Po stopách dávnej minulosti V.

K historickým pamiatkam Tribečského pohoria patrí aj tajuplná stredoveká pevnosť Živánska veža v Cigánskej doline.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Živánska veža
Živánska veža  (zdroj: Anton Kaiser)

K historickým pamiatkam Tribečského pohoria patrí aj tajuplná stredoveká pevnosť Živánska veža, ktorá patrila hradu Hrušov a zabezpečovala kontrolu na strategicky významnej ceste v Cigánskej doline.

Osamelý svedok kedysi vojenských a lúpežných ťažení zo 14. storočia na bralnatom andezitovom výbežku sa nachádza neďaleko Jedľových Kostolian v údolí rieky Žitava a tvorí hranicu medzi pohoriami Tribeč a Pohronský Inovec. Okrem podhradských ciest patrili medzi najvýznamnejšie cesty v Cigánskej, Drahožickej a Uhrovskej  doline. Ďalšie cesty sa pretínali medzi dominantnými vrchmi Sokolec a Veľká Ostrá. Tu sa nachádzajú aj  dejepisné miesta nazývané Krížne cesty a v 11. storočí podhorská osada, dnes obec Jedľové Kostoľany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Strmé svahy hôr Pohronského Inovca
Strmé svahy hôr Pohronského Inovca  (zdroj: Anton Kaiser)
Vstup do Cigánskej doliny
Vstup do Cigánskej doliny (zdroj: Anton Kaiser)
Kedysi významná obchodná cesta
Kedysi významná obchodná cesta (zdroj: Anton Kaiser)
Severná strana architektonickej pamiatky
Severná strana architektonickej pamiatky  (zdroj: Anton Kaiser)

Dnes už z napoly zbúranej stredovekej pamiatky, ktorá patrila panstvu Hrušov sa, zachovala iba jeho severná časť. Obchodná cesta z Pohronia vstupovala kedysi do Tekova rozdrobenými cestami horného Požitavia. V 14. a 15. storočí plnila dôležitú úlohu vyberaním cestného mýta najmä v období ťažby zlata v okolí Novej Bane, ale aj počas ryžovania zlata v potokoch Topoľčianskeho a Hrušovského panstva, ako to pripomína povoľovacia listina kráľa Ľudovíta Veľkého z roku 1347. K hradu Hrušov patrili aj ďalšie colné stanice, Jedľové Kostoľany, Hostie a Žitava. 

Na Živánskej veži 21. januára 2007
Na Živánskej veži 21. januára 2007  (zdroj: Anton Kaiser)
Rieka Žitava pretekajúca Cigánskou dolinou
Rieka Žitava pretekajúca Cigánskou dolinou  (zdroj: Anton Kaiser)
Jedna zo strieľní Živánskej veže
Jedna zo strieľní Živánskej veže (zdroj: Anton Kaiser)
Profil veže
Profil veže (zdroj: Anton Kaiser)
Pevnosť obklopuje riedky dubový les
Pevnosť obklopuje riedky dubový les (zdroj: Anton Kaiser)
Vnútorná časť veže
Vnútorná časť veže (zdroj: Anton Kaiser)

Obyvatelia Jedľových Kostolian nazývali Živánsku vežu Turňou, ale aj Zbojníckou vežou. Mala aj ďalšie pomenovania, ako Živánka, Nebojsa, Vartovka, Bašta, Tvŕdza ale i Castellum, čo znamená stredoveká pevnosť. Je pravdepodobné, že obce patriace pevnostiam Gýmeša a Hrušova boli pomenované práve podľa názvu Kastellum ako Kostoľany pod Tribečom a Jedľové Kostoľany. Stredoveká pevnosť pri Jedľových Kostoľanoch sa podobá na Matúšovu vežu na Trenčianskom hrade, najväčšou na Slovensku, alebo na Krupinskú vetrovku. Na rozdiel od Živánskej veže spájali jednotlivé podlažia pevnosti murované schodištia. Vstup do Živánskej veže sa nezachoval, ale z doteraz známej hradnej architektúry obranných pevností dá sa predpokladať, že bol vybavený výťahovým rebríkom alebo spúšťacím mostíkom. Zo štrbinových strieľní, ktoré boli určené pre ručné zbrane, sa zachovali iba na severnej a západnej strane veže. Z prvého poschodia sa medzi jednotlivými podlažiami veže vychádzalo po rebríkoch. Pôvodná výška veže dosahovala 40 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
Jedna z najzachovalejších strieľní
Jedna z najzachovalejších strieľní (zdroj: Anton Kaiser)
Pevnosť vybudovaná na andezitovom sopečnom brale
Pevnosť vybudovaná na andezitovom sopečnom brale  (zdroj: Anton Kaiser)
TOM Čerti Jedľové Kostoľany zorganizoval dňa 12. januára 2008 20. ročník Čertovskej 30-ky za účasti KST Pyramída Nitra, Prievidza, MO Zlaté Moravce a ďalších turistov
TOM Čerti Jedľové Kostoľany zorganizoval dňa 12. januára 2008 20. ročník Čertovskej 30-ky za účasti KST Pyramída Nitra, Prievidza, MO Zlaté Moravce a ďalších turistov  (zdroj: Anton Kaiser)
Pochod na Živánsku vežu viedol z Jedľových Kostolian Cigánskou dolinou cez Dolné Lúčno na Žiare a lúky na Studničkách pod Brezovým vrchom
Pochod na Živánsku vežu viedol z Jedľových Kostolian Cigánskou dolinou cez Dolné Lúčno na Žiare a lúky na Studničkách pod Brezovým vrchom  (zdroj: Anton Kaiser)
Zo Živánskej veže boli kedysi pekné výhľady do širokého okolia
Zo Živánskej veže boli kedysi pekné výhľady do širokého okolia  (zdroj: Anton Kaiser)
Turistická atrakcia Tribeča sa nachádza mimo siete značkovaných chodníkov
Turistická atrakcia Tribeča sa nachádza mimo siete značkovaných chodníkov (zdroj: Anton Kaiser)
Do Jedľových Kostolian sa turisti vrátili lesnými cestami cez osadu Horné Lúčno a Nemčeky
Do Jedľových Kostolian sa turisti vrátili lesnými cestami cez osadu Horné Lúčno a Nemčeky (zdroj: Anton Kaiser)
Zrúcanina Živánskej veže v slnečných lúčoch babieho leta
Zrúcanina Živánskej veže v slnečných lúčoch babieho leta  (zdroj: Anton Kaiser)
Cykloturisti MO KST Zlaté Moravce na Živánskej veži 19. októbra 2008
Cykloturisti MO KST Zlaté Moravce na Živánskej veži 19. októbra 2008  (zdroj: Anton Kaiser)
Jeden z jesenných pohľadov do Cigánskej doliny
Jeden z jesenných pohľadov do Cigánskej doliny  (zdroj: Anton Kaiser)

Súčasný rozpoltený stav pevnosti pravdepodobne spôsobila gravitácia a nevylučuje sa ani zemetrasenie, pretože základy veže stoja na andezitovom podklade kedysi so seizmickou činnosťou. Úplný zánik historickej pamiatky možno predpokladať po zničení Hrušovského hradu v roku 1708.

Živánska veža bola určitý čas v rukách zbojníkov. Podľa jednej z viacerých povestí  Živánsku vežu vyhodila do povetria odvážna dievčina, priateľka kapitána zbojníkov, ktorá sa ale zamilovala do zbojníkmi ozbíjaného mládenca zo Skýcova. Kapitán dievčinu uväznil a pripútal k dlhej reťazi, z ktorej ju vyslobodil milovaný mládenec. Pod sudmi s pušným prachom zapálila sviečky a tak pochovala v zrúcaninách Živánskej veže všetkých zbojníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Iný pohľad na zvyšky stredovekej pevnosti
Iný pohľad na zvyšky stredovekej pevnosti (zdroj: Anton Kaiser)
Detail Živánskej veže
Detail Živánskej veže  (zdroj: Anton Kaiser)
Zachovalé murivo strieľne ktoré prežilo stáročia
Zachovalé murivo strieľne ktoré prežilo stáročia  (zdroj: Anton Kaiser)

Živánska veža patrí k stredovekému architektonickému dedičstvu hradov a zámkov Nitrianskeho kraja, na ktorých záchrane sa už roky úspešne podieľajú dobrovoľní pracovníci Občianskeho združenia LEUSTACH.

Na ceste do Jedľových Kostolian prírodnými krásami Dolného a Horného Lúčna, Skalky, osady Nemčeky, Lopaty a osady Brezovo
Na ceste do Jedľových Kostolian prírodnými krásami Dolného a Horného Lúčna, Skalky, osady Nemčeky, Lopaty a osady Brezovo  (zdroj: Anton Kaiser)
Pohľad do Karlovej doliny, kde sa nachádza hrad Hrušov a v pozadí hlavný hrebeň pohoria Tribeč
Pohľad do Karlovej doliny, kde sa nachádza hrad Hrušov a v pozadí hlavný hrebeň pohoria Tribeč  (zdroj: Anton Kaiser)

Po stopách dávnej minulosti V.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Martin Bóna: Živánska veža v chotári Jedľové Kostoľany, Požitavské noviny 2090-91

           

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu