Po stopách dávnej minulosti VI.

Hrad Gýmeš svojou zaujímavou históriou a dominantnou rozlohou sa vyznačuje aj osobitou architektonickou krásou

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Teoretická rekonštrukcia hradu Gýmeš z konca 18. stor. od autora Imricha Fintu
Teoretická rekonštrukcia hradu Gýmeš z konca 18. stor. od autora Imricha Fintu  (zdroj: Anton Kaiser)
Turisti MO KST Zlaté Moravce na kremencoch Ladíc 21. marca 2004
na potulkách po kultúrno-historických pamiatkach Tribeča
Turisti MO KST Zlaté Moravce na kremencoch Ladíc 21. marca 2004 na potulkách po kultúrno-historických pamiatkach Tribeča  (zdroj: Anton Kaiser)
Kremencové hôrky Žitavskej pahorkatiny ponúkajú pekné výhľady 
do doliny potoka Drevenica, ako aj na zrúcaniny hradu Gýmeš
Kremencové hôrky Žitavskej pahorkatiny ponúkajú pekné výhľady do doliny potoka Drevenica, ako aj na zrúcaniny hradu Gýmeš  (zdroj: Anton Kaiser)
Kremencová hôrka Studený hrad
Kremencová hôrka Studený hrad  (zdroj: Anton Kaiser)

Ešte skôr, ako dal Gýmešský hrad vybudovať na kremencovej hôrke Dúň Ivankov syn Andrej zo starého veľmožského rodu Hunt- Poznanovcov, pod jeho kremencovými skalami na Studenom hrade sa nachádzal strážny stredoveký hrádok, ktorý odolával tatárskym nájazdom pri plienení okolitej krajiny. Potreba výstavby hradu Gýmeš bola písomne doložená v donačnej listine z roku 1253 a dávala sa aj do súvisu so vznikom neďalekého kostolíka v Kostoľanoch pod Tribečom.

Studený hrad je vyhľadávanou turistickou atrakciou aj milovníkmi horolezectva
Studený hrad je vyhľadávanou turistickou atrakciou aj milovníkmi horolezectva  (zdroj: Anton Kaiser)
Vstup do hradu
Vstup do hradu (zdroj: Anton Kaiser)

Hrad Gýmeš vybudovaný v 13. storočí na južných svahoch Tribeča bol kedysi strediskom jeleneckého (gýmešského) panstva a tvoril s Hrušovským a Oponickým hradom trojicu strategicky dôležitých stredovekých pevností. Najstaršie jadro Gýmeša vymedzoval hradný múr ranogotického opevnenia, ktoré uzatváralo trojuholníkové nádvorie. Na vyvýšenine južnej strany hradu sa nachádzala hranolová veža, ktorá plnila obytnú a súčasne jeho obrannú funkciu. Koncom 13. storočia bola vybudovaná ďalšia veža a k nej paláce, ktoré tvorili opevnenie hradu. Za vlády Matúša Čáka Trenčianskeho sa až do 15. storočia nevykonávali žiadne stavebné práce. V ďalšej rozsiahlej výstavbe hradu pokračovali Forgáčovci vybudovaním nových palácov a posilnením jeho obranných zariadení. Pri vstupe do hradu bola v 16. storočí postavená veľká lichobežníková a valcovitá veža.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hranolová obytná veža
Hranolová obytná veža (zdroj: Anton Kaiser)
Poznávanie histórie hradu Gýmeš
Poznávanie histórie hradu Gýmeš  (zdroj: Anton Kaiser)
Interiér hranolovej veže
Interiér hranolovej veže  (zdroj: Anton Kaiser)
Zvyšky kostola
Zvyšky kostola (zdroj: Anton Kaiser)
O zaujímavých dejinách stredovekej pevnosti a kaplnkách hradu porozprával účastníkom turistického podujatia Ing. arch. Martin Bóna, PhD.
O zaujímavých dejinách stredovekej pevnosti a kaplnkách hradu porozprával účastníkom turistického podujatia Ing. arch. Martin Bóna, PhD.  (zdroj: Anton Kaiser)
Zvyšky kostola
Zvyšky kostola (zdroj: Anton Kaiser)
Interiérová časť kaplnky
Interiérová časť kaplnky  (zdroj: Anton Kaiser)
Poznávanie histórie hradu Gýmeš
Poznávanie histórie hradu Gýmeš  (zdroj: Anton Kaiser)

V roku 1647 pribudli štyri kaplnky, z ktorých sa zachovala iba kaplnka sv. Ignáca v gotickej veži nad hlavným vchodom do hradu. V tomto období sa budovali sakrálne stavby pri hlavnom vstupe do hradu, ktoré zabezpečovali jeho nezraniteľnosť. V roku 1713 sa Pavol IV. Forgáč zaslúžil o ďalšiu obnovu hradu založením mladšej barokovej kaplnky. Bolo v nej uložené omšové rúno vyšité  vlasmi Márie Révayovej a starostlivo uschovávané v jednej z troch sakristií hradnej kaplnky. Vybudovanie novej kaplnky v roku 1716 a jej zasvätenie sv. Ignácovi pripomínal pamätný nápis, jeho oltárny obraz a krypta s albatrosovým krížom. Sprístupnená bola niekoľkými schodmi, kde odpočívali poslední páni hradu, gróf Ladislav a Jozef Forgáč v dvoch sakristiách zahĺbených do skaly. V tretej boli uschované cirkevné náčinia a omšové rúcha.

SkryťVypnúť reklamu
Priečelie neskorogotického vežového paláca
Priečelie neskorogotického vežového paláca  (zdroj: Anton Kaiser)
Štuková výzdoba interiéru hradného kostola sv. Ignáca
Štuková výzdoba interiéru hradného kostola sv. Ignáca  (zdroj: Anton Kaiser)

Pavel Forgáč založil na hrade od roku 1730 tzv. lopatový tanec. Každý jeho nový návštevník bol pred vstupnou bránou privítaný štyrmi údermi drevenou lopatou po zadku a tento zážitok zapísaný do pamätnej knihy. V obnove hradu i kaplnky pokračoval aj biskupov syn Pavol V. Forgáč, ktorý kaplnku vyzdobil maľbami a nanovo ju prestrešil. Na deň sv. Ignáca založil organizovanie každoročných pútí ku kaplnke s pohostením farárov a všetkých pútnikov. Celá obnova kaplnky trvala až do roku 1756. Púte pokračovali ešte v 19. storočí, kedy už hrad nebol obývaný. Rok 1814 sa stal pre kaplnku osudným, keď ju pútnici našli vykradnutú, zdevastovanú so zneuctením telesných pozostatkov uložených v hrobke. 

SkryťVypnúť reklamu
Prvá jarná túra MO KST Zlaté Moravce 25. marca 2006 z Ladíc na hrad Gýmeš a do Kostolian pod Tribečom
Prvá jarná túra MO KST Zlaté Moravce 25. marca 2006 z Ladíc na hrad Gýmeš a do Kostolian pod Tribečom  (zdroj: Anton Kaiser)
Pod hradom pri Bielom kríži
Pod hradom pri Bielom kríži  (zdroj: Anton Kaiser)
Otvorenie turistickej sezóny na hrade Gýmeš
Otvorenie turistickej sezóny na hrade Gýmeš  (zdroj: Anton Kaiser)
Občerstvenie pred cestou do Kostolian pod Tribečom
Občerstvenie pred cestou do Kostolian pod Tribečom  (zdroj: Anton Kaiser)
Na turistických podujatiach s dlhoročným predsedom  KST nechýbala dobrá nálada
Na turistických podujatiach s dlhoročným predsedom KST nechýbala dobrá nálada (zdroj: Anton Kaiser)
V programe podujatia bolo aj opekanie špekačiek a slaniny
V programe podujatia bolo aj opekanie špekačiek a slaniny  (zdroj: Anton Kaiser)
Pamätná snímka z hradu Gýmeš z roku 2006
Pamätná snímka z hradu Gýmeš z roku 2006  (zdroj: Anton Kaiser)
Kostoľany pod Tribečom
Kostoľany pod Tribečom (zdroj: Anton Kaiser)
Posledný cieľ turistického podujatia, návšteva starobylého predrománskeho kostola sv. Juraja z 11. storočia v Kostoľanoch pod Tribečom, ktorý je svojimi vzácnymi freskami najstaršou architektonickou pamiatkou 
na Slovensku.
Posledný cieľ turistického podujatia, návšteva starobylého predrománskeho kostola sv. Juraja z 11. storočia v Kostoľanoch pod Tribečom, ktorý je svojimi vzácnymi freskami najstaršou architektonickou pamiatkou na Slovensku.  (zdroj: Anton Kaiser)
Stretnutie s miestnym farárom
Stretnutie s miestnym farárom  (zdroj: Anton Kaiser)

Po stopách dávnej minulosti VI.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Martin Bóna: Kaplnky hradu Gýmeš, Požitavské noviny, 1994

           Daniel Kollár: Stredoveká cesta okolo Gýmeša, Krásy Slovenska 9-10/2010

 

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  313
  •  | 
  • Páči sa:  1 078x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu