
V priestoroch bývalého kaštieľa rodiny Migazziovcov mesto Zlaté Moravce pripravilo v piatok 10. septembra 2021 pre milovníkov histórie bohatý kultúrny program za spolupráce s Mestským strediskom kultúry a športu v Zlatých Moravciach, Ponitrianskym múzeom v Nitre – Mestským múzeom v Zlatých Moravciach a Miestneho odboru Matice Slovenskej,. Kultúrne podujatie podporil Nitriansky samosprávny kraj. Sprievodnými akciami návštevníkov sprevádzala organizátorka podujatia PaedDr. Klaudia Ivanovičová.


Prvým sprievodným podujatím bola prednáška O živote rodiny Migazzi
V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach lektorka múzea pani Viera Tomová privítala regionálneho historika Mariána Tomajku.

Bohatú minulosť Zlatých Moraviec pripomínajú viaceré historické pamiatky, medzi nimi najmä kaštieľ, ktorý patril rodine Migazziovcov. V súčasnosti v jeho priestoroch sídli Mestské múzeum - pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre, kde sa organizuje množstvo kultúrnych podujatí.


V tento deň od včasného rána boli sprístupnené aj zaujímavé oddelenia kultúrneho dedičstva horného Požitavia so zbierkami zbraní, archeológie, paleontológie, hornín a minerálov, ktorými návštevníkov sprevádzala lektorka múzea Mgr. Ivana Valkovičová.




Stretnutie s rodinou Viliama Migaziiho
Starobylé podzemné priestory kaštieľa, ktoré dodnes dýchajú tajomnou históriou našich predkov, bývajú sprístupnené verejnosti iba raz do roka, kedy ožíva sám gróf Viliam Migazzi a prihovára sa k návštevníkom s celou svojou rodinou.

Posledného potomka talianskeho šľachtického rodu, Tekovského župana, v divadelnom vystúpení herecky stvárňuje už roky Marián Tomajko.

Grófovu manželku Antóniu Migazzi rodenú Marczibányi tohto roku spodobnila Anna Urbanovičová. Gróf Migazzi mal 6 dcér, Irmu, Eugéniu, Vilmu a Antóniu. Ďalšie dve dcéry manželov Migaziovcov Margita a Melánia sa nedožili dospelosti.

O svojom zaujímavom živote porozprávala najskôr najstaršia dcéra Irma, (Klaudia Ivanovičová). Vydala sa za Imricha Erdödyho, majiteľa hlohoveckého panstva a svetoznámych kúpeľov Piešťany, ktoré sú pomenované po Irme.

Druhá Migazziho dcéra Eugénia (Anna Kiššová) bola manželkou grófa Karola Forgácha a matkou posledného Forgácha vlastniaceho hrad Jelenec Gýmeš.

Tretia dcéra Vilma (Mária Šabová) bola manželkou grófa Huga Oberndorfa, ktorému patrili Kúpele Dudince.

Najmladšia dcéra Antónia (Jana Hullová) uzavrela manželstvo s barónom Štefanom Ambrózym, ktorý dostal ako svadobný dar veľkostatok vo Vieske nad Žitavou. Na darovanom pozemku si postavili kaštieľ a založili svetoznámy stále kvitnúci park Arborétum Mlyňany.

Sprievodné akcie podujatia
Kultúrny program bol obohatený o rozprávkové predstavenie, ktoré sa odohralo na nádvorí kaštieľa po názvom Dračí príbeh v podaní divadelných umelcov z Partizánskeho.











O nič menej zaujímavá bola pripravená atrakcia najmä pre rodičov s deťmi, povozenie sa na koči s konským záprahom okolo bývalého kaštieľa Migazziovcov.








Pre záujemcov o históriu Zlatých Moraviec bola sprístupnená Národná kultúrna pamiatka Slovenska, pietny park s neorománskym mauzóleom rodiny Migazziovcov, v ktorom sa nachádza hrobka grófa Viliama Migazziho a manželky Antónie. Návštevníkov mauzólea sprevádzal Marián Tomajko.





Vo večerných hodinách kultúrny program pokračoval koncertom Hudobného združenia MUSICANTICA SLOVACA z Nitry. Z historických hudobných nástrojov zaznela hudba zo 17. storočia v podaní manželov Žilíkových a pána Kudláčeka, obohatená pútavým rozprávaním.



Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
fotocopyrightantonkaiser