá horáreň na Vrchhore
Bývalá horáreň na Vrchhore  (zdroj: Anton Kaiser)
Horáreň Vrch Hora
Horáreň Vrch Hora  (zdroj: Anton Kaiser)
Zlatomoraveckí turisti na Vrchhore 3. júla 1993
Zlatomoraveckí turisti na Vrchhore 3. júla 1993  (zdroj: Anton Kaiser)

Po stopách dávnej minulosti IX.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anna Lukáčová: Po stopách dávnej minulosti..., Požitavské noviny 1992

SkryťVypnúť reklamu

           Turistický sprievodca ČSSR 1983

           Mesačník občanov Veľkého Klíža - Nový Clus  č.1/2020

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  313
  •  | 
  • Páči sa:  1 078x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu