
V Skýcoveckej vrchovine Tribeča nad Klížskym Hradišťom možno nájsť stopy po rušnej minulosti v zrúcaninách renesančného kostola, kaplnke sv. Jána, pozostatkoch laténskeho hradiska, stredovekého hradiska a v základoch kamenného hradu, ktorý v tej dobe patril k najväčším hradom na Slovensku.


Lokalitou Vrchhory prechádza významná cestná komunikácia z Ponitria a Pohronia, kde sa kedysi odohrával rušný každodenný život. Pri starej ceste do Zlatých Moraviec tu stál v roku 1836 furmanský hostinec. O hrade na Michalovom vrchu sa dlho nevedelo. Jeho existenciu prezrádzali iba nepatrné zvyšky staršieho osídlenia z 1. storočia pred n. l. a dva valy s nepatrnými zvyškami kamenného hradu. Pre turistov sa stal iba obľúbeným miestom krásnych výhľadov až na vrcholky hôr Malej Fatry. Neskorším archeologickým prieskumom v lokalite Michalovho vrchu boli odhalené obranné valy a pozostatky pravouhlých obvodových múrov s cisternou na vodu a zvyšky obytných priestorov z 11. storočia. Bralo, na ktorom bola vybudovaná slávna pevnosť, už dávno spustlo, zarástlo tŕním a húštinami drevín.

Riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre, PhDr. Alexander Ruttkay, CSc., uskutočnil v roku 1981 na Vrchhore v blízkosti kostola odborný prieskum so stopami osídlenia z roku 1706 a známkami pohrebníctva. Sedlo Vrchhory bolo kedysi významným trhovým a pútnickým miestom, ktoré prislúchalo benediktínskemu opátstvu vo Veľkom Klíži. Tradícia trhov prispela ku vzniku pútnického miesta a tomuto účelu slúžil kostol sv. Michala. Staršie zdroje uvádzajú vznik kostola do roku 1640, čo je nepravdepodobné, pretože pútnické miesto by v 17. - 18. storočí nevzniklo bez zaužívaných tradícií.


Dr. Ruttkay nevylučuje ani stredoveký pôvod kostola. Staršie výskumy potvrdili existenciu minimálne dvoch stavebných fáz kostola. O jeho veľkosti na mieste staršej stavby svedčí súčasné zachovalé torzo. Chrámová klenba už dávno prepadla do interiéru kostola, v ktorom vyrástli stromy. Kostol zasvätený sv. Michalovi pozostával z obvodových múrov barokového slohu, jednej lodi a do dnešnej podoby ho prestavali v období renesancie pravdepodobne v 17. storočí.

Do histórie Vrchhory patrí aj horáreň, krásny lovecký kaštieľ s pamätnou informačnou tabuľou a vyobrazením tejto stavby na dvoch starších fotografiách od autorovJUDr. Jozefa Stanka a Júliusa Gubova, ktorá bola v roku 1994 zbúraná.
Po zániku renesančného kostola sv. Michala bola v jeho blízkosti vybudovaná v roku 1740 kaplnka sv. Jána Nepomuckého, ktorá je chránenou kultúrnou pamiatkou a dodnes slúži pútnickej tradícii. Na obnove kaplnky svätého Jána Nepomuckého pracujú dobrovoľníci zo združenia vo Veľkom Klíži od roku 2014.



Po stopách dávnej minulosti IX.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anna Lukáčová: Po stopách dávnej minulosti..., Požitavské noviny 1992
Turistický sprievodca ČSSR 1983
Mesačník občanov Veľkého Klíža - Nový Clus č.1/2020